Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

LR Discovery bude vznikať iba na Slovensku

Domovská fabrika v Solihulle prestane čoskoro SUV montovať, prejde premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Výroba sa presunie k Nitre.
4 2 príspevky 12.06.2018 / Marek Pokrývka

Slovensko drží svetové prvenstvo z hľadiska počtu vyrobených áut na obyvateľa. Náš náskok v tomto rebríčku sa čoskoro zvýši, na jeseň totiž začne fungovať v poradí štvrtý veľký závod. Sériovú produkciu plánuje v septembri spustiť Jaguar Land Rover (JLR). O vozidlách vychádzajúcich v budúcnosti z brán hál postavených v blízkosti Nitry sa špekuluje dlho, niečo už je definitívne.

Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia 4 fotografií v galérii Land Rover Discovery má byť čoskoro výhradne Made in Slovakia Zdroj: Land Rover

Počiatočné správy týkajúce sa ďalšej slovenskej fabriky skloňovali najmä nástupcu legendárneho off-roadu Defender. Túto možnosť aktuálne nemožno vylúčiť, ale ani potvrdiť. Oficiálnu pečať má zatiaľ LR Discovery. O jeho produkcii vieme už nejaký čas, v týchto dňoch však vyplávala na povrch zásadná informácia. SUV bude totiž nakoniec vznikať iba na Slovensku.

Tuzemská automobilka JLR mala mať pôvodne výrobné kapacity na veľké vozidlo podelené s fungujúcim domovským závodom v Solihulle neďaleko Birminghamu. No ten čoskoro prestane Discovery montovať, o čom informovala agentúra Bloomberg. Podľa jej zdrojov prejde továreň kompletnou premenou s cieľom vyrábať elektromobily. Do jej kapacity pravdepodobne budú aspoň zo začiatku spadať aj hybridy, keďže sa aktuálne hovorí o modeloch Range Rover a Range Rover Sport.

Nitra bude vyrábať aj úžitkové Discovery

Dvojmiestne vyhotovenie má 1 856 litrov pre náklad, jeho zostala zachovaná. Poskytne omnoho lepšiu priechodnosť terénom než klasické dodávky.

Pre anglický závod automobilky bude tento posun údajne znamenať stratu minimálne tisícky pracovných miest, presné číslo zatiaľ nie je známe. Jaguar Land Rover má pritom produkovať autá aj u našich západných susedov. Nedávno uzatvoril zmluvu s rakúskou spoločnosťou Magna Steyr, ktorá bude preň montovať dvojicu SUV: konvenčný Jaguar E-Pace a elektrický I-Pace.


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×