Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autonómne auto zlyhalo: Fatálne následky nehody

VIDEO
Arizona patrí k niekoľkým štátom USA, ktoré sú viac než otvorené testovaniu autonómnych vozidiel. Na cestách tohto amerického štátu sa včera stala nehoda, ktorá nemá obdobu. Autonómne auto bolo súčasťou tragickej kolízie.
3 33 príspevkov 20.03.2018 / Filip Kadlečík

Americká Arizona je známa svojim otvoreným postojom voči autonómnym vozidlám. Na cestách tohto južanského štátu preto svoje technologické hračky testujú najväčšie a najvplyvnejšie spoločnosti sveta. Waymo tu dokonca nedávno dostalo povolenie na prevádzku samojazdiacich vozidiel úplne bez prítomnosti človeka za volantom. Ten totiž spravidla na počítačom riadené auto dáva pozor a v prípade potreby zasiahne.

Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018 3 fotografie v galérii Tragická nehoda sa stala za úplnej tmy, nadránom 19.3. 2018 Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Niekedy však, zdá sa, pravidlo “Viac hláv, viac rozumu” neplatí a predísť nebezpečnej zrážke na ceste nemusia ani ultramoderné technológie v súhre s trénovaným vodičom. Dokázala to fatálna nehoda testovacieho automobilu giganta Uber, ktorú neprežila obyvateľka arizonského Phoenixu.

Zrážka prišla úplne nečakane

Tragická situácia sa odohrala nadránom a za úplnej tmy. Testovacie SUV kontroverznej taxislužby malo ulicami Phoenixu krúžiť v autonómnom režime rýchlosťou približne 60 km/h. Na mieste vodiča tu sedel školený šofér, ktorý má v prípade potreby zasiahnuť. Podľa jeho slov sa však v tejto situácii už nedalo spraviť nič.

Pokojnú jazdu v autonómnom móde totiž znenazdajky narušilo silné buchnutie a muž za volantom si podľa vlastných slov až v tom okamihu uvedomil, že došlo ku kolízii. Testovacie Volvo XC90 narazilo do cyklistky, ktorá sa na ceste zjavila z ničoho nič v úplnej tme a mimo vyznačenej trasy.

Veľkým sklamaním zostáva fakt, že si ju auto s nepredstaviteľným technologickým arzenálom nevšimlo a nevyhodnotilo ako objekt, s ktorým sa prípadne môže zraziť. Napriek tomu lokálna polícia údajne aktuálne operuje s verziou, podľa ktorej by vina mala byť práve na strane cyklistky. Mimo vyznačenej trasy, navyše bez akýchkoľvek svetiel a reflexných prvkov, na vozovke jednoducho nemala čo robiť.

Technológia jej život nezachránila

Môže však za všetko malý detail, a síce fakt, že žena zabudla na svoje povinnosti? Len ťažko. Autonómne autá a čiastočne aj dnešné asistenčné systémy by totiž mali byť schopné človeka rozoznať aj keď sa na vozovke objaví mimo očakávaných miest. Veď súčasné top modely prémiových automobiliek už v noci “vidia” porovnateľne dobre ako cez deň.

Marketingová bublina? Tesla začala zaostávať

Medzi odbornou verejnosťou už dlhšie rastie podozrenie, že Tesla sa čoraz viac približuje ku vážnej kríze, no nechce si to pripustiť. Konkurencia však nespí, výskum spoločnosti Navigant zasadil...

Isteže, žena, ktorá sa stala obeťou kolízie, svojim údajným nedbalým správaním situácii nepomohla. Samojazdiace Volvo XC90 by však malo a musí byť schopné jej veľké zaváhanie napraviť. Bohužiaľ, tentokrát sa tak nestalo. Tragická udalosť navodzuje množstvo otázok, ktorým sme sa venovali už v minulosti.

Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku 3 fotografie v galérii Autonómnemu Volvu sa v podstate nič nestalo, cyklistka však následkom zranení podľahla na nemocničnom lôžku Zdroj: Youtube/ ABC15 Arizona

Ako môžeme v súčasnosti akýmkoľvek spôsobom hovoriť o autonómnych autách, keď si s dostatočným predstihom nevšimnú cyklistku, ktorá im skríži cestu? Podľa výskumov renomovanej spoločnosti Navigant na tom v oblasti technologického pokroku v porovnaní s konkurenciou Uber nie je najlepšie. Tým, čo má k dispozícii, však bez problémov zahanbí napríklad populárnu Teslu.

Toyota zbrojí: Jazda na autonómnom Lexuse LS

Toyota nás pozvala na seminár o bezpečnosti, autonómnom riadení a budúcnosti automobilov. To, čo sme sa dozvedeli, bolo nečakané. Japonskí i americkí odborníci dávajú sebestačným vozidlám čas a majú...

Smutná nehoda je teda akýmsi mementom faktu, že aj v dobe pokročilých asistenčných systémov sa za volantom musíme spoliehať predovšetkým sami na seba. Testovacie vozidlo Uberu je vybavené sadou radarov, kamier, senzorov a množstvom iných “zberačov” dát, napriek tomu však v tomto prípade pred zrážkou ani len nezačalo brzdiť. Ženu bez povšimnutia trafilo v plnej rýchlosti.

Hovorkyňa Uberu sa vyjadrila, že firma súcití s rodinou obete a je pripravená pri vyšetrovaní plne kooperovať s príslušnými orgánmi. K dispozícii majú byť aj kamerové záznamy, ktoré musia byť jednoznačným svedectom o priebehu nehody. Nezávisle od výsledkov vyšetrovania však technologický gigant svoje autonómne vozidlá z premávky dočasne sťahuje. Ešte nedávno pokojne jazdili v San Franciscu, Phoenixe, Toronte či Pittsburghu. Zostáva nám len dúfať, že žena nezomrela zbytočne a v budúcnosti už takémuto nešťastiu budú technológie vedieť zabrániť.

Hra simuluje problém áut budúcnosti: Morálku

Autonómne vozidlá sú stále vecou vzdialenej budúcnosti, ich príchod však nebude len otázkou technickej vyspelosti. Pripraviť sa na ne musíme aj morálne. Kto rozhodne psychologické dilemy?

Nevídanú tragickú nehodu autonómneho vozidla spoločnosti Uber budeme podrobne sledovať aj naďalej. Detailné informácie sa totiž v súčasnosti rôznia, rovnako ako aj možné presné scenáre nehody. Jedno je však isté - po skontrolovaní kamerových záznamov sa policajný odborník vyjadril, že v takejto situácii by zrážke nezabránilo pravdepodobne nič. Či taký bude finálny záver aj v skutočnosti, o tom vás budeme určite informovať.


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×