Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Búrky sú tu: Ohrozí blesk vodiča či cyklistu?

VIDEO
Lokálne búrky sú možno vítaným fenoménom, ktorý ochladí prehriaty vzduch a spláchne prach, no prináša aj nemalé riziká pre každého účastníka premávky. Poradíme vám, ako zabrániť škodám.
3 9 príspevkov 06.06.2018 / Soňa Zverková

Zažívame obdobie, v ktorom sú prudké lokálne búrky bežným javom. A k búrke neodmysliteľne patria blesky, ktoré sú síce fascinujúcim, no zároveň aj strach naháňajúcim fenoménom. Otázka znie, čo hrozí motoristom. Odpoveď sa pokúsil dať nemecký autoklub ADAC.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

1. Osobné vozidlo

V osobnom aute sú ľudia veľmi dobre chránení. Karoséria totiž funguje ako Faradayova klietka, ktorá bezpečne zvedie energiu blesku do zeme. A to aj za jazdy. Hoci je úder blesku do auta extrémne zriedkavý, jeho úder môže človeka oslepiť a vyľakať, čo by mohlo mať za následok nepredvídateľnú reakciu vodiča. Hoci je auto pre ľudí bezpečné, blesk ho môže mierne poškodiť. V pri skúškach v špecializovaných laboratóriách boli odhalené spálené miesta na laku a blatníkoch.

Zatvorte okná, zatiahnite antény (ak je to možné), v kabíne si zložte ruky do lona a vyhýbajte sa kontaktu s akýmkoľvek kovovým predmetom. Pekne to dokazuje aj pokus známej trojice z relácie TopGear spred niekoľkých rokov.

2. Kabriolet

Prvý krok je asi jasný každému: zatvoriť strechu v momente, keď sa začne schyľovať k búrke. V tom okamihu aj kabriolet funguje ako Faradayova klietka. Každý typ strechy, a to aj plátená, je vystužená kovovou kostrou, ktorá zvedie energiu blesku do zeme. To isté platí aj pre ochranné rámy a mechanizmus strechy.

Dokazujú aj simulácie v laboratóriu, i keď stopy spáleniny na streche nemožno vylúčiť. Pre figuríny v kabíne boli dôsledky zanedbateľné. ADAC nemá informácie ani o tom, že by niekde vo svete došlo k zraneniu pasažierov bleskom.

Úder blesku do auta 3 fotografie v galérii Úder blesku do auta Zdroj: ADAC

3. Obytné vozidlá a prívesy

Hliníková karoséria alebo plastové oplášťovanie kovovej kostry, napríklad, v starších modeloch Renault Espace či Trabanta, fungujú taktiež ako Faradayova klietka. Kritickou môže byť čisto plastová nadstavba na niektorých obytných vozidlách, i keď ani tu nie sú správy o obetiach.

Ak ste v kempingu a zbadáte blížiacu sa búrku, zatvorte okná, dvere, odklopné strechy a vyhýbajte sa posteľnému kútiku. Neumývajte riady, nesprchujte sa a odpojte 230-voltový kábel, nakoľko hrozí poškodenie prepätím. Nedotýkajte sa kovových dielov vybavenia a snažte sa nedotknúť hlavou stropu. Najbezpečnejším miestom je kabína vodiča.

6 najzákernejších trikov zlodejov na vodičov

Leto je obľúbeným ročným obdobím nielen pre pracujúcich ľudí, ale aj pre zlodejov. Tí môžu vašu vytúženú a zaslúženú dovolenku zmeniť na nočnú moru. Využívajú celý rad trikov, niektoré sú známe, iné...

 

4. Cyklisti a motorkári

Spolu s chodcami ide o najviac ohrozenú skupinu účastníkov cestnej premávky. V každom prípade sa vyhýbajte vysokým objektom, ako sú osamelé stromy alebo stĺpy. Podľa možnosti vyhľadajte úkryt pod mostom a vzdiaľte sa od motorky resp. bicykla. Ak ste na voľnom priestranstve, čupnite si s nohami pri sebe. Môžete si skúsiť nájsť priehlbinu a čupnúť si do nej. Neseďte ani si nelíhajte. Zbavte sa kovových predmetov a vypnite mobil.

Záver

Úder blesku je v podstate extrémne zriedkavá vec. Najväčšie problémy spôsobuje slabá viditeľnosť, aquaplaning a nárazový vietor. Odporúčame nehrať sa na hrdinu. Spomaľte alebo zastavte na vhodnom mieste a počkajte, kým sa počasie neupokojí. Rovnako ako vo voľnej prírode aj tu platí: nevyhľadávajte vyvýšené miesta.


Video
Najnovšie články
Nevídané Porsche: 356 RSR v štýle hot-rodu

Čakanie na kombi verziu BMW radu 3 sa skončilo. Praktický Bavor bude väčší, športovejší a neskôr dokonca ponúkne aj hybridný pohon.

Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×