Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Len atmosféra: Modely, ktoré kúpite aj bez turba

Nájsť dnes v ponuke automobiliek autá, ktoré nedisponujú prepĺňaným agregátom, je na prvý pohľad prekvapivo zložité. Pripravili sme veľký prehľad modelov s atmosférickými motormi, ktorý dokazuje, že si stále je z čoho vyberať.
114 101 príspevkov 27.03.2018 / Filip Kadlečík

Automobilky sa dnes kvôli stále prísnejším emisným normám predháňajú v predstavovaní čo najefektívnejších agregátov. Tie sú však mnohým motoristom proti srsti. Nižšia spotreba paliva a produkcia emisií sa totiž často prejavuje v podobe downsizingu či pridania turbodúchadla.

V dnešnom motoristickom svete sa môže zdať, že atmosféry už vymreli, stále sa však nájdu desiatky áut, ktoré si vystačia aj bez turbodúchadla 114 fotografií v galérii V dnešnom motoristickom svete sa môže zdať, že atmosféry už vymreli, stále sa však nájdu desiatky áut, ktoré si vystačia aj bez turbodúchadla Zdroj: AUTO BILD

Prepĺňané pohonné jednotky sú dnes už na trhu plne etablované, počiatočná vlna odporu už prehrmela a turbom už disponuje vysoké percento automobilov. Aj napriek tomu sa však stále nájdu záujemcovia o nové a moderné autá, ktorí uprednostňujú skôr atmosféricky plnené agregáty. Dajú sa však dnes ešte také v ponuke automobiliek vôbec zohnať?

Ak by ste túžili po novom neprepĺňanom vznetovom agregáte, dnes by ste už mali smolu. Éra, počas ktorej zarezonovala najmä skratka “SDI”, už je nenávratne za nami. Menej výkonné úsporné motory (zväčša boli ladené na 55 kW/75 k) to majú zrátané už viac než desaťročie - zabili ich nové emisné normy, ktoré nedokázali spĺňať.


>>> Prehľad atmosférických áut značiek Citroën až Honda <<<


Hladký diesel prvej generácie Octavie, motor 1.9 SDI (50 kW/68 k), bol jedným z posledných svojho druhu a éru atmosférických naftiakov pravdepodobne navždy ukončila jednotka 2.0 SDI (55 kW/75 k) vo Volskwagene Golf piatej generácie resp. pracovnom variante Volkswagenu Caddy.


>>> Prehľad atmosférických áut značiek Hyundai až Opel <<<


Zážihové motory našťastie podobne smutný osud nemali. Modernejšie turboagregáty ich dnes síce tlačia do úzadia, mnohé automobilky ich však vo svojej ponuke naďalej držia. Niektoré, napríklad japonská Toyota, dokonca predstavujú nové agregáty, ktoré sa spoliehajú výsostne na atmosférické plnenie. Jazda s nimi je príjemná najmä v mestských a prímestských podmienkach, vtedy vodič najviac ocení ich kultivovaný chod.


>>> Prehľad atmosférických áut značiek Peugeot až Volkswagen <<<


Nájsť modely, ktoré dnes ponúkajú atmosférické agregáty, môže na prvý pohľad byť zložité. Pri tvorbe zoznamu však aj nás prekvapilo, koľko áut dnes sa dnes reálne predáva s atmosférickými jednotkami. Napriek tomu sa stáva, že niektoré autombilky už takéto motory ani len neponúkajú, resp. tvoria len slabý základ ponuky. Stále ale existuje dostatok výrobcov, ktorí na “starú dobrú atmosféru” nezanevreli. Práve vďaka nim je týchto vozidiel na trhu stále dostatok. Len sú skryté v záplave prepĺňaných jednotiek.

Top 15 najlacnejších áut pre slovenskú rodinu

Stúpajúca popularita SUV sa v posledných rokoch prejavuje na zníženom záujme o klasické rodinné autá. Aj tie však ešte stále majú čo ponúknuť. Toto je prehľad 15-tich najlacnejších na našom trhu.

V ponuke automobiliek dnes vo všeobecnosti nájdete nielen klasické hladké štvorvalce, ale aj menšie trojvalce. Paleta agregátov mnohých modelov začína práve radovými trojvalcami s výkonom okolo 60 kW (82 k). Treba podotknúť, že my sme sa zameriavali najmä na bežne dostupné vozidlá, do prémiových či športových vôd sme zachádzať nechceli. Zoznam taktiež nezahŕňa hybridy - v nich totiž agregátu pomáha elektromotor. Je možné, že nám pri danom množstve niektorý model ušiel. V tom prípade budeme radi, ak nás doplníte v diskusii. Kompletný zoznam súčasných vozidiel s atmosférickými motormi nájdete v prehľadnej galérii. Vybrali by ste si z tejto ponuky?


Najnovšie články
Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov

Pod kapotu dvojice príbuzných S-Max a Galaxy sa nasťahoval štvorvalec EcoBlue, dostupný je v štyroch verziách. Pribudol aj osemstupňový automat.

Moderný turbodiesel pre veľké MPV Ford

Systém štart-stop mnohí vodiči neznášajú, často síce funguje správne, inokedy však agregát auta vypne v úplne nevhodnej chvíli. Aká je teda pravda o tejto...

Na rovinu o štart-stop systéme: Šetrí palivo?

Vďaka aerodynamike, kvalitnej streche, priestoru a komfortným prvkom je tento kabriolet schopný zastávať rolu auta na každý deň.

Test Mercedes E400 Cabriolet: Len na leto?

Niektoré nemecká mestá začali obmedzovať vjazd starších dieselov a čoskoro pribudnú nové. Tieto zákazy sa dotknú vyše milióna vozidiel noriem Euro 4 a 5. Počty...

Zákazy vjazdu zasiahnu vyše milión dieselov

Populárny model Peugeotu oslavuje dve dekády od svojho uvedenia na cesty. Peugeot 206 si právom vybojoval status ikony svojho segmentu, vyrába sa dokonca ešte...

Peugeot 206: Bestseller oslavuje 20. narodeniny
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×