Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Autonómny kamión: Efektívna preprava tovaru

VIDEO
Prepravná aplikácia Uber sa po novom zamerala na nákladiaky, prináša revolučný systém transportu tovarov. Je tento počin s prívlastkom Freight naozaj efektívny?
2 3 príspevky 16.03.2018 / Redakcia AUTO BILD

Známa a v niektorých krajinách kontroverzná aplikácia Uber priniesla čerstvý vietor do sveta autodopravcov. V americkom štáte Arizona sa začala testovacia fáza novej aplikácie, ktorá predovšetkým ušetrí čas kamionistom. Ide o skúšobné jazdy prebiehajúce s ľudskými vodičmi dohliadajúcimi nad autonómnym ťahačom.

Takto vyzerá autonómny ťahač spoločnosti Uber 2 fotografie v galérii Takto vyzerá autonómny ťahač spoločnosti Uber Zdroj: Uber

Pilotný systém funguje tak, že na začiatku je vybudovaných množstvo prekladísk, najmä na perifériách väčších miest. Do týchto stredísk privážajú ľuďmi riadené ťahače náklad od odosielateľa. V nich už čaká autonómny kamión, ktorý prevezme náves s tovarom do výmennej stanice nachádzajúcej sa najbližšie ku miestu doručenia. V nej čaká ďalší človekom riadený ťahač, ktorý túto cestu skompletizuje.

Toyota e-Palette: Budúcnosť dopravy?

Japonská automobilka fantazíruje o prispôsobiteľných autonómnych strojoch, ktoré majú suplovať osobné autá, dodávky i kamióny.

Autonómne ťahače tak prejdú podstatnú časť cesty a tým sa eliminujú hodiny na cestách, ktoré musia vodiči zvládnuť sami. Ak sa tento efektívny systém prepravy osvedčí, spoločnosť plánuje expandovať s týmto riešením aj do ďalších amerických štátov.


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×