Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

11 najčastejších nehôd vodičov a motocyklistov

Odveký duel medzi motorkármi a vodičmi vozidiel neustáva. Napriek tomu, že nehoda motorkára obvykle končí veľmi zle, neraz riskujú. Aké sú teda najčastejšie príčiny takýchto nehôd?
14 1 príspevok 27.06.2018 / Soňa Zverková

Každé ročné obdobie sprevádzajú na cestách určité riziká a teplá časť roka nie je výnimkou. Nehovoríme však len o letných mesiacoch, ale aj o jari či jeseni. V tomto čase totiž na cestách pribúdajú účastníci premávky, ktorých v zime prakticky nevidno. Sú to motocyklisti, ktorí so sebou prinášajú aj celý rad rizík a špecifických dopravných nehôd.

Ilustračná snímka 14 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podobne ako chodci či cyklisti sú aj motorkári mimoriadne ohrození účastníci, nakoľko ich nechránia plechy auta, no ich stroje majú taký prebytok výkonu, že stačí chvíľka nepozornosti či zlý odhad situácie a tragédia je na svete. Dokazuje to aj fakt, že z 233 dopravných nehôd s účasťou motocyklistu, ktoré sa u nás stali od januára do 20. júna, až 140 zavinili samotní motorkári.

 

>>> 11 príčin nehôd motocyklov a vodičov prinášame v galérii <<<

 

Podľa štatistík slovenskej polície z celkového počtu nehôd zavinených motorkárom sa vyše polovica stala v obci. Pri týchto kolíziách sa ľahko zranilo 90 ľudí, ťažko 38 a o život prišli šiesti. V hitparáde krajov má prvé miesto Bratislavský, kde sa stalo 31 nehôd s účasťou motocyklistu. Na druhom mieste Košický kraj (32) a na treťom Žilinský (31).

Keď motorkár narazí do auta zozadu

O náraze motocykla do zadnej časti automobilu sa vie veľmi málo, no podľa nemeckej štúdie tvoria takéto kolízie takmer polovicu nehôd motorkárov.

Zaujímavý je pohľad na príčiny nehôd zavinených motorkármi. Alkohol nebýva u motocyklistov problém, minimálne z pohľadu štatistiky. Ten sa totiž vyskytol len v ôsmich prípadoch. Najčastejšou príčinou je jednoznačne prekročenie povolenej rýchlosti (60). Na druhom mieste s počtom 37 prípadov je pojem, ktorý na prvý pohľad nemusí veľa napovedať: porušenie povinností vodiča. Tie definuje § 4 zákona o premávke a okrem iného sa to týka povinnosti naplno sa venovať vedeniu vozidla/motocykla, zákazu požiť alkohol či inú návykovú látku pred jazdou a počas nej, viesť vozidlo pod vplyvom liekov, znížiť náhle rýchlosť a podobne.

 

>>> 11 najčastejších príčin nehôd motocyklov nájdete v galérii <<<

 

Jednoznačne najrizikovejšou skupinou motorkárov sú ľudia vo veku od 30 do 39 rokov, ktorí boli účastníkmi 66 nehôd z celkového počtu (233). Na druhom mieste je veková kategória 40- až 49-ročných (57) a na treťom mieste sú 25- až 29-roční (41).

Nehody s motorkou bývajú smrteľné

Motocyklista patrí medzi najzraniteľnejších účastníkov premávky, nanešťastie mnohí zbytočne riskujú. Bez viny nie sú ale ani vodiči vozidiel.

Motorkári – stresový faktor

Prítomnosť motorkárov na ceste môže vyvolávať stres u nejedného vodiča auta, nakoľko vedia prekvapiť každého bez ohľadu na skúsenosti. Motorkári sú z pohľadu menej pozorného vodiča vozidla niečo ako UFO: zjavia sa znenazdajky za autom alebo vedľa neho a o pár sekúnd zas zmiznú. Týmto vyzývame všetkých vodičov vozidiel, aby si boli stále vedomí možnosti, že sa takéto dvojkolesové stroj objaví. Sledujte zrkadlá v meste aj mimo neho, v mestskej kolóne, na okresnej ceste aj na diaľnici.

Prehľad nehôd 14 fotografií v galérii Prehľad nehôd Zdroj: PZ SR

Prehľad nehôd 14 fotografií v galérii Prehľad nehôd Zdroj: PZ SR

No máme tu aj výzvu pre motorkárov. Dámy a páni na dvoch kolesách, nespoliehajte sa na to, že vás vodič vidí. Po prvé, mnohí vodiči spätné zrkadlá skrátka nesledujú. Nie je to ospravedlnenie, ale konštatovanie smutného faktu. A po druhé, aj tí, ktorí zrkadlá dôsledne sledujú, si vás vzhľadom na vašu rýchlosť nemusia všimnúť. Vy auto vidíte ďaleko pred sebou, no vodič vás vidieť nemusí. Za každých okolností preto počítajte s možnosťou, vodič vozidla o vás nevie. Vždy buďte obozretní, nakoľko pri zrážke s plechom a vo vysokej rýchlosti je to vaše telo, ktoré ťahá za kratší koniec.

Na najčastejšie príčiny nehôd s účasťou motocyklistov sa vo svojej najnovšej kampani pozrelo oddelenie českého ministerstva dopravy pre bezpečnosť cestnej premávky BESIP. Vypracovalo prehľad 11 dôvodov, pre ktoré dochádza ku kolíziám vozidiel s motocyklami. Obrázky z pohľadu vodiča vozidla so stručným vysvetlením nájdete v galérii. Mali by byť varovaním pre obidve skupiny: pre vodičov vozidiel aj motocyklistov.

>>> 11 príčin nehôd motocyklov a vodičov prinášame v galérii <<<


Video
Najnovšie články
Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?

Modernizácia kompaktného SUV-kupé prináša najmä upravenú prednú časť, no dotkla sa aj zadku, interiéru či ponuky motorov.

Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×