Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ferrari 250 GTO: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

VIDEO
Kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans je výnimočne zachovalé a má bohatú históriu.
2 4 príspevky 06.06.2018 / Marek Pokrývka

Z finančného hľadiska sú jednoznačným lídrom štatistík automobily Ferrari. Mnohé vozidlá nesúce podpis ikonickej značky zmenili svojich majiteľov za astronomické sumy a niektoré svojou predajnou cenou vyskočili až do desiatok miliónov. Ide najmä o zástupcov série 250. Rekord už viackrát pokoril model GTO, teraz sa posadil na trón opäť. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta 2 fotografie v galérii Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta Zdroj: Youtube (This random car channel)

Doposiaľ najdrahším automobilom histórie bol červený kus z roku 1962, ktorý aukčná spoločnosť Bonhams predala za približne 38 miliónov dolárov (32,3 milióna eur). Aj v rámci rebríčkov veteránov z Maranella ide o výnimočnú čiastku. Nedávny predaj o rok mladšieho strieborného exemplára s pásmi vo farbách francúzskej vlajky to však absolútne zatienil, podľa informácií medializovaných počas ostatných dní totiž v hre zhruba dvojnásobok.

Dvanásťvalcové kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans, kde skončilo na štvrtej priečke. V roku 1964 vyhralo 10-dňovú rely Tour de France. Vozidlo patriace v danej dobe pod nezávislý tím Ecurie Francorchamps sa zúčastnil na viacerých ďalších pretekoch, pričom nikdy nemalo väčšiu haváriu. Dnes je výnimočne zachovalé. Počas deväťdesiatych rokov absolvoval veterán renováciu, ktorej cieľom bolo ponechať ho v čo najoriginálnejšom stave.

Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode 2 fotografie v galérii Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode Zdroj: Youtube (This random car channel)

Vzhľadom na bohatú históriu i perfektnú kondíciu Ferrari nie je prekvapením ohromná hodnota auta, podľa vyjadrení odborníkov ide o jeden z troch najlepších exemplárov modelu 250 GTO na celom svete. Jeho cena asi bude len stúpať. Aktuálne malo podľa fóra FerrariChat zmeniť majiteľa za o niečo menej než 80 miliónov švajčiarskych frankov, čo je v prepočte takmer 69 miliónov eur.

Ferrari 250 TdF ašpiruje v aukcii na milióny

Predávané vozidlo skrýva pod kapotou dvanásťvalec, na konte má viacero úspešných pretekárskych zápisov a dnes je v perfektnom stave.

Ohromnú sumu údajne zaplatil David MacNeil, šéf spoločnosti WeatherTech. Ten už má aktuálne slušnú kolekciu klasických Ferrari, jeho najnovšia akvizícia bude jej korunným klenotom. Predchádzajúci majiteľ vozidlo vlani priniesol na Festival rýchlosti v Goodwoode. Práve tam vzniklo nasledujúce video, ktoré v titulku chybne uvádza rok výroby 1953.


Video
Najnovšie články
Najvtipnejšie video roka rúca internet: O čo ide?

Každému vodičovi sa aspoň raz za život pritrafí situácia, keď mu polícia nechá odtiahnuť vozidlo. Ak sa tak stane vo Viedni, môže to poriadne narušiť rodinný...

Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×