Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dominator: Cullinan i Bentayga majú otca

Bentley, či aktuálne aj Rolls-Royce, o svojich superluxusných SUV zvyknú hovoriť ako o zakladateľoch daného segmentu. Treba uznať, že podobne luxusné športovo-úžitkové autá asi inde vo svete nenájdete. Alebo je pravda niekde inde?
4 15.05.2018 / Filip Kadlečík

Len pred niekoľkými dňami svet po prvýkrát uzrel Rolls-Royce Cullinan. SUV, ktoré má ambíciu stať sa kráľom tohto segmentu. Život mu však chce strpčovať už zabehnuté Bentley Bentayga, ktoré svoju kožu určite nepredá lacno. Aj keď ide o súperiace automobily, jednu vec majú spoločnú. Svojich predkov.

Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei 4 fotografií v galérii Celkovo vzniklo len šesť exemplárov Dominatora a všetky putovali do Brunei Zdroj: RRSpirit

Rolls-Royce i Bentley aktuálne vyhlasujú, že práve ich novinky sú zakladateľmi segmentu superluxusných športovo-úžitkových automobilov. Zdá sa však, že to nie je pravda. Stačí nazrieť do konca minulého tisícročia, kedy Bentley, ešte pod hlavičkou Rolls-Royceu, na zákazku postavilo šesť kusov luxusného off-roadu Dominator. Technicky teda v podstate ide o “otca” modelov Cullinan i Bentayga.

Všetky exempláre Bentley Dominator vznikli v priebehu roka 1996 na objednávku sultána štátu Brunei. Najluxusnejšie SUV svojej doby vtedy nebolo príliš známe - z továrne putovalo viac-menej priamo do garáže sultána.  Z technického hľadiska je Dominator založený na podvozku Range Roveru a šepká sa o tom, že používa aj dobový vidlicový osemvalec s rovnakým logom.

Rolls-Royce Cullinan: Diamant medzi SUV

Najmladší člen britskej aristokratickej rodiny z Goodwoodu síce v mnohom evokuje príbuznú limuzínu Phantom, no prichádza s početnými novinkami.

Bentley o tomto masívnom SUV nikdy nezverejnilo žiadne detaily, o jeho existencii sa aj odborná verejnosť dozvedela až niekoľko rokov po tom, ako bolo vyrobené. Je vysoko pravdepodobné, že Dominatory dodnes tajne zdobia jednu z exkluzívnych garáží v ropnej krajine. Vďaka zopár dobovým fotografiám však vieme aspoň to, že jablko naozaj nepadá ďaleko od stromu. Nezdá sa vám byť podoba medzi Cullinanom a Dominatorom viac než zjavná?


Najnovšie články
Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?

Najdostupnejší model je vybavený obdobnou technikou ako o stupeň vyšší exemplár, zrýchlenie na stovku je vecou 4,9 sekundy.

Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×