Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ceny benzínu a nafty: Za koľko budeme tankovať?

Ropné trhy stagnujú, eurové ceny v Rotterdame sa pohli nejednotne a palivá na našich čerpacích staniciach stúpli. Ako odhadujú analytici vývoj slovenských cien v najbližšom období?
2 11 príspevkov 12.03.2018 / Soňa Zverková

Ropné trhy otvorili marec výraznými cenovými výkyvmi, aby napokon uzatvorili týždeň s minimálnou zmenou. Severomorská ropná zmes Brent ukončila rozkolísaný týždeň na úrovni 65,54 dolára za barel (53,32 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 64,51 dolára za barel (52,40 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, začiatkom týždňa bez väčšieho dôvodu vyskočila nad 66 dolárov za barel, no následne sa ceny dostali pod tlak. Prispeli k tomu predovšetkým správy z amerického ropného trhu, ktoré ukázali prudký rast ťažby o 86 000 barelov denne. Táto informácia poslala ropu pod 64 dolárov za barel, odkiaľ sa v piatok aj vďaka silným číslam z amerického trhu práce vrátila k úrovniam, na ktorých týždeň otvorila.

Kam sa čoskoro pohnú ceny benzínu a nafty?

Ropa sa opäť pohla nadol, čo naznačuje aspoň symbolickú úľavu pre peňaženky motoristov. Tento vývoj však na slovenských čerpacích staniciach nemusí vydržať príliš dlho.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív na našich čerpacích staniciach v týždni do 5. marca sa začali dvíhať. Benzín zdražel o 1,7 centu a diesel o 1,5 centu. V Rotterdame sa eurové ceny vyvíjali nejednoznačne. Kým cena tony benzínu klesla o 17 eur, cena dieselu vzrástla o jedno euro za tonu. Boros v najbližších troch týždňoch stále vidí priestor pre mierny pokles maloobchodných cien benzínu aj dieselu o dva až tri centy.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil, hoci stále tankujeme lacnejšie než vlani. V týždni do 5. marca sa medziročný rozdiel v cene benzínu v priebehu týždňa zmenšil z 3,9 centu na jeden cent a v cene dieselu z 1,3 na 0,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×