Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Porsche 911 Speedster: Retro oslava jubilea

Kompletne otvorená dvojmiestna štúdia odkazuje mnohými detailmi na minulosť, interiér i technická stránka vyznáva puristický prístup.
16 11.06.2018 / Marek Pokrývka

V uplynulých dňoch si Porsche pripomínalo 70. výročie svojho štartu vo svete štyroch kolies. Pri významnej príležitosti prezradilo meno svojho prvého elektromobilu, ktorý bude pre firmu významným míľnikom. Okrem toho odhalilo aj zaujímavé vozidlo. Oslava jubilea je zhmotnená do podoby konceptu 911 Speedster, ten odkazuje na prvé auto zaregistrované pod touto značkou.

Svoje významné narodeniny Porsche oslavuje modelom 911 Speedster 16 fotografií v galérii Svoje významné narodeniny Porsche oslavuje modelom 911 Speedster Zdroj: Porsche

Narodeninová štúdia pripomína ikonické Porsche 356 No. 1 Roadster, ktoré dostalo povolenie na bežnú prevádzku 8. júna 1948. Jeho moderný potomok od neho prevzal základný tvar. Jeho široká karoséria vychádza z modelu Carrera 4 Cabriolet, no disponuje nárazníkmi z verzie GT3. Viaceré dielce sú vyrobené z uhlíkových vlákien. Exteriér disponuje kontrastnou sivo-bielou schémou z minulosti a zaujímavou grafikou s číslom 70, niektoré detaily majú zlatú farbu.

Porsche pokrstilo svoj prvý elektromobil

Okrem mena spečatil Zuffenhausen výkon presahujúci 440 kW, dojazd vyše 500 kilometrov či doplnenie energie na 100 km v priebehu 4 minút.

Najzásadnejším prvkom na vozidle sú bubliny nahrádzajúce zadné sedadlá, ktoré jasné pripomínajú prvopočiatky nemeckého výrobcu. Karbónové hrče sú prepojené sú diódovým brzdovým svetlom hlásajúcim Porsche a drobným sklom nesúcim označenie jubilea. Speedster má okrem toho nižšie i viac sklonené čelné okno, čo upevňuje jeho dynamický vzhľad.

Takéto kovové spätné zrkadlá sú v dnešnej dobe nevídaným prvkom 16 fotografií v galérii Takéto kovové spätné zrkadlá sú v dnešnej dobe nevídaným prvkom Zdroj: Porsche

Napriek extra prekrytiu sa v zadnej časti nenachádza žiadna skladacia strecha. Namiesto nej ochráni dvojmiestnu kabínu roadsteru pred nepriaznivým počasím iba textilný kryt, ktorý možno na vozidlo manuálne pripevniť počas parkovania. Na jazdu podľa všetkého vhodný nie je.

Okrem základného tvaru dýcha štúdia retrom napríklad aj vďaka pochrómovaným spätným zrkadlám či kovovému viečku nádrže umiestnenému uprostred kapoty. Opomenúť nemožno ani disky kolies. Majú síce typický dizajn Fuchs, ale 21-palcové rozmery korešpondujúce s aktuálnymi trendmi, špičkové obutie Michelin Pilot Super Sport a centrálne uzamykanie.

Z roadsteru zmizlo množstvo detailov súvisiacich s modernou technikou 16 fotografií v galérii Z roadsteru zmizlo množstvo detailov súvisiacich s modernou technikou Zdroj: Porsche

Interiéru štúdie taktiež nemožno uprieť nádych rokov minulých, obsahuje športové sedadlá potiahnuté oranžovohnedou kožou a minimum moderných prvkov. Popri viacerých štandardných tlačidlách na volante či centrálnej konzole chýba aj klimatizácia a multimediálny systém.

Technická stránka vychádza vo veľkej miere zo sériovej verzie GT3. Znamená to prítomnosť plochého štvorlitrového šesťvalca bez prepĺňania, ktorý prenáša na zadné kolesá maximálne 368 kW (500 k). Motor disponuje titánovým výfukom. Spriahnutý je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa zadné kolesá, ide teda o model pre puristov.

Automobilka nepriamo priznala, že pripravuje sériovú verziu konceptu 16 fotografií v galérii Automobilka nepriamo priznala, že pripravuje sériovú verziu konceptu Zdroj: Porsche

Speedster nesie prívlastok koncept, no samotné Porsche spomína vo svojom tlačovom vyhlásení možnosť produkcie. Sériový model však avizuje najskôr pre rok 2019. Podľa vlastných slov sa automobilka o výrobe ešte definitívne nerozhodla, na cestách však už fotografi nachytali prototypy naznačujúce reálnosť týchto plánov. Na konečný verdikt si ešte nejaký čas počkáme.


Video
Najnovšie články
Test Suzuki Ignis: Lacné, šikovné a jedinečné?

Nový mikrohybridný motor z rodiny Ingenium má šesť valcov v rade, dvojkomorové turbodúchadlo, elektrický kompresor a výkon 400 koní.

Range Rover Sport HST má prelomový motor

Strieborný roadster z roku 1958 prešiel veľkou renováciou, zahŕňala aj veľkú prestavbu pre jeho doterajšieho britského vlastníka.

Na predaj bude výnimočné Porsche 356 A

Spoločnosť Fiat Chrysler Automobiles zaznamenala pokles predaja o 14,9 %, Fordu klesol predaj áut o 6,6 % a spoločnosti Volkswagen o 6,4 %

Predaj áut v EÚ klesol v januári takmer o 5 %

Angličan dostal vyladenú verziu dvanásťvalca s výkonom 635 koní, upravený bodykit i podvozok. Lambo pokoril len v jednej disciplíne a veľmi tesne.

Najrýchlejším SUV sveta je opäť Bentagya

Dnes, 15. februára, je prvý deň, keď sa v Bratislave uzatvoria najdôležitejšie dopravné ťahy. Ako je však možné, že k tomu vôbec došlo? Miestami zostáva...

Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×