Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

3 omyly: Čo za volantom v lete určite nerobte?

Vodiči aj spolujazdci sa v lete opakovane dopúšťajú v aute chýb, ktoré síce pôsobia banálne, no môžu mať nebezpečné následky. A okrem zdravotných problémov prinášajú aj dvojitý finančný postih.
1 21.06.2018 / Soňa Zverková

Zákon o premávke niektoré činnosti zakazuje doslovne, inokedy formulácie umožňujú relatívne široký výklad. V tomto prípade sa autori zákona spoliehali na svojprávnosť vodičov a ich schopnosť zhodnotiť situáciu.

Ilustračná snímka

Jedným z takýchto ustanovení je jedlo za volantom. Zákon výslovne zakazuje používanie mobilného telefónu, no to sa netýka jedenia či pitia. Tento zákaz sa nachádza ukrytý v jednom z prvých ustanovení, ktoré hovorí, že vodič je povinný „venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke“. Pokiaľ by sme to vzali doslovne a striktne, tak vodič smie iba šoférovať. Nesmiete ladiť rádio, zadávať údaje do navigácie ani sa rozprávať so spolujazdcom.

Zmrzlina

Leto má svoje špecifiká, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti kľúčové. Každý už asi zažil situáciu, že s chuťou zahryzol do obloženej bagety a z druhého konca čosi vypadlo priamo na nohavice alebo sukňu. V lete obvykle bagetu nahrádza zmrzlina či nanuk, ktoré sa v horúčavách pochopiteľne topia. Ak popri tom radíte a zapínate smerovky, stačí mierne nahnúť kornútok a o prírastok do práčky máte postarané. Problém spočíva v tom, že pri takejto malej „nehode“ vodič často odvráti zrak od vozovky a dôsledkom môže byť reálna nehoda.

Pokiaľ zaviníte dopravnú nehodu, pripravte sa hneď na dvojitý postih, a to bez ohľadu na dôvody. Tým prvým je, pochopiteľne, trest vo forme pokuty a dokonca zadržania vodičského preukazu. „Porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom je také porušenie pravidiel cestnej premávky, v dôsledku ktorého dôjde k dopravnej nehode, pri ktorej sa inému spôsobí ublíži na zdraví alebo sa inému spôsobí škoda na majetku.“ A to, že pri každej nehode dochádza k poškodeniu majetku, je jasné. Pokuta je vysoká: 150 až 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.

Za vyhodenie cigarety či fľaše je vysoká pokuta

Ak v aute čosi rozbaľujete alebo si zapálite cigaretu, nevyhadzujte odpadky za jazdy. Môžete za to dostať vysokú pokutu. A pokiaľ tým zaviníte nehodu, počítajte s tým, že poisťovňa vám môže odmietnuť...

Druhý postih takmer naisto príde zo strany poisťovne, a to aj vtedy, ak máte uzatvorené havarijné poistenie. Poisťovne totiž vo všeobecných poistných podmienkach (VPP) stanovujú výluky z poistenia a ďalšie výluky spresňujú aj vo VPP pre jednotlivé druhy poistenia. V zásade platí, že poisťovne majú právo znížiť alebo zamietnuť poistné plnenie, ak vodič vedome poruší zákon o premávke. Nevenovanie pozornosti situácii na ceste pre topiaci sa nanuk alebo dresing z bagety medzi takéto prípady určite patrí.

Šľapky alebo naboso

Zákon v zásade nijak neurčuje, ako má byť vodič obutý. To znamená, že aspoň teoreticky môžete jazdiť naboso alebo so „žabkami“ na nohách. Počítajte však s tým, že automaticky sa mení subjektívny pocit pri stláčaní pedálov. Zväčša ide o pocit, že musíte na pedále šliapať väčšou silou. Vyplýva to z toho, že tenká podošva či bosé nohy sú oveľa citlivejšie než v teniskách.

V zásade platí, že ženské topánky na vysokých podpätkoch nebývajú veľmi vhodné, nakoľko podpätok sa zvykne zachytávať pod pedálom alebo o koberček. Rovnako nevhodné sú aj rôzne šľapky, remienkové sandále alebo plážové „žabky“, nakoľko noha sa z nich často zošmykne. To môže byť katastrofou, ak vodič potrebuje núdzovo zabrzdiť. To už je lepšie jazdiť naboso.

Test brzdenia: Táto obuv za volant nepatrí

Leto je tu a s ním aj obdobie všakovakých topánok na nohách vodičov, najmä žien. AUTO BILD sa pozrel na to, ako rôzne typy obutia ovplyvňujú brzdnú dráhu vozidla. Ukázalo sa, že niektoré za volant...

Relax na palubnej doske

Azda najnebezpečnejším počinom spolujazdca sú nohy vyložené na palubnej doske alebo prekrížené nohy. I keď v toto prípade spolujazdec ohrozuje predovšetkým seba. Za normálnych okolností pohoda, pri nehode katastrofa. Aj kolízia, z ktorej by spolujazdec vyviazol len s odreninami alebo pomliaždeninami, môže spôsobiť vážne zranenia.

Problémom sú airbagy, ktoré pri kolízii vystrelia až rýchlosťou 160 až 355 km/h a môžu vám kolená zatlačiť až do očných jamiek. O jednom takomto prípade sme písali už pred rokom a vzhľadom na trvalé následky, ktoré si Američanka z nehody odniesla, odporúčame pri dlhej jazde radšej častejšie prestávky, aby ste si mohli natiahnuť nohy. V aute skrátka seďte s obidvomi nohami na zemi.

Sedíte pri jazde takto? Najhoršia póza v aute!

Nájdu sa ľudia, ktorí si v aute vykladajú nohy na palubnú dosku alebo si skrížia nohy. Odstrašujúci príklad matky troch detí dokazuje, že dôsledky tento častej pózy pri dlhších letných dovolenkových...


Najnovšie články
Test Kodiaq Sportline: Najlepšia Škoda

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa

Kompletne otvorený roadster odkazuje na stroje z povojnového obdobia. Existujú dve verzie, pri oboch je základom kupé 812 Superfast.

Ferrari Monza má najsilnejší motor značky

Ford do Európy definitívne prináša Ranger Raptor a spolu s ním i ďalšie novinky. Oznámil to na autosalóne úžitkových vozidiel v Hannoveri. Tešiť sa po novom...

Premiéry Fordu: Ranger Raptor i Custom PHEV

Nemecko chcelo s pomocou stimulov a dotácií dostať na svoje ciele milión áut do roka 2020. Tento cieľ však nie je reálny a určite sa nenaplní.

Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×