Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia Sportage: Bestseller prešiel faceliftom

Omladená verzia SUV vyrábaného aj v Žiline prichádza s odlišnými svetlami, nárazníkmi či volantom. Hlavnou novinkou je sústava EcoDynamics+.
3 23.05.2018 / Marek Pokrývka

Počas minulého týždňa Kia oficiálne potvrdila dlhšie kolujúce klebety o tom, že pripravuje vlastnú mikrohybridnú technológiu postavenú na základe 48-voltového okruhu. Spočiatku ju bude párovať so vznetovým motorom. Popri zverejnení základných rysov pohonu automobilka potvrdila, že ako prvý ho dostane typ Sportage v rámci omladenia. Naň sme nakoniec nečakali dlho.

Omladenie typu Sportage je vidieť najmä v prednej časti 3 fotografie v galérii Omladenie typu Sportage je vidieť najmä v prednej časti Zdroj: Kia

Dnes zverejnila kórejská firma konkrétnejšie informácie týkajúce sa zmodernizovanej verzie SUV vyrábaného aj v Žiline, vrátane fotografií dokumentujúcich vykonané zásahy. Z hľadiska dizajnu nešlo o nič radikálne. Najpredávanejší produkt značky v Európe dostal modifikované svetlomety s LED technológiou a ostrejšie štylizovaný nárazník, ktorý obsahuje ďalšie diódové prvky.

Zadné partie zostali na prvý pohľad zachované, v skutočnosti však taktiež obsahujú nové komponenty. V spodnej časti nájdeme inak usporiadané smerovky, odrazky a svetlá na cúvanie. Moduly sú prepojené pochrómovaným pásikom. Tento prvok pôvodne linkoval hlavné svetlá, teraz však priestor medzi nimi kompletne vypĺňa červený pásik. Pravdepodobne je funkčný. Zoznam zmien završuje päť nových farieb a osviežená ponuka kolies, ktoré majú priemer 16, 17 alebo 19 palcov.

Interiérové zmeny sa týkali najmä multimédií a vybavenia 3 fotografie v galérii Interiérové zmeny sa týkali najmä multimédií a vybavenia Zdroj: Kia

Kabína zostala vo veľkej miere nedotknutá, zmeny odhalí až bližší pohľad. Napríklad volant prešiel výmenou. Kozmetická retuš zasiahla prístrojový panel a tiež multimediálny systém, ktorý môže disponovať osempalcovou obrazovkou bez výrazného rámu. Vo vybavení nebude chýbať kvarteto kamier zaberajúce celé okolie vozidla ani systém sledovania pozornosti vodiča.

Kia pripravuje naftový mikrohybrid

Sústava nazvaná EcoDynamics+ bude mať akumulátor s kapacitou 0,46 kWh a dokáže vyvinúť výkon 10 kW (14 k).

Bestseller značky na starom kontinente prešiel faceliftom spolu s technickými úpravami, tou hlavnou je uvedenie už spomínaného mikrohybridného systému využívajúceho batériu s kapacitou 0,46 kWh. Jeho centrálnym bodom bude dvojlitrový turbodiesel. Detailné parametre zatiaľ nepoznáme, sústava menom EcoDynamics+ však má priniesť výkon 10 kW (14 k) a kombinovanú emisie oxidu uhličitého znížiť o 4% podľa normy WLTP.

Kórejská firma zatiaľ hovorí iba o vznetových motoroch 3 fotografie v galérii Kórejská firma zatiaľ hovorí iba o vznetových motoroch Zdroj: Kia

Druhou novinkou bude 1,6-litrový agregát CRDi, ktorý nahradí o deciliter objemnejšieho predchodcu. Ide o motor známy napríklad z kompaktu Ceed. Naftový štvorvalec bude dostupný v dvoch naladeniach, na výber má byť výkon 115 k) alebo 100 kW (136 k). V prípade silnejšieho modelu bude možné rátať aj s opciou dvojspojkovej prevodovky a pohonu všetkých štyroch kolies. V predaji sa omladený Sportage objaví počas tretieho štvrťroka, o cenách zatiaľ automobilka nehovorí.


Video
Najnovšie články
Náš názor: Deň, keď sa Bratislava zastavila

Mitsubishi opäť stavilo na klasickú stratégiu a navonok kompletne mení model ASX, tešiť sa môžeme aj na nové motory. Na jednu oblasť auta však Japonci, zdá sa,...

Mitsubishi ASX: Dizajn sa mení na nepoznanie

Vodič sedanu Mazda3 sa bežný incident rozhodol riešiť tak, že zastavil a vytvoril veľmi nebezpečnú situáciu.

Kanaďan sa chcel hádať uprostred diaľnice

Dvojica príbuzných modelov má štandardne výkon 353 kW (480 k), no k dispozícii bude aj v silnejšom vyhotovení Competition.

BMW X3 M a X4 M: Maximálne až 510 koní

Nový model GP vznikne v limitovanej sérii 3 000 kusov. Tvarovo sa inšpiruje štúdiou, pričom jeho výkon presiahne 221 kW (300 k).

MINI ohlásilo svoje najdivokejšie auto

Rannou nepríjemnosťou v zime sa stáva námraza na čelnom skle. Komu sa nechce škrabať, siahne po tekutom rozmrazovači. Mnohé sľubujú rýchlu pomoc. Dokážu však...

Test rozmrazovačov: Ktorý vám uľahčí život?

Návšteva servisu je činnosť, s ktorou človek musí rátať už pri kúpe nového auta. Mimo bežných prehliadok však majitelia očakávajú minimálny čas strávený bez...

Návštevy servisu: Tieto autá ich mali najviac
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×