Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

7 rád ako nezabudnúť dieťa v rozpálenom aute

Opäť nastupujú horúčavy a s nimi žiaľ prichádzajú správy o úmrtiach detí v rozpálenom aute, tak ako včera na Orave. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že rodič na dieťa zabudne. Poradíme vám, ako sa tomu vyhnúť.
1 8 príspevkov 12.06.2018 / Soňa Zverková

Teploty stúpajú a dávajú zabrať každému motoristovi. Môže sa stať, že zabudnú dieťa vo vozidle na parkovisku, tak ako mladej mamičke z Oravy, ktorá svoju 2,5-ročnú dcéru nechala v aute a išla na vyšetrenie do nemocnice. Niektorí rodičia si na spiace dieťa nespomenú, iní si skrátka povedia, že je to len na pár minút. Bez ohľadu na príčinu môže mať pobyt v aute pre dieťa smrteľné následky. Na túto tému sme napísali niekoľko článkov, v ktorých sme riešili aj postup, ak uvidíte dieťa v aute. Napriek tomu sa priam so železnou pravidelnosťou.

Ilustračná snímka

Z najnovšej štúdie Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorá bola zverejnená koncom mája tohto roka, vyplýva, že postačí hodina, aby sa auto zaparkované na priamom slnku stalo pre dvojročné dieťa smrteľnou pascou. To znamená, že 60 minút spôsobí potenciálne smrtiacu hypertermiu, inými slovami prehriatie, na ktoré dieťa zomrie. Ak vozidlo stojí v tieni, smrtiaca hranica sa presúva o hodinu. To však neznamená, že dieťa je v bezpečí, nakoľko do hry vstupuje celý rad individuálnych faktorov. Dôsledkom možno nie je úmrtie, no dieťa môže utrpieť vážnu ujmu alebo trvalé následky na zdraví.

Výskumníci merali vývoj teploty v kabíne šiestich vozidlách v arizonskej Tempe po tri dni. Išlo o dva sedany strednej triedy, dva minivany a dve malé autá, pričom boli zaparkované na priamom slnku aj v tieni. Vonkajšia teplota presiahla 100°F (37,8°C). V autách na priamom slnku po hodine stúpla teplota na 46,7°C. V oblasti palubnej dosky išlo až o 69,4°C, na volante 52,8°C a na sedadlách 50,6°C. Vo vozidle v tieni sa priemerná teplota v kabíne vyšplhala na 37,8°C, pričom na palubnej doske dosiahla 47,8°C, na volante 41,7°C a na sedadlách 40,6°C.

Test ukázal, čo sa deje v rozpálenom vozidle

VAŠA TÉMA    Pobyt v rozpálenom aute na ostrom slnku môže vážne ohroziť nielen život dieťaťa ale aj dospelého človeka v dobrej telesnej kondícii. Test ukázal, ako rýchlo narastá teplota vnútri takto...

Spolu s teplotou v kabíne simulovali telesné funkcie dvojročného dieťaťa. Prišli k záveru, že dieťa je ohrozené na zdraví a dokonca aj na živote, ak jeho telesná teplota stúpne na 40°C, k čomu dochádza po hodine na priamom slnku a do dvoch hodín v tieni. Štúdia upozorňuje, že dve hodiny sú typická dĺžka nákupov v obchodnom centre.

Výskumníci preto vyzývajú výrobcov vozidiel a detských sedačiek, aby vyvinuli technológie, ktoré by rodičov upozornili na prítomnosť dieťaťa v aute. Môže ísť o senzory alebo trebárs mobilné aplikácie. „Aj najdokonalejší rodičia môžu urobiť chybu,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie Jennifer Vanosová. „A pravdepodobne najväčšou chybou je myslieť si, že mne sa to stať nemôže.“

Prečo zostane dieťa v aute?

Dôvody, pre ktoré dieťa zostane v auta, sú rôzne. Pre Slovensko nemáme aktuálny výskum, preto sa spoľahneme aspoň na údaje zo štúdie Kalifornskej univerzity. Najčastejším dôvodom v USA je zabudnuté dieťa v aute (54 percent), dieťa hrajúce sa v aute bez dozoru (27 percent) alebo úmyselne zanechané (17 percent).

Dieťa v aute nikdy nenechávajte

VAŠA TÉMA Teploty stúpajú a zdravotné riziká pre deti a zvieratá v rozpálenom vozidle prudko narastajú. Poradíme vám, ako reagovať, ak uvidíte v zatvorenom automobile dieťa.

Autori štúdie zistili, že dieťa obvykle v aute zabudne rodič v strese alebo ak dôjde k zmene určitého návyku. Napríklad, obvykle matka jazdí s dieťaťom, no ak sa stane, že nemôže, otec musí zmeniť bežnú rutinu. Pokiaľ dieťa počas jazdy zaspí, skrátka zabudne, že ho tam má. Jedným z dôvodov je aj fakt, že detské sedačky sa väčšinou upevňujú na zadné sedadlo. „Zíde z očí, zíde z mysle,“ skonštatovala Vanosová.

Tu sú rady a tipy, ktoré vám pomôžu nezabudnúť dieťa v aute:

1. Položte si potrebné veci na zadné sedadlo k dieťaťu: Môže ísť o tašku s dokladmi, peňaženku alebo mobil. Prípadne sa vyzujte a k dieťaťu položte topánky. Môžete zabudnúť hocičo, bez topánok neodídete.

2. Plyšová hračka: Ide o vytvorenie užitočného návyku. Položte si plyšovú hračku na predné sedadlo a keď vyberiete dieťa zo sedačky, položte na jeho miesto hračku. Robte to vždy a dôsledne. Ak by aj dieťa vzadu spalo, na prednom sedadle si všimnete plyšovú hračku ľahšie.

3. Vytvorte si varovný systém: Kamkoľvek a kedykoľvek dieťa veziete, či už je to opatrovateľka, starí rodičia alebo jasle/škôlka, dohodnite sa, nech vám okamžite volajú, ak dieťa nedorazí v očakávanom čase.

4. Vždy pred odchodom skontrolujte auto: Skontrolujte prednú aj zadnú časť kabíny a hlavne si uvedomte, koho tam vidíte! Môžete si vypestovať aj návyk, že vždy po zaparkovaní otvoríte zadné dvere a skontrolujete sedadlo.

5. Nedávajte sedačku za vodiča: Umiestnite detskú autosedačku do stredu zadnej lavice alebo za sedadlo spolujazdca. Každý pohľad do spätného zrkadla vám pripomenie malého pasažiera.

6. Buďte „pri vedomí“: Dávajte si pozor najmä vtedy, keď sa zmení rutina, napríklad, musíte sa neočakávane postarať o dieťa. Môžete si pomôcť tým, že sa budete s dieťaťom rozprávať, spievať si s ním a podobne.

7. Nenechajte sa rozptyľovať: Opäť platí v prípade, keď sa zmení rutina. Telefonát z práce vám môže zamotať hlavu a úplne zabudnete na dieťa. Ignorujte každý hovor, kým dieťa neodveziete tam, kam máte!

Nenechávajte dieťa v aute!

Nikdy nenechávajte dieťa v aute bez ohľadu na to, že parkujete v tieni alebo so „odskočíte“ do obchodu či na poštu. Nemáte šancu odhadnúť, ako dlho sa tam naozaj zdržíte. V obchode si môžete spomenúť, že potrebujete to či ono a z piatich minút sa razom stane polhodina alebo hodina. Pri pokladni či na pošte môžu byť dlhé rady a opäť sa čas naťahuje a s ním rastie riziko pre dieťa.

S týmto nikto nezabudne dieťa v rozpálenom aute

Americký výrobca detských sedačiek prichádza s revolučnou novinkou, ktorá môže ročne zachrániť životy desiatok najmenších pasažierov. A v prenesenom význame i rodičom, ktorí si zrejme už nikdy...

Vždy, a to zdôrazňujeme, vždy a za každých okolností si dajte tú námahu a vyberte kočík a dieťa zoberte so sebou. Pre malé deti sú na trhu „klokanky“, ktoré si zavesíte ako ruksak na hruď. Všetko je lepšie než nechať malého bezbranného človeka v aute. Uvedomte si, že dieťa sa zo sedačky samo nedostane. Je úplne bezbranné.


Najnovšie články
Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×