Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tankovanie u nás zlacnie: Má to ale jeden háčik

Na ropných trhoch zavládol dočasný pokoj, čo by mohlo motoristom uľaviť aspoň tým, že palivá nebudú drahšie. Netešte sa predčasne, v hre je veľa faktorov.
2 12 príspevkov 11.06.2018 / Soňa Zverková

Trhy sa minulý týždeň upokojili, čo sa odzrkadlilo na mierom zosune cien ropy. Severomorská ropná zmes Brent napokon ukončila minulý týždeň na úrovni 76,46 dolára za barel (65,05 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 76,79 dolára za barel (65,81 eura).

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvodom bolo uvoľnenie napätia, ktoré vzniklo pre sankcie voči Iránu a s nimi súvisiacim výpadkom ropy na trhu. Saudská Arábia a Rusko totiž nedávno vyhlásili, že sú pripravení vykryť tento výpadok. Úplne isté to však nie je, musia to schváliť významní producenti ropy z OPEC, Rusko a ďalších desať krajín. Rozhodujúci je termín 22. júna, keď sa stretnú ich zástupcovia. V prvej polovici týždňa ropa výrazne klesla, v tej druhej však tieto straty vymazala a napokon ukončila týždeň len so zanedbateľnou zmenou. Dôvodom nárastu boli správy o ďalšom kolapse produkcie z Venezuely, ktorá údajne mešká s dodávkami viac ako mesiac.

Ceny palív: Dočkáme sa už konečne úľavy?

Ropné trhy vyčkávajú na výsledok nadchádzajúceho zasadnutia OPEC, čo by mohlo priniesť aspoň dočasnú úľavu. Výsledky stretnutia ropných krajín významne ovplyvnia aj našich motoristov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív v týždni do 4. júna stúpli. Benzín zdražel o 2,1 centu a nafta o 2,7 centu. I keď celkový trend stále smeruje nahor, nateraz sa črtá aspoň krátka úľava. Eurové ceny v Rotterdame totiž minulý týždeň opäť klesli. Počas prvých štyroch dní týždňa sa cena tony benzínu znížila o 16 eur a cena tony dieselu o 11 eur. Boros vzhľadom na tento vývoj očakáva prerušenie zdražovania a v najbližších dvoch až troch týždňoch by mali palivá zlacnieť o tri až štyri centy.

V porovnaní s minulým rokom sa rozdiel v cenách opäť zväčšil. Kým v týždni do 28. mája sme tankovali benzín o 14,2 centu drahšie, o týždeň neskôr už bol drahší až o 17,1 centu. V prípade dieselu medziročný rozdiel v priebehu týždňa stúpol zo 17,6 až na 20,5 centu.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív 2 fotografie v galérii Ceny palív Zdroj: EK


Najnovšie články
Veľká zmena u susedov: Konečne riešenie kolón?

Nová štúdia dizajnom vychádza z typu 504, jeho tvary však okorenila modernými prvkami a elektrickým pohonom s výkonom 462 koní.

Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×