Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Brexit môže poriadne zavariť automobilkám

Odchod Británie z EÚ môže mať ďalekosiahle následky pre európsky aj britský automobilový priemysel. Na jednej strane hrozia clá a vyššie náklady, na druhej môže dôjsť k problémom s typovým schvaľovaním vozidiel.
1 1 príspevok 20.03.2018 / TASR

Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) naliehavo vyzýva tímy vyjednávačov o brexite, aby urýchlene riešili otázky týkajúce sa automobilového priemyslu a zabránili "potenciálne katastrofálnym dôsledkom" pre ich dodávateľské reťazce.

Británia sa chystá opustiť Európsku úniu (EÚ) koncom marca 2019. Ale obe strany zatiaľ len pracujú na návrhu budúcich vzťahov po tzv. brexite. Lídri EÚ majú schvaľovať osnovu budúcich rokovaní s Veľkou Britániou na summite, ktorý sa koná tento týždeň v Bruseli.

Združenie ACEA v pondelok vyhlásilo, že má obavy, či sa autá schválené úradmi Spojeného kráľovstva, teda vyrobené podľa tamojších noriem, budú môcť po brexite naďalej predávať v EÚ a naopak. Vyzvali preto obe strany, aby si vzájomne uznávali schválenie vozidiel.

Združenie tiež uviedlo, že akékoľvek nové colné kontroly "zvýšia náklady, spôsobia meškanie dodávok autokomponentov a ohrozia výrobu áut".

(TASR)


Najnovšie články
Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov

Pod kapotu dvojice príbuzných S-Max a Galaxy sa nasťahoval štvorvalec EcoBlue, dostupný je v štyroch verziách. Pribudol aj osemstupňový automat.

Moderný turbodiesel pre veľké MPV Ford

Systém štart-stop mnohí vodiči neznášajú, často síce funguje správne, inokedy však agregát auta vypne v úplne nevhodnej chvíli. Aká je teda pravda o tejto...

Na rovinu o štart-stop systéme: Šetrí palivo?

Vďaka aerodynamike, kvalitnej streche, priestoru a komfortným prvkom je tento kabriolet schopný zastávať rolu auta na každý deň.

Test Mercedes E400 Cabriolet: Len na leto?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×