Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však vôbec vodiči?
2 27 príspevkov 24.05.2018 / Filip Kadlečík

Moderné asistenčné systémy sú mnohokrát vnímané ako nutné zlo, ktoré v moderných autách jednoducho musíme pretrpieť. Pravdou však je, že majú obrovský potenciál zachraňovať životy. Veď miesto nás sledujú mŕtvy uhol, udržiavajú automobil v jazdnom pruhu či dokonca aj bez zásahu vodičia vozidlo zastavia.

Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných 2 fotografie v galérii Adaptívny tempomat sám reguluje vzdialenosť vášho vozidla od ostatných Zdroj: AUTO BILD

Pravdou je, že čoskoro sa môžeme tešiť na ich masové nasadenie, stanú sa totiž súčasťou povinnej výbavy automobilov. Už dnes sú však pomerne bežné, po novom mnohé z nich dostala napríklad aj lacná Dacia Duster. Chcú a vedia ich však vodiči používať?

Štúdia spoločnosti McKinsey & Co. ukazuje, že len 70 % budúcich majiteľov si je vedomých, že ich nový automobil má rôznorodé bezpečnostné systémy. V praxi ich dokonca aktívne používa ešte menej ľudí, približne len tretina z nich. Kto za to môže?

Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie 2 fotografie v galérii Systém monitorovania mŕtveho uhla vidí aj tam, kam vodič nie Zdroj: AUTO BILD

Výskum poukazuje na to, že len 35 % z oslovených predajcov bolo schopných zrozumiteľne a odborne vysvetliť, o čo sa ktorý asistenčný systém stará a ako funguje. Štúdia ďalej konštatuje, že obchodným zástupcom išlo často len o rýchly predaj a komunikácia o produkte smerom ku klientovi zlyhávala.

12 asistentov: Tieto systémy budú povinné

Európska komisia v snahe znížiť počty úmrtí a ťažkých zranení zverejnila zoznam 12 asistenčných systémov, ktoré sa budú povinne montovať do nových áut. Pozrite sa, aká povinná výbava vo vozidlách...

To, či asistenčné systémy vodiči chcú a používajú, teda zatiaľ zostáva otázne. My patríme k skupine, ktorá je rozhodne za ich nasadenie. V krízových situáciach môžu zachraňovať životy na dennej báze. Ako ste na tom vy? Používate ich často, alebo ste napríklad taký adaptívny tempomat ešte ani nevyskúšali?


Najnovšie články
Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×