Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vybrzďovanie: Najhorší manéver vodičov u nás

Mnohí vodiči si z rôznych dôvodov myslia, že majú na ceste osobitné práva a neváhajú ich vymáhať akýmkoľvek spôsobom. Aj vybrzďovaním. To však môže mať katastrofálne následky, najmä, ak sa stane na diaľnici.
1 60 príspevkov 15.06.2018 / Soňa Zverková

Agresívni pomstitelia, ktorí skrátka neznesú okolo seba iných vodičov, znepríjemňujú na cestách život každému. Väčšinou sa tento typ správania prejavuje vybrzďovaním, čo je azda najnebezpečnejší manéver zo všetkých. Už len preto, že nikdy nemôžete vedieť, čo za vodiča vybrzďujete. Čo ak je to zmätkár alebo začiatočník, ktorý v panike namiesto na brzdu stúpi na plyn? Nereálne? Nie. Možno nepravdepodobné, ale rozhodne nie vylúčené.

Obvykle sa takéto vybrzďovanie deje v kolónach, keď vodič nepozná zipsovanie a chce iných chybne vyučovať. Riziko kolízie je síce vysoké, no vzhľadom na minimálnu rýchlosť si to odnesú len plechy. Iná a podstatne nebezpečnejšia situácia nastáva na diaľnici, kde autá majú na tachometri určite viac ako 20 či 30 km/h. Presne na takýto prípad poukazuje aj jedno video.

Video:

O potenciálne smrteľných následkoch takéhoto počinu svedčí prípad spred dvoch rokov z Čiech. Vtedy 36-ročný Martin K. bezohľadne vybrzdil Škodu Octaviu, v ktorej sedeli rodičia s osemmesačným dieťaťom. Vybrzdil ju tak, že vodič Octavie musel núdzovo brzdiť až do zastavenia. Dôsledkom bola reťazová havária, keď sa vodič Audi, ktorý išiel za Octaviou, nestihol vyhnúť, zozadu do nej narazil a natlačil ju do zvodidiel.

Obaja rodičia utrpeli vážne zranenia a dieťa po prevoze do nemocnice zomrelo. Matka, ktorá s ním sedela vzadu, je čiastočne ochrnutá. Krajský súd v Prahe vlani Martinovi K. vymeral deväťročný trest za mrežami, deväťročný zákaz šoférovania a odškodné 1,4 milióna Kč, čo je v prepočte približne 54 450 eur. Martin K. sa voči verdiktu odvolal, no odvolací súd v marci tohto roka trest sprísnil: do basy pôjde na 11 rokov! Zákaz a odškodné sa nezmenili. Rozsudok je už právoplatný, takže vybrzďovač sa pobytu za mrežami nevyhne.

Vybrzďovanie: Hlúposť, ktorá môže stáť vodičák

Na našich cestách sa môžete stretnúť s celým radom nešportového správania sa a jedným z nich je jednoznačne agresívne vybrzďovanie. Zákon tu pozná celý rad priestupkov, ktoré vás môžu stáť vodičský...

Aké priestupky spáchal vodič Mercedesu?

Vráťme sa k predmetnému videu. Nakoľko nevidíme dozadu, nemožno odhadnúť, čo bolo dôvodom prehnanej reakcie vodiča bieleho Mercedesu. Pozrime sa teda na to, čo je z videa zjavné, a tým je agresívne a nebezpečné správanie sa vodiča Mercedesu. I keď širokouhlý záber skresľuje, je jasné, že vzdialenosť medzi autami bola naozaj tesná a mohlo to mať nedozerné následky pre oboch vodičov. Bez ohľadu na to, či sa autor videa urobil nejakú chybu za volantom alebo nie, vodič Mercedesu nemal v žiadnom prípade právo takto zareagovať. Poďme pekne po poriadku, paragraf za paragrafom. Len upozorňujeme, že táto vec by sa s najväčšou pravdepodobnosťou riešila v správnom konaní, pokuty vyberáme z priestupkového zákona.

Bezohľadný vodič: Takto vybrzďoval hasičov

Ak vodič vidí sanitku, políciu či hasičov s pustenou sirénou, automaticky sa im snaží uvoľniť cestu. To platí pre väčšinu z nás. Nájdu sa však aj bezohľadní šoféri, ktorí by si za svoju aroganciu...

1. § 3 ods. 2 písm. a)

Účastník cestnej premávky je povinný „správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam“.

Pokuta: do 100 eur

 

2. § 4 ods. 2 písm. l)

Vodič Mercedesu jednoznačne porušil ustanovenie, ktoré zakazuje „znížiť náhle rýchlosť jazdy alebo náhle zastaviť, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky“.

Pokuta: do 100 eur

Vodič fabie má problém: Za vybrzdenie za mreže?

Vybrzďovanie je relatívne častý neduh a zrejme je príčinou incident alebo konflikt, ktorý jeden z vodičov nevie rozdýchať. Ak však vybrzdíte autobus, podobne ako tento motorista, môžete skončiť...

3. § 10 ods. 6

Najprísnejší postih hrozí vodičovi Mercedesu za porušenie prednosti v jazde, ktoré spadá do kategórie závažných priestupkov: „Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.“ Prednosť v jazde je v zákone o premávke definovaná ako povinnosť „počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy“.

Pokuta: od 60 do 300 eur + zákaz činnosti do dvoch rokov

 

Pokiaľ by správanie sa vodiča Mercedesu spôsobilo nehodu spojenú so zranením a/alebo poškodením majetku, pokuta stúpa na 150 až 800 eur a zákaz sa môže predĺžiť na tri roky. Ak je však následkom nehody úmrtie alebo trvalé následky na zdraví, do veci už vstupuje trestný zákon a súd, ktorý rozhodne o treste.

Vodiči vychovávatelia: Robia stále hlúpy omyl

Niektorí vodiči si stále mýlia dopravnú kolónu s radom pri pokladni v supermarkete. A zjavne sú nepoučiteľní. Tentokrát sa do veci zapojila polícia a dúfajme, že nebude musieť siahnuť k represii.

4. § 30 Znamenie o zmene smeru jazdy

Vzhľadom na situáciu síce posledný priestupok pôsobí skôr ako vtip, ale priestupok to je. Týka sa povinnosti zapnúť smerovku „vždy pri zmene smeru jazdy, vybočovaní z neho alebo ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky“. Smerovka musí byť zapnutá včas pred začatím manévra a počas neho resp. kým vozidlo „nezaujme miesto v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza“.

Pokuta: do 100 eur

 

Záver

Každý človek je jedinečná osobnosť a presne tak odlišní sú ľudia aj ako vodiči. Niektorí sú skúsení, iní menej. Niektorí sledujú zrkadlá, ďalší zas, nanešťastie, vôbec. Niektorí sú sústredení, iní sa zaoberajú všetkým možným, len nie premávkou. Bez ohľadu na to, kto urobí chybu a akú, vybrzďovanie je skrátka neospravedlniteľné. O to viac, ak sa situácia (ako na videu) udeje vo vysokej rýchlosti na diaľnici a naviac na mokrej vozovke. Môžu na to doplatiť aj tí, ktorí s konfliktom nemajú nič spoločné. A medzi nami, obeťou sa môže stať aj sám vybrzďovač.


Najnovšie články
Test Kodiaq Sportline: Najlepšia Škoda

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa

Kompletne otvorený roadster odkazuje na stroje z povojnového obdobia. Existujú dve verzie, pri oboch je základom kupé 812 Superfast.

Ferrari Monza má najsilnejší motor značky

Ford do Európy definitívne prináša Ranger Raptor a spolu s ním i ďalšie novinky. Oznámil to na autosalóne úžitkových vozidiel v Hannoveri. Tešiť sa po novom...

Premiéry Fordu: Ranger Raptor i Custom PHEV

Nemecko chcelo s pomocou stimulov a dotácií dostať na svoje ciele milión áut do roka 2020. Tento cieľ však nie je reálny a určite sa nenaplní.

Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×