Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chorvátsko: Nepríjemné pokuty už aj poštou

NEPREHLIADNITE
Je známa vec, že pokuty za dopravné priestupky môžu prísť aj zo zahraničia. Chorvátske úrady rozposielajú pokuty za parkovanie aj po niekoľkých rokoch. Pozor, môže prísť aj exekúcia!
2 20.06.2018 / Soňa Zverková

Dovolenka pri mori je vytúženým časom odpočinku. O to nepríjemnejšie je prekvapenie, keď po návrate domov nájdete v schránke list s poštovou poukážkou za dopravný priestupok. V súčasnosti majú policajti z každej európskej krajiny možnosť cez systém Eucaris vyžiadať si údaje o držiteľovi vozidla a poslať mu pozdrav. Problém nastáva vtedy, ak pokuta príde niekoľko rokov po dovolenke.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Presne s týmto problémom momentálne zápasia v susednom Rakúsku. Právne oddelenie autoklubu  ÖAMTC v poslednom období zaplavili otázky členov, ktorí dostávajú listy od chorvátskych inkasných kancelárií, právnikov alebo notárov. Týkajú sa údajného nezaplatenia parkovacích poplatkov a pisatelia naviac žiadajú príliš vysoké sumy. „Listy sú pre mnohých dovolenkárov prekvapujúce, nakoľko sa týkajú obdobia spred niekoľkých rokov. Naviac väčšina z nich ani nevedela, že vozidlo odstavili na spoplatnenom parkovacom mieste,“ popisuje situáciu právnička ÖAMTC Verena Pronebnerová.

Právnici upozorňujú, že nie je potrebné upadať do paniky, nakoľko v nejednom prípade dotknutí motoristi pokutu nemusia zaplatiť. Niektorí môžu preukázať, že parkovné zaplatili alebo mali vo vozidle telesne postihnutú osobu a preukaz mali viditeľne umiestnený za čelným sklom. V prvom rade však upozorňujú, aby si motoristi pozreli dátum údajného priestupku. Pokuta za nezaplatené parkovné sa totiž po piatich rokoch premlčí.

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.

ÖAMTC odporúča poradiť sa s právnikom. Napríklad, niektorí rakúski dovolenkári dostali listy od slovinského advokáta, ktorý namiesto pôvodného poplatku za denné parkovné (v prepočte asi 20 eur) požadoval 200 eur. V týchto prípadoch sa právnici ÖAMTC skontaktovali priamo s prevádzkovateľom parkoviska a dohodli sa s ním na tom, že motoristom postačilo zaplatiť len samotné parkovné.

Na Slovensku máme celý rad poradenských portálov, prostredníctvom právnici bezplatne poskytnú radu. Niektoré sú zamerané priamo na právne otázky súvisiace s dopravou a motorizmom. Nesnažte sa zásielku ignorovať, nakoľko do schránky vám môže prísť informácia o exekúcii resp. rozhodnutie, ktoré je obdobou exekúcie u nás. Vtedy je potrebné reagovať naozaj rýchlo, nakoľko exekučné pohľadávky sa môžu vymáhať aj v zahraničí, teda aj u nás.

Zahraničie: Kedy polícia môže odobrať vodičák

V pravidlách pre odobratie vodičského oprávnenia sú medzi krajinami EÚ rozdiely. Pozreli sme sa detailnejšie na to, kedy slovenskému motoristovi v zahraničí skutočne hrozí, že mu policajti môžu...

Ako sa chrániť

Recept, ako sa ochrániť pred budúcimi požiadavkami zo strany chorvátskych úradov alebo firiem, je síce jednoduchý, no určite nevyvolá nadšenie. V prvom rade by sa dovolenkári mali riadne informovať o predpisoch v danej lokalite. Zóny krátkodobého parkovania sa nachádzajú v centrách miest, v blízkosti hotelov, prístavov alebo pláží. Sú zväčša označené modrou farbou a dopravnými značkami. ÖAMTC však upozorňuje, že nie vždy ich možno odhaliť na prvý pohľad, preto  odporúča poriadne sa poobzerať po značení. Pokiaľ v snahe zaplatiť parkovné narazíte na nefunkčný automat, nájdite si ďalší.

A teraz spomínaná správa, ktorá vás zrejme nepoteší. Detailom, ktorý vás na 100 % zachráni, je totiž dôkaz o zaplatení parkovného. Radšej ho uschovajte aspoň päť rokov, či už vo forme parkovacieho lístka alebo fotografie. Ak platíte elektronickou formou, napríklad z mobilného telefónu, archivujte si potvrdenie. Dôležité je to najmä pre motocyklistov, ktorí z pochopiteľných dôvodov nemôžu umiestniť parkovací lístok za čelné sklo.

Pozor na núdzový jazdný pruh v cudzine

Pri jazde do zahraničia počítajte v niektorých krajinách s povinnosťou vytvoriť núdzový jazdný pruh pre záchranné zložky. Táto povinnosť platí nezávisle od príčiny vzniku kolóny.

Pokiaľ na mieste dostanete pokutu za parkovanie „načierno“, zaplaťte pokutu hneď, nakoľko stačí zaplatiť len polovicu a zvyšok sa vám odpustí. Bez ohľadu na to, či zaplatíte v hotovosti alebo prevodom, odložte si potvrdenie o zaplatení. Pokuta, vrátane parkovného, sa pohybuje v prepočte od 10 do 40 eur.

V tejto súvislosti upozorňujeme, že v Chorvátsku majú register pokút a pri kontrole na hraniciach alebo pri cestnej kontrole záznam o nezaplatenej pokute vyskočí. V tom okamihu môže polícia požadovať zaplatenie pokuty a za určitých okolností môže priestupkový súd rozhodnúť o väzení.  Podľa hovorkyne policajného prezídia Denisy Baloghovej sa za každých 40 eur pokuty môžete dostať jeden deň za mrežami, minimálne tri dni, maximálne 60 dní.

Slovenskí policajti v Chorvátsku

Ak budete mať akékoľvek pochybnosti alebo problémy priamo na dovolenke, aj tento rok sa môžete obrátiť s prosbou o radu alebo pomoc na našich policajtov. Podľa Baloghovej budú mať k dispozícii slovenské policajné autá, vďaka čomu budú schopní operovať po celom jadranskom pobreží.

Slovenská polícia v Chorvátsku 2 fotografie v galérii Slovenská polícia v Chorvátsku Zdroj: AUTO BILD


Najnovšie články
Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×