Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však vôbec vodiči?
2 27 príspevkov 24.05.2018 / Filip Kadlečík

Moderné asistenčné systémy sú mnohokrát vnímané ako nutné zlo, ktoré v moderných autách jednoducho musíme pretrpieť. Pravdou však je, že majú obrovský potenciál zachraňovať životy. Veď miesto nás sledujú mŕtvy uhol, udržiavajú automobil v jazdnom pruhu či dokonca aj bez zásahu vodičia vozidlo zastavia.

Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných 2 fotografie v galérii Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných Zdroj: AUTO BILD

Pravdou je, že čoskoro sa môžeme tešiť na ich masové nasadenie, stanú sa totiž súčasťou povinnej výbavy automobilov. Už dnes sú však pomerne bežné, po novom mnohé z nich dostala napríklad aj lacná Dacia Duster. Chcú a vedia ich však vodiči používať?

Štúdia spoločnosti McKinsey & Co. ukazuje, že len 70 % budúcich majiteľov si je vedomých, že ich nový automobil má rôznorodé bezpečnostné systémy. V praxi ich dokonca aktívne používa ešte menej ľudí, približne len tretina z nich. Kto za to môže?

Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie 2 fotografie v galérii Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie Zdroj: AUTO BILD

Výskum poukazuje na to, že len 35 % z oslovených predajcov bolo schopných zrozumiteľne a odborne vysvetliť, o čo sa ktorý asistenčný systém stará a ako funguje. Štúdia ďalej konštatuje, že obchodným zástupcom išlo často len o rýchly predaj a komunikácia o produkte smerom ku klientovi zlyhávala.

12 asistentov: Tieto systémy budú povinné

Európska komisia v snahe znížiť počty úmrtí a ťažkých zranení zverejnila zoznam 12 asistenčných systémov, ktoré sa budú povinne montovať do nových áut. Pozrite sa, aká povinná výbava vo vozidlách...

To, či asistenčné systémy vodiči chcú a používajú, teda zatiaľ zostáva otázne. My patríme k skupine, ktorá je rozhodne za ich nasadenie. V krízových situáciach môžu zachraňovať životy na dennej báze. Ako ste na tom vy? Používate ich často, alebo ste napríklad taký adaptívny tempomat ešte ani nevyskúšali?


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×