Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ferrari 250 GTO: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

VIDEO
Kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans je výnimočne zachovalé a má bohatú históriu.
2 4 príspevky 06.06.2018 / Marek Pokrývka

Z finančného hľadiska sú jednoznačným lídrom štatistík automobily Ferrari. Mnohé vozidlá nesúce podpis ikonickej značky zmenili svojich majiteľov za astronomické sumy a niektoré svojou predajnou cenou vyskočili až do desiatok miliónov. Ide najmä o zástupcov série 250. Rekord už viackrát pokoril model GTO, teraz sa posadil na trón opäť. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta 2 fotografie v galérii Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta Zdroj: Youtube (This random car channel)

Doposiaľ najdrahším automobilom histórie bol červený kus z roku 1962, ktorý aukčná spoločnosť Bonhams predala za približne 38 miliónov dolárov (32,3 milióna eur). Aj v rámci rebríčkov veteránov z Maranella ide o výnimočnú čiastku. Nedávny predaj o rok mladšieho strieborného exemplára s pásmi vo farbách francúzskej vlajky to však absolútne zatienil, podľa informácií medializovaných počas ostatných dní totiž v hre zhruba dvojnásobok.

Dvanásťvalcové kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans, kde skončilo na štvrtej priečke. V roku 1964 vyhralo 10-dňovú rely Tour de France. Vozidlo patriace v danej dobe pod nezávislý tím Ecurie Francorchamps sa zúčastnil na viacerých ďalších pretekoch, pričom nikdy nemalo väčšiu haváriu. Dnes je výnimočne zachovalé. Počas deväťdesiatych rokov absolvoval veterán renováciu, ktorej cieľom bolo ponechať ho v čo najoriginálnejšom stave.

Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode 2 fotografie v galérii Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode Zdroj: Youtube (This random car channel)

Vzhľadom na bohatú históriu i perfektnú kondíciu Ferrari nie je prekvapením ohromná hodnota auta, podľa vyjadrení odborníkov ide o jeden z troch najlepších exemplárov modelu 250 GTO na celom svete. Jeho cena asi bude len stúpať. Aktuálne malo podľa fóra FerrariChat zmeniť majiteľa za o niečo menej než 80 miliónov švajčiarskych frankov, čo je v prepočte takmer 69 miliónov eur.

Ferrari 250 TdF ašpiruje v aukcii na milióny

Predávané vozidlo skrýva pod kapotou dvanásťvalec, na konte má viacero úspešných pretekárskych zápisov a dnes je v perfektnom stave.

Ohromnú sumu údajne zaplatil David MacNeil, šéf spoločnosti WeatherTech. Ten už má aktuálne slušnú kolekciu klasických Ferrari, jeho najnovšia akvizícia bude jej korunným klenotom. Predchádzajúci majiteľ vozidlo vlani priniesol na Festival rýchlosti v Goodwoode. Práve tam vzniklo nasledujúce video, ktoré v titulku chybne uvádza rok výroby 1953.


Najnovšie články
Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka

Mercedes-Benz triedy X sa v rukách známeho tunera ocitol v novej dimenzii. Zhmotnenie divokej predstavy zatiaľ ostáva otázne.

Carlex Design EXY 6x6: Zdolá aj mesačnú krajinu

Automobilka prezentovala systém, ktorý môže do minulosti poslať termíny hlavná a vedľajšia cesta i svetelnú signalizáciu.

Sú semafory minulosť? Ford si to myslí

Pohon kombinujúci akumulátor a dieselový štvorvalec dostali triedy C a E, druhý menovaný automobil k nemu ponúkne aj benzínovú alternatívu.

Mercedes vracia do hry naftový hybrid

Po teste zážihovej i vznetovej motorizácie do našej redakčnej garáže zavítal vrcholný agregát Ultimate. Grandland X má okrem vysokej výbavy i motor s výkonom...

Test Opel Grandland X: Ako za starých čias

Tuner zaoberajúci sa najmä riadiacimi jednotkami motorov ponúka pre naftovú strelu BMW dve úpravy, silnejšia posúva výkon na 515 koní.

McChip-DKR: Ešte viac sily pre M550d

Okrem novej výplne masky chladiča a 18-palcových kolies dostalo vozidlo červenú kožu či turbodiesel Smartstream dostupný v dvoch verziách.

Hyundai i40 prechádza balíkom zmien
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×