Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zákaz vjazdu dieselov: Zoznam rizikových áut

V Nemecku akútne hrozia zákazy vjazdu starších dieselov, ktoré spĺňajú emisné normy Euro 1 až 5, hoci väčšina miest sa tomu chce vyhnúť. Ponúkame zoznam vyše 10 000 ohrozených modelov.
2 207 príspevkov 19.03.2018 / Soňa Zverková

Nemeckí motoristi, ktorí vlastnia dieselové vozidlá, sa musia pripraviť na to, že už čoskoro budú mať výrazne obmedzený prístup do veľkých miest. Spolkový správny súd totiž uznal zákazy vjazdu dieselov za prípustné. Presné znenie rozhodnutia a najmä jeho zdôvodnenia zverejní súd až koncom apríla. Následne sa vláda stredne so zástupcami spolkových krajín a obcí, aby sa poradili o možných dôsledkoch a alternatívnych riešeniach. V každom prípade je rozhodnutie súdu záväzné pre celé Nemecko.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: TASR, Autobild.sk

Podľa doteraz zverejnených informácií sa zákazy budú týkať oblastí s najväčšou intenzitou premávky, plošný zákaz súd nepovažuje za potrebný. Rovnako nie je podľa jeho názoru potrebné odškodňovať majiteľov dieselov ani očakávať kolaps trhu ojazdených dieselových vozidiel. Absencia príslušného zákona nie je dôvodom, aby sa otáľalo s uplatnením európskych smerníc. Na záver zdôraznil, že dieselové vozidlá sú od prevalenia emisného škandálu hlavným dôvodom pre nezdravé ovzdušie v mestách.

Čo znamená rozhodnutie súdu v praxi?

Rozhodnutie súdu otvorilo cestu pre vyhlásenie zákazu vjazdu najšpinavších dieselov do určitých mestských častí a v určitých časoch. Okamžite sa ho chytil Hamburg, ktorý ako prvé nemecké mesto chce zaviesť obmedzenia už koncom apríla tohto roka. V rámci plánovaných obmedzení celoročne zakáže vjazd osobných aj nákladných vozidiel, ktoré spĺňajú emisné normy Euro 1 až 5, na niektoré úseky dvoch hlavných mestských ťahov. Ďalšou lastovičkou je Stuttgart, ktorý pravdepodobne zakáže vjazd vozidiel Euro 1 až 4 ešte tento rok a mladších dieselov Euro 5 niekedy v priebehu budúceho roka.

Nemecké mestá môžu vylúčiť naftové autá

Rozhodnutie sa týka najmä miest Stuttgart a Düsseldorf, môže však viesť k podobným obmedzeniam pre majiteľov dieselových áut aj v ďalších mestách.

Naproti tomu mnohé mestá sa chcú zákazom vyhnúť, napríklad, Düsseldorf, Mníchov alebo Kiel. Radnice oznámili, že hľadajú alternatívne riešenia. Mníchov má však ťažšiu pozíciu a do konca mája musí aspoň naplánovať zákaz vjazdu dieselov na niektoré úseky. V opačnom prípade mu totiž príslušný správny súd pohrozil pokutou.

Podľa odhadov Spolkového úradu pre životné prostredie vlani až 70 obcí prekročilo hraničné hodnoty oxidov dusíka a dôvodom sú práve emisie dieselových vozidiel. Na základe európskej smernice z roku 2008 sa môže stať, že tieto mestá a obce budú nútené vyhlásiť zákazy vjazdu bez ohľadu na to, či s nimi súhlasia alebo nie. Politici sa snažia akýmkoľvek spôsobom vyhnúť sa zákazom, nakoľko to môže poškodiť najmä ľudí, ktorí za prácou dochádzajú a sú odkázaní práve na auto. Jednou z alternatív je elektrifikácia hromadnej dopravy a vláda dokonca zvažuje, že MHD bude zdarma.

Nemecká polícia: Zákazy dieselov sú nereálne

Nemecké mestá aj politici chcú vo veľkom zakazovať vjazdy dieselových vozidiel. Zabudli na veľmi dôležitý faktor: políciu. Práve tá by totiž mala kontrolovať dodržiavanie zákazov.

Čo hrozí majiteľom dieselov?

Okrem obmedzenia slobody pohybu je to dramatický pokles hodnoty vozidla, ktorý sa dotkne najmä starších dieselov emisných noriem Euro 1 až 5. Nemecké automobilové združenia a predajcovia odhadujú prepad hodnoty ojazdeného dieselu až o 15 percent, pričom už v decembri minulého roka sa trojročný diesel Euro 5 predával v Nemecku len za 52,6 percenta pôvodnej katalógovej ceny.

Krátko pred rozhodnutím správneho súdu Centrum automobilového výskumu (CAR) Univerzity Duisburg-Essen vypočítalo, že trojročné diesely sa predávali zhruba o 2 000 eur lacnejšie než pred diskusiami o zákazoch vjazdu. Pritom vlani až 17 percent vlastníkov nových áut a 20 percent majiteľov jazdeniek ich predávalo zo strachu zo zákazu vjazdu. Pokles hodnoty sa však netýka len jazdeniek, v Nemecku zúri zľavová vojna aj u úplne nových dieselov Euro 6. Napríklad, Volkswagen ponúka za nové naftové modely zľavu 1 200 eur.

Test nafty na Slovensku: Jedno palivo sklamalo

Chcete vedieť, čo ozaj tankujete do nádrží svojich áut? Prinášame výsledky najväčšej analýzy zimnej motorovej nafty na Slovensku, ktorú sme urobili exkluzívne v spolupráci so špecialistami...

Najväčšie obmedzenia však aspoň nateraz hrozia majiteľom starších modelov. Výnimky na vymedzené obdobie pravdepodobne dostanú záchranné zložky (polícia, sanitky, hasiči), odvoz odpadu, remeselníci a obyvatelia určenej mestskej časti. Výnimku bude musieť dostať aj verejná doprava, aby mala čas prejsť na elektrifikované autobusy. Bežní vodiči si to teda odskáču hneď, štátne, mestské inštitúcie a zopár privilegovaných sa môžu spoľahnúť na legislatívne úľavy.

Máte „nebezpečný“ diesel?

Diesel má svoje výhody aj nepopierateľné nevýhody. V každom prípade je momentálne situácia v Nemecku neprehľadná a ani samotná vláda a obce nevedia, čo sa bude diať. Svetlo do tmy prinesie až vyjasnenie politickej situácie. Motoristi si môžu nechať staršie auto upraviť na Euro 6, napríklad, montážou SCR katalyzátora a typovým osvedčením, ktoré oficiálne potvrdí túto úpravu.

No i to je len krátkodobé riešenie, nakoľko časom zrejme prídu zákazy aj pre vyššie emisné triedy. Motoristi by si mali zvážiť, či by pri pohybe po meste nemohli radšej využiť hromadnú dopravu. Naši kolegovia z nemeckej redakcie zatiaľ radia vyčkať na rozhodnutie tamojšej vlády. Na záver ponúkli kompletný zoznam vyše 10 000 modelov a ich verzií, ktoré sa skôr či neskôr dočkajú zákazu vjazdu. Link na dokument vo formáte PDF nájdete aj na konci nemeckého článku. Pre tých, ktorí neovládajú nemčinu, ponúkame screenshot, kde nájdu preklik na spomínaný dokument.

Screenshot dokumentu 2 fotografie v galérii Screenshot dokumentu Zdroj: Autobild.sk


Najnovšie články
Škody utrhnuté z reťaze: Najextrémnejšie Felicie

Elektrický pohon je v dnes silným trendom a všimol si to aj úpravca ABT. Ich najnovším dielom je totiž dvojica zelených úžitkových vozidiel.

ABT prerobilo Caddy a Transporter na elektroautá

Prezident japonskej automobilky využíva služby prototypu limuzíny, ktorá má upravený bodykit a typickú farebné schému.

Toyota Century: Dostane verziu GRMN?

Retro štylizovaný elektrický van má nosnosť 800 kilogramov, solárnu strechu a akčný rádius maximálne 500 kilometrov.

VW I.D. Buzz aj v úžitkovom vyhotovení

EXKLUZÍVNA JAZDA Plug-in hybrid vyzerá vďaka skladacej streche ešte štýlovejšie než kupé, ponúka lepší pôžitok z jazdy a neprináša zásadné obete.

BMW i8 Roadster: Frajer zo sci-fi filmu

Aktuálny variant na CNG má pod kapotou 1,5-litrový štvorvalec. Pribudol tretí zásobník plynu, ktorý však zmenšil benzínovú nádrž.

Octavia G-Tec: Celkový dojazd sklamal

V minulosti sa hovorilo, že telefonovanie je obrovským problémom za volantom. Dnes už sa rozprávame o iných činnostiach, ktoré však stále súvisia s mobilným...

Geniálna aplikácia: Na mobil už vodič nesiahne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×