Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.
3 príspevky 25.05.2018 / TASR

Severonemecký prístav Hamburg na budúci týždeň zakáže vjazd niektorých starších dieselových automobilov do časti mesta v rámci boja proti znečisteniu ovzdušia. Uviedli to v stredu predstavitelia mesta.

Zákaz sa bude vzťahovať na časti dvoch ulíc a na staršie modely dieselových osobných a nákladných automobilov od štvrtka (31.5.) budúceho týždňa.

Spolkový správny súd totiž vo februári rozhodol, že nemecké mestá môžu v rámci boja s exhalátmi zakázať vjazd dieslov do postihnutých častí. Toto rozhodnutie otvorilo mestám cestu k zákazu a zasadilo ďalšiu ranu dieselovým technológiám, ktorým vážne uškodil emisný škandál koncernu Volkswagen. Ten do dieselových modelov namontoval softvér, ktorý pri testoch umožnil maskovať skutočné hodnoty škodlivých emisií dusíka.

Hamburg oznámil, že niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona. Jeden má dĺžku 580 metrov a druhý 1,6 kilometra. Zákaz sa bude týkať 168 000 z 264 406 dieselových vozidiel registrovaných v Hamburgu, a tiež starších dieselových áut, ktoré navštívia mesto. Sanitky, smetiari, autá miestnych obyvateľov a dodávateľov budú vyňaté zo zákazu.

Nemecká vláda v marci zverejnila štúdiu, podľa ktorej tisíce ľudí každoročne predčasne zomrú na škodlivé účinky oxidu dusičitého, plynu, ktorý produkujú aj dieselové motory.

Európska únia minulý týždeň oznámila, že vezme šesť členských štátov, vrátane Nemecka, pred súd, za to, že vystavili svojich občanov prílišnému znečisteniu ovzdušia.

Hodnota dieselových áut v Nemecku už výrazne klesla a ich podiel na trhu sa znížil od vypuknutia škandálu Volkswagenu v septembri 2015.

Údaje, ktoré v apríli zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis ukázali, že počet novozaregistrovaných áut s naftovým motorom v Nemecku v marci klesol o 25,4 % na menej ako 109 000 zo 146 000 v rovnakom mesiaci minulého roka.

(TASR)


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×