Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch výrobcov, ktoré dosiahli historické maximum.
2 príspevky 21.06.2018 / TASR

Výroba osobných áut v Česku vlani stúpla o päť percent na 1,41 milióna, čo bol nový rekord. Produkcia nákladných vozidiel vyskočila o 12 percent na 1 481 a produkcia autobusov sa zvýšila o 5,5 percenta na 4 631, uviedlo české Združenie automobilového priemyslu.

Celkové tržby výrobcov áut a ich dodávateľov medziročne vzrástli o sedem percent na 1,09 bilióna Kč (42,2 miliardy eur), čo bolo takisto nové historické maximum. Počet zamestnancov automobilového sektora sa zvýšil o šesť percent na 126 375.

Výroba áut je motorom českého priemyslu. Podiel výrobcov áut na celkovej priemyselnej produkcii krajiny prevyšuje 24 percent. Na vývoze sa podieľajú 22 percent. Až 84 percent exportovaných áut smeruje do krajín Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).

(TASR)


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×