Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

NXT 360: Humvee pre nasledujúce dekády

Na prvý pohľad vyzerá terénny automobil rovnako ako doteraz, v skutočnosti je vozidlo takmer kompletne prepracované.
1 26.06.2018 / Marek Pokrývka

V aktuálnom portfóliu koncernu General Motors už divíziu Hummer nenájdete, svoje pôsobenie definitívne ukončila v roku 2010. Firma padla za obeť ozdravným riešeniam vykonaným na zmiernenie dopadov finančnej krízy. Vojenská predloha stojaca za vznikom značky známa ako High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (HMMWV), prípadne hovorovo Humvee, však pokračuje dodnes. Na výstave Eurosatory uviedla americká spoločnosť AM General jej ďalšiu generáciu pokrstenú kódom NXT 360.

Na parížskej výstave predstavili Američania evolúciu armádneho off-roadu

Charakteristický vzhľad tohto off-roadu zostal zachovaný. Na prvý pohľad vyzerá takmer rovnako ako doteraz, aj keď o opaku hovorí predná kapota s veľkým nasávaním spolu s odlišným tvarom dverí či bočných okien. V skutočnosti je vozidlo takmer kompletne prepracované. Prešlo množstvom zmien, vďaka ktorým má byť schopnejšie vo viacerých smeroch.

NXT 360 disponuje nepriestrelnými plechmi a sklami spĺňajúcimi štandard B7, okrem toho má odolať aj výbušninám. Oproti predchodcovi má americký terénny automobil väčšiu svetlú výšku a dlhší zdvih kolies. Spolu s mohutnejšími pneumatikami to znamená lepšiu priechodnosť, ale tiež viac pohodlia pre posádku. Osemvalcový turbodiesel s objemom 6,5 litra prešiel posilnením. Do šesťstupňového automatu posiela výkon 186 kW (253 k) a krútiaci moment 624 Nm, čo je citeľne viac než doposiaľ.

Hummer H1: Drsniak je ešte extrémnejší

Teréniaky v pravom slova zmysle vymierajú. Nájdu sa však firmy, ktoré na tie pravé nedajú dopustiť a snažia sa ich oživiť. Mil-Spec prichádza s drsným a zároveň moderným Hummerom.

Vďaka upravenému motoru a pruženie umožňuj Humvee pre nasledujúce dekády odviezť podstatne viac nákladu. Maximálna hmotnosť stroja môže dosiahnuť až 7 100 kilogramov, čo by malo stačiť okrem posádky aj na rôznorodé vybavenie. Napríklad zbraňový systém Hawkeye so 105-milimetrovým kanónom Howitzer schopným vystreliť tri náboje za minútu. Nové vojenské vozidlo sa podľa všetkého už čoskoro objaví vo výzbroji USA, ale pravdepodobne po ňom siahnu aj armády ďalších krajín.


Video
Najnovšie články
Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov

Na autosalóne v New Yorku predviedla kórejská automobilka svoje najmenšie SUV, ktoré dĺžkou len tesne prerastá štyri metre. Pohon 4x4 neponúkne.

Hyundai Venue: SUV lacnejšie než Kona

Roadster s núdzovou textilnou strechou má ostrý atmosférický motor s objemom štyri litre, dostupná je výhradne manuálna prevodovka.

Porsche 911 Speedster: Exkluzívne zbohom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×