Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

LR Discovery bude vznikať iba na Slovensku

Domovská fabrika v Solihulle prestane čoskoro SUV montovať, prejde premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Výroba sa presunie k Nitre.
4 2 príspevky 12.06.2018 / Marek Pokrývka

Slovensko drží svetové prvenstvo z hľadiska počtu vyrobených áut na obyvateľa. Náš náskok v tomto rebríčku sa čoskoro zvýši, na jeseň totiž začne fungovať v poradí štvrtý veľký závod. Sériovú produkciu plánuje v septembri spustiť Jaguar Land Rover (JLR). O vozidlách vychádzajúcich v budúcnosti z brán hál postavených v blízkosti Nitry sa špekuluje dlho, niečo už je definitívne.

Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia 4 fotografií v galérii Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia Zdroj: Land Rover

Počiatočné správy týkajúce sa ďalšej slovenskej fabriky skloňovali najmä nástupcu legendárneho off-roadu Defender. Túto možnosť aktuálne nemožno vylúčiť, ale ani potvrdiť. Oficiálnu pečať má zatiaľ LR Discovery. O jeho produkcii vieme už nejaký čas, v týchto dňoch však vyplávala na povrch zásadná informácia. SUV bude totiž nakoniec vznikať iba na Slovensku.

Tuzemská automobilka JLR mala mať pôvodne výrobné kapacity na veľké vozidlo podelené s fungujúcim domovským závodom v Solihulle neďaleko Birminghamu. No ten čoskoro prestane Discovery montovať, o čom informovala agentúra Bloomberg. Podľa jej zdrojov prejde továreň kompletnou premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Do jej kapacity pravdepodobne budú aspoň zo začiatku spadať aj hybridy, keďže sa aktuálne hovorí o modeloch Range Rover a Range Rover Sport.

Nitra bude vyrábať aj úžitkové Discovery

Dvojmiestne vyhotovenie má 1 856 litrov pre náklad, jeho zostala zachovaná. Poskytne omnoho lepšiu priechodnosť terénom než klasické dodávky.

Pre anglický závod automobilky bude tento posun údajne znamenať stratu minimálne tisícky pracovných miest, presné číslo zatiaľ nie je známe. Jaguar Land Rover má pritom produkovať autá aj u našich západných susedov. Nedávno uzatvoril zmluvu s rakúskou spoločnosťou Magna Steyr, ktorá bude preň montovať dvojicu SUV: konvenčný Jaguar E-Pace a elektrický I-Pace.


Najnovšie články
Veľká zmena u susedov: Konečne riešenie kolón?

Nová štúdia dizajnom vychádza z typu 504, jeho tvary však okorenila modernými prvkami a elektrickým pohonom s výkonom 462 koní.

Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×