Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na motorke po Nepále: Konečne aj vo vzduchu!

FOTO
Marek Slobodník so svojimi druhmi opustili horúcu Indiu a vydávajú sa na strechu sveta. Čoskoro ich čakajú dychberúce nadmorské výšky, ešte predtým však musia prekonať inú cestu. Vitajte v Nepále!
47 09.06.2018 / Redakcia AUTO BILD

Prvé dni v Nepále trávime v turistickom Káthmandu. Možno aj preto mi táto krajina prišla úplne iná ako India, ale nie je to úplná pravda. Okrem turistov nás totiž obklopí asi stovka Nepálčanov. Rovnako ako v Indii, prihliadajú našim opravám. Niekedy je to dosť otravné, no prišli sme na to, ako sa brániť. Ak sa tak isto pozeráme my na nich ako oni na nás, sú v rozpakoch. No na jedného pozerajúceho nepálca musíme byť dvaja, ale väčšinou sú v presile oni.

Cesta na školu a samotná škola 47 fotografií v galérii Cesta na školu a samotná škola Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Zaujímavé bolo, že hneď všetci zdrhnú, keď im ponúkame melón na jedenie. Nerozumieme, ale môžeme v kľudne sami opravovať. Najlepšie je, že tu netrúbia, to ticho človek nevymení za nič. Možno len za hory, viem že som to už spomínal, ale sme neskutočne šťastní, že sa konečne chladíme nadmorskou výškou. Chlad na nás vplýva pozitívne, prestala nás trápiť hnačka a napríklad Dana, nášho náčelníka, už nebolí zadok a vred ktorý sa mu vytvoril niekedy dva týždne dozadu už mizne.

Motorkou ďalej zájdeš

Sme z hôr a tam patríme. Škoda, že samotné Himaláje nevidíme. Je obdobie dažďov a tak isto ako minulý rok v Afrike pri Kilimandžáre, sú hory v mrakoch. Jedinú horu z Himalájí, ktorá sa nám na chvíľku ukázala, sme nazvali Zdendverest, pretože si ju všimol náš kameraman Zdeněk, inak sme žiaľ nič viac nevideli.

Cesta na školu a samotná škola 47 fotografií v galérii Cesta na školu a samotná škola Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Kopce a prevýšenia horšie zvládajú autá, Jawa problém nemá. Dostali sme pozvanie od českých dobrovoľníkov, či nepôjdeme pozrieť ich školu v horách, neďaleko hlavného mesta. Ideme, prečo nie. Jediná otázka na nich bola, je tá cesta zjazdná? Odpovedali, že my sa dostaneme vždy a všade. Táto odpoveď sa nám nepáčila, ale snáď nás nebudú posielať niekde, kde sa nedá dostať.

Po dvoch hodinách a prejdených piatich kilometroch si vravíme, toto nemôže byť správna cesta a tak čakáme na pomoc, ktorá prichádza na motorkách zo školy. Cesta je správna, inak by sme sa neboli stretli a učitelia na motorke vravia, že toto bol posledný zlý úsek. Po ďalších troch zlých úsekoch na to kašleme.

Cesta na školu a samotná škola 47 fotografií v galérii Cesta na školu a samotná škola Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Na školu pôjdu len najlepšie offroady, Trabanty sme nechali na ceste a s Maluchom a Jawou sa škriabeme ďalej. Sme v cieli a napokon prichádza aj zvyšok výpravy stopom na Mahindre. Žiaľ v škole už neboli žiadne deti, ale berieme to s humorom. Aspoň je to iné ako kdekoľvek inde, kde nás obsypalo 100 deciek. Učitelia nás privítali naozaj krásne, ukázali nám celú školu, ktorá bola na miestne pomery skvelá, ale ja už myslím len na lietanie…

Konečne aj vo vzduchu!

Máličko meníme trasu a prechádzame cez Pokharu. To je miesto, ktoré by paraglidisti mohli kľudne nazvať rajom. Okolo nádherného jazera lieta stovka padákov. Neváham ani sekundu, chcem byť orlom po dvoch mesiacoch abstinencie, čo moje krídlo prevážam na motorke. Zatiaľ proste žiadne vhodné miesto na lietanie nebolo.

Konečne som sa dostal do vzduchu! 47 fotografií v galérii Konečne som sa dostal do vzduchu! Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Samozrejme, čo by to bolo zač, kebyže v tom nie je háčik. Na let v tejto oblasti potrebuješ akýsi "permit", povolenie, za ktoré sa samozrejme niečo platí. Miestny tandemista mi ale hovorí, kašli na to, my ťa hore nejako prepašujeme a tak aj bolo. V busíku, ktorým som išiel hore s tandemistami, mi všetci vravia: "Wow, you are a lucky man!“.

Na motorke cez Indiu: Veľký útek pred políciou

Slovák Marek Slobodník sa so svojou partiou dobrodruhov vydáva na dlhú cestu. Tentokrát sa snažili opustiť Indiu a zavítať do chladnejšieho Nepálu. Ani tentokrát však všetko nebolo úplne bez...

Aj z tohto miesta je nádherne vidieť Himaláje, ale mne sa opäť ušli len mraky. Nevadí, let bol úžasný a moje ultralightové krídelko lákalo pozornosť miestnych. Snáď ešte nejaké dobré miesta pre neho nájdem, aby chudák nebolo len zbalené a pokrčené na motorke. A ešte jedna vtipná historka zo štartovačky paraglidistov.

Konečne som sa dostal do vzduchu! 47 fotografií v galérii Konečne som sa dostal do vzduchu! Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Chalan z Číny, ktorý sa chystal na svoj prvý tandemový let, sa so mnou zoznamuje a pýta sa: "Kde máš pilota?" Na to reaguje môj nový kámoš tandemista, ktorý ho mimochodom do tandemu bral, že: "On si zaplatil sólo let, chceš aj ty? Nemusím letieť s tebou". Taký pohľad, aký som videl v očiach toho Číňana, som ešte nikdy nikde nevidel! Proste si myslel, že to je môj prvý a hneď sólo let a na pristávačke mi podával ruku, že som frajer.

Exkurzia v Maluchovi

Nepál je zaujímavý aj tým, že si tu človek môže kúpiť akúkoľvek výstroj do hôr, od svetových značiek a iba za polovicu. Boli sme aj v miestnej továrni, kde šili páperové bundy a spacáky od Mamuta či The North Face, (premenovali sme to na The North Fejk) Samozrejme sme si na seba niečo nové nakúpili, budeme ešte veľmi vysoko, každý kus oblečenia sa nám v 5000 m.n.m. zíde.

Do národného parku som nemohol ísť na motorke 47 fotografií v galérii Do národného parku som nemohol ísť na motorke Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Je tu krásne, ale donekonečna tu byť nemôžeme, víza máme len na 15 dní a tak posledná zastávka je v Národnom Parku Shuklaphanta. Prišli sme sem premočení do nitky. Nielen ja na motorke, ale aj do Trabantov prší... Ale ako osvieženie nič lepšie neexistuje. Tento park je dobrý v tom, že sa po ňom môžete pohybovať vlastným dopravným prostriedkom.

Žiaľ, motorky tu nechcú a tak sedím vedľa Honzu v Maluchu. Dokonca ho aj šoférujem, po dvoch mesiacoch držím v ruke volant a je to dobré. Už som si myslel, načo je tá motorka dobrá?! Závidím chalanom v aute. Ale po pár kilometroch ma našťastie opäť osvietilo a po návrate som Jawu objímal. Proste na tej motorke je človek slobodný, na zlej ceste je ako doma a hlavne výhľad oproti autu, je neporovnateľný.

Do národného parku som nemohol ísť na motorke 47 fotografií v galérii Do národného parku som nemohol ísť na motorke Zdroj: Marek Duranský/ Vojtech Duchoslav

Som rád, že ma ofukuje vietor na Jawe. Ale čo sa týka parku, veľa sme toho nevideli, okrem srniek. Až na koniec to celé oživili slony, síce nie divoké, ale krásne a majestátne, myslel som si, že rozpučia Trabant, keď išli okolo. Pred nami je opäť obrovská India, vysoké hory Kašmíru no a na konci tohto mesiaca by sme už mali vstúpiť do Pakistanu, ešte pred ním sa ozvem.

Marek


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×