Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kto má najspoľahlivejšie a najkazovejšie motory?

Porucha motora patrí medzi najnákladnejšie opravy vôbec, preto je pochopiteľné, že motoristi si vyberajú aj podľa spoľahlivosti. Orientačný rebríček ponúka aj britská poisťovňa Warranty Direct. V spoľahlivosti a kazovosti motorov 40 značiek je niekoľko prekvapení.
43 83 príspevkov 18.05.2018 / Soňa Zverková

Otázka spoľahlivosti vozidiel nie je jednoduchá a rebríčkov je nespočetne veľa. Bežný motorista si pod spoľahlivým autom predstaví také, do ktorého stačí tankovať palivo a z času na čas doliať olej alebo kvapalinu do ostrekovačov. Niektoré modely presne do tejto kategórie spadajú, iným by zas nešťastní majitelia najradšej urobili facelift za pomoci bejzbalovej pálky. A potom je tu veľa takých, ktoré síce fungujú, no niektorá súčiastka či systém si vyžadujú opravu alebo výmenu každý kvartál.

Ilustračná snímka 43 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Niekedy môže ísť o lacnú maličkosť, s ktorou sa potýkajú viacerí majitelia tohto modelu. Ak je však kameňom úrazu motor, to už ide poriadne do peňazí. Menšie a ľahko dostupné súčiastky si dokážu vymeniť mnohí, no vzhľadom na rastúcu komplexnosť motorov už zväčša nezostáva nič iného, len navštíviť servis. Ako hovorí jeden z Murphyho zákonov: Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa aj pokazí...ak sa to pokaziť nemôže, pokazí sa i tak.

 

>>> Najmenej a najviac kazové motory prinášame v galérii <<<

 

Viaceré inštitúcie sa snažia ponúkať motoristom prehľady spoľahlivosti či poruchovosti modelov a značiek, nepriestrelný rebríček však neexistuje. Spoľahlivosť vozidla alebo niektorého komponentu totiž do veľkej miery ovplyvňuje majiteľ, štýl jazdy a trasy. Napríklad, motor. Iné výsledky a poradie dosiahne motor, ktorý mal starostlivého majiteľa a väčšinu kilometrov najazdil po diaľnici, než motor so zanedbanou údržbou a jazdami prevažne v meste.

Na spoľahlivosť vozidiel sa zameriava britská poisťovňa Warranty Direct, ktorá okrem iného ponúka poistenie porúch vozidla. Jej údaje poskytujú slušný prehľad toho, ako na tom sú vozidlá 40 sledovaných značiek. Tentokrát sme zo štatistiky vytiahli údaje o spoľahlivosti motorov. Do prehľadu plynú údaje približne o 50 000 poistených vozidiel v Británii, no motory sú zväčša zhodné s tými, ktoré sa predávajú aj u nás. Všetky autá majú najazdených najviac 130 000 míľ (209 214 km), keďže pri tejto hodnote sa končí poistné krytie.

TOP 10 malých áut: Na ktoré je najväčší spoľah?

V mestskej premávke je možno čoraz viac vídavať automobily, ktoré sa do nej už na prvý pohľad nehodia. Chcete si nájsť skutočne obratné a spoľahlivé vozidlo, ktoré obstojí aj v asfaltovej džungli...

Poisťovňa pri tvorbe rebríčka zohľadnila vážnejšie poruchy motora, napríklad, problémy s blokom motora, hlavou valcov, tesnením pod hlavou valcov, ložiskami vo vnútri motora, olejovým čerpadlom, kľukovým hriadeľom, ventilmi, piestami a piestnymi krúžkami, vložkami valcov, ojnicami, rozdeľovačom, štartérom, zotrvačníkom, turbodúchadlami a medzichladičmi, rozvodmi či nasávaním.

Výsledky sú vcelku prekvapujúce. U nás obľúbené nemecké značky, ktoré sú obvykle v iných rebríčkoch celkovej aj motorickej spoľahlivosti vysoko, sú v tom britskom nízko. Dokazuje to fakt, že prvý Nemec je až na 15. mieste (Mercedes) a napríklad, Audi spadlo až na predposledné miesto. Najpredávanejšia značka na Slovensku – česká Škoda – skončila v druhej polovici (27. miesto). V galérii nájdete všetky značky zoradené od najhoršieho po najlepšie umiestnenie.

 

>>> Kompletný prehľad spoľahlivosti motorov nájdete v galérii <<<

 

Vo výsledkoch sa nespomína presne o aký typ motora ide: či o benzínový alebo dieselový, neuvádza sa zdvihový objem, prepĺňanie ani výkon. Britská poisťovňa ich berie ako jeden súbor výrobkov, ktoré spadajú pod danú automobilku. Ako orientačný radca pri neraz hamletovskej dileme medzi dvomi či tromi značkami však určite poslúži. Pokiaľ si chcete pozrieť hodnotenie konkrétneho modelu od Warranty Direct, jej stránka poskytne detailný prehľad, vrátane najčastejších porúch.

Jej štatistika uvádza len tie značky alebo modely, pre ktoré má údaje aspoň o 50 vozidlách. Údaje sú v percentách, čo ukazuje pravdepodobnosť poruchy. V zásade platí, že čím nižšie číslo, tým nižšie riziko. Zároveň však poisťovňa sama uvádza, že niektoré značky vyrábajú veľmi spoľahlivé autá, no ak sa vyskytne porucha, faktúra bude poriadne mastná. V prehľade preto uvádzame nielen priemerný počet najazdených kilometrov, ale aj všeobecný údaj o priemernej cene za jednu opravu (nielen motora).

 

>>> Prehľad spoľahlivosti a kazovosti motorov nájdete v galérii <<<


Najnovšie články
Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny

Elektromobil stojaci na platforme MEB sa veľkosťou zmestí medzi typy Q5 a Q7, má výkon 300 kW (408 k) a na jedno nabitie má prejsť 400 kilometrov.

Audi predstavilo elektrické SUV e-tron

Česi odhalili detaily výkonnej novinky. Ukazujú disky a obutie s mierami 235/45 R20 či zadný nárazník, ktorý obsahuje dvojicu koncoviek výfuku.

Škoda Kodiaq RS: Striptíz SUV pokračuje

Rakúsko v súčasnosti testuje rýchlosť 140 km/h na dvoch úsekoch diaľnic. Ak sa projekt osvedčí, minister dopravy by chcel vyššiu rýchlosť zaviesť plošne...

Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×