Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ferrari 250 GTO: Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

VIDEO
Kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans je výnimočne zachovalé a má bohatú históriu.
2 4 príspevky 06.06.2018 / Marek Pokrývka

Z finančného hľadiska sú jednoznačným lídrom štatistík automobily Ferrari. Mnohé vozidlá nesúce podpis ikonickej značky zmenili svojich majiteľov za astronomické sumy a niektoré svojou predajnou cenou vyskočili až do desiatok miliónov. Ide najmä o zástupcov série 250. Rekord už viackrát pokoril model GTO, teraz sa posadil na trón opäť. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta 2 fotografie v galérii Ferrari 250 GTO je staronovým najdrahším autom sveta Zdroj: Youtube (This random car channel)

Doposiaľ najdrahším automobilom histórie bol červený kus z roku 1962, ktorý aukčná spoločnosť Bonhams predala za približne 38 miliónov dolárov (32,3 milióna eur). Aj v rámci rebríčkov veteránov z Maranella ide o výnimočnú čiastku. Nedávny predaj o rok mladšieho strieborného exemplára s pásmi vo farbách francúzskej vlajky to však absolútne zatienil, podľa informácií medializovaných počas ostatných dní totiž v hre zhruba dvojnásobok.

Dvanásťvalcové kupé nesúce výrobný kód 4135 GT debutovalo na 24-hodinových pretekoch v Le Mans, kde skončilo na štvrtej priečke. V roku 1964 vyhralo 10-dňovú rely Tour de France. Vozidlo patriace v danej dobe pod nezávislý tím Ecurie Francorchamps sa zúčastnil na viacerých ďalších pretekoch, pričom nikdy nemalo väčšiu haváriu. Dnes je výnimočne zachovalé. Počas deväťdesiatych rokov absolvoval veterán renováciu, ktorej cieľom bolo ponechať ho v čo najoriginálnejšom stave.

Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode 2 fotografie v galérii Veterán bol na verejnosti naposledy vlani v Goodwoode Zdroj: Youtube (This random car channel)

Vzhľadom na bohatú históriu i perfektnú kondíciu Ferrari nie je prekvapením ohromná hodnota auta, podľa vyjadrení odborníkov ide o jeden z troch najlepších exemplárov modelu 250 GTO na celom svete. Jeho cena asi bude len stúpať. Aktuálne malo podľa fóra FerrariChat zmeniť majiteľa za o niečo menej než 80 miliónov švajčiarskych frankov, čo je v prepočte takmer 69 miliónov eur.

Ferrari 250 TdF ašpiruje v aukcii na milióny

Predávané vozidlo skrýva pod kapotou dvanásťvalec, na konte má viacero úspešných pretekárskych zápisov a dnes je v perfektnom stave.

Ohromnú sumu údajne zaplatil David MacNeil, šéf spoločnosti WeatherTech. Ten už má aktuálne slušnú kolekciu klasických Ferrari, jeho najnovšia akvizícia bude jej korunným klenotom. Predchádzajúci majiteľ vozidlo vlani priniesol na Festival rýchlosti v Goodwoode. Práve tam vzniklo nasledujúce video, ktoré v titulku chybne uvádza rok výroby 1953.


Video
Najnovšie články
Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií

Mníchov dal päťke známy osemvalec, nové motory dostali aj ďalšie vozidlá. Vo viacerých prípadoch došlo k úprave ponuky lakov či vybavenia.

BMW M550i je ešte silnejšie než doteraz

Zdravotný stav Nikiho Laudu už dlhšie nebol optimálny, nikto však nečakal, že nás motoristická ikona opustí. Stalo sa tak 20. mája 2019. Nikiho si môžeme...

Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×