Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odborári v trnavskej automobilke chcú štrajkovať

Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 
6 príspevkov 26.05.2018 / TASR

Odborári Základnej organizácie (ZO) Odborového zväzu (OZ) KOVO v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia začali v piatok po uplynutí lehoty na dohodu pred sprostredkovateľom o zvýšení miezd zamestnancov so zbieraním hlasov na vyhlásenie štrajku. Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 

"V závode pracuje zhruba 3 800 zamestnancov, vyjadriť sa k štrajku musí viac ako polovica z nich. Z tej polovice by mala so štrajkom opäť súhlasiť väčšina, aby sme mohli konať," povedal pre TASR podpredseda ZO OZ KOVO František Gajdoš. Lehotu na získanie dostatočného počtu hlasov si odborári nestanovili, zamestnancov oslovujú počas výmeny výrobných zmien priamo pred podnikom. 

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili odbory začiatkom mája, 24. mája uplynula zákonná lehota na dohodu pred sprostredkovateľom. Vedenie podniku medzitým ohlásilo, že mzdy zamestnancom zvýši paušálne o 54 eur a bude rokovať priamo so zamestnancami. OZ požaduje vyššiu sumu. 

Rokovanie o znení novej kolektívnej zmluvy začali v automobilke už vlani, natiahli sa v začiatku preto, že bolo potrebné rozhodnúť, ktorá odborová organizácia bude zamestnancov zastupovať. Následne nedošlo ani po viacerých kolách rokovaní s vedením k priblíženiu názorov na kolektívnu zmluvu. Priemerná mzda v automobilke za rok 2017 dosiahla 1465 eur, priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1106 eur.

Štrajkovú pohotovosť odbory v automobilke vyhlásili aj v máji 2015.

(TASR)


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×