Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zákaz naftiakov: Ktorých jazdeniek sa môže týkať?

FOTO
Vo svete aktuálne panuje anti-dieselová nálada a to sa začína odrážať aj na niektorých trhoch. Citlivá je najmä kúpa jazdených vozidiel, ktoré spĺňajú len staršie emisné normy. Ktoré môžu byť potenciálne rizikové?
31 102 príspevkov 28.06.2018 / Filip Kadlečík

Bol to Volkswagen, kto od nástupu vznetových motorov využíval diesel čoraz viac a nakoniec prišiel s agregátmi ako 1.9 TDI alebo 2.0 TDI, ktoré sa stali žijúcimi legendami medzi motormi. Je teda príznačné, že to bol opäť nemecký gigant, kto stál na počiatku konca naftiakov. Aféra Dieselgate ich uvrhla do zlého svetla a už niekoľko rokov sa tejto nálepky nevedia zbaviť.

Obľúbené autá môžu byť, paradoxne, v najväčšom ohrození - hrozí pri nich potenciálny prepad hodnoty 31 fotografií v galérii Obľúbené autá môžu byť, paradoxne, v najväčšom ohrození - hrozí pri nich potenciálny prepad hodnoty Zdroj: Autobazar.SK

Ľudia sa dnes boja, že ich v naftovom aute kvôli vypúšťaným emisiám časom nepustia na rôzne špecifické miesta. Hrozí im aj s tým súvisiaci veľký pokles hodnoty. My v AUTO BILDe to tak čierno nevidíme - naftiaky podľa nás ešte stále majú opodstatnenie a tak skoro z ciest nezmiznú. Pre niekoho je však dianie v Nemecku jednoznačným ukazateľom.

Vo februári tohto roka rozhodol Spolkový správny súd v Lipsku o tom, že mestá Stuttgart a Düsseldorf majú oprávnenie zo svojich ulíc vykázať vozidlá so vznetovými motormi. Tie k tomuto kroku zatiaľ vo väčšom rozsahu nepristúpili, no môže to byť len otázkou času. Nie je vôbec vylúčené, že podobné rozhodnutie padne v blízkych rokoch aj na Slovensku.


>>> Kompletný prehľad rizikových jazdeniek nájdete vo veľkej galérii <<<


Na nemeckom trhu sa spomínaný krok prejavil negatívne takmer okamžite. Náhly prepad hodnoty ojazdených dieselov sa odhaduje na približne 15 %. Obavy spotrebiteľov ilustruje aj fakt, že trojročné auto s naftiakom plniacim Euro 5 sa predávalo len za 52,6 % z katalógovej ceny. Práve prepad hodnoty môže byť pre mnoho vodičov ešte väčším problémom, než “nejaký” zákaz vjazdu do centra miest.

Zákaz vjazdu dieselov: Zoznam rizikových áut

V Nemecku akútne hrozia zákazy vjazdu starších dieselov, ktoré spĺňajú emisné normy Euro 1 až 5, hoci väčšina miest sa tomu chce vyhnúť. Ponúkame zoznam vyše 10 000 ohrozených modelov.

Ohrozené však nie sú len vznetové jednotky, ale napríklad aj športové modely, ktoré často za cenu väčšieho stáda koní pod kapotou plnia len staršie emisné normy. Z úplného nebezpečenstva nie sú vyňaté ani benzínové agregáty. Zážihové motory síce zatiaľ represívna legislatíva nerieši, no už aj tie dnes dostávajú filtre pevných častíc a tak symbolicky nastupujú na cestu dieselových automobilov.

Vo všeobecnosti teda na Slovensku platí, že zatiaľ sa príliš niet čoho báť, no raz môže prísť výrazný  prepad hodnoty dotknutých vozidiel. Potom to pocítia najmä tí vodiči, ktorí siahajú po starších jazdenkách v daných emisných kategóriach. Práve ich popularita môže byť prekliatím budúceho majiteľa - z obľúbeného a hodnotného auta sa stane len nezaujímavý kus plechu, ďalší predaj už môže byť komplikovaný alebo stratový.

Nemecké mestá môžu vylúčiť naftové autá

Rozhodnutie sa týka najmä miest Stuttgart a Düsseldorf, môže však viesť k podobným obmedzeniam pre majiteľov dieselových áut aj v ďalších mestách.

Ktoré vozidlá môžu byť reálne v ohrození a pri ich kúpe sa je lepšie zamyslieť? Vo veľkej galérii nájdete prehľad piatich emisných noriem spolu s TOP 5 predávanými modelmi pre každú z nich. Všetky inzeráty pochádzajú z portálu Autobazar.SK, kde sa čoraz častejšie uvádza aj informácia o emisnej norme, ktorú dané vozidlo spĺňa. Ako ste na tom vy? Zvážili by ste pri kúpe jazdenky jej emisie? Alebo akékoľvek obmedzovanie považujete za hudbu ďalekej budúcnosti?


Video
Najnovšie články
Lacné leto? Ceny nafty a benzínu prekvapia

Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených...

Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Americký úpravca predstavil unikátne Porsche 356 RSR. Zaujme najmä excentrickým zovňajškom a sľubným výkonom na úrovni takmer 400 koní.

Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×