Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lagonda má byť rýdzo elektrická značka

ZO ŽENEVY
Futuristický koncept elektromobilu s klinovitou karosériou má honosné kreslá pre vzadu sediacich pasažierov a na nabitie prejde takmer 650 kilometrov.
18 09.03.2018 / Marek Pokrývka

S pohonom na batérie experimentuje väčšina veľkých automobiliek. No nevyhýbajú sa tomu ani mnohí menší hráči, napríklad Aston Martin. Prestížny britský výrobca už dávnejšie ohlásil príchod elektrického modelu RapidE. Na ženevskom výstavisku však naznačil, že je to len začiatok. Bez predchádzajúceho avíza totiž predstavil limuzínu označenú ako Lagonda Vision.

Aston Martin na autosalóne prekvapil štúdiou Lagonda Vision 18 fotografií v galérii Aston Martin na autosalóne prekvapil štúdiou Lagonda Vision Zdroj: AUTO BILD

Jedno z mála prekvapení autosalóna opäť prinieslo značku, o ktorej oživenie sa Angličania snažia už niekoľko rokov. Tentokrát však jej znovuzrodenie vyzerá nádejne. Konečne totiž našla svoju konkrétnu cestu, má to byť rýdzo elektrická luxusná divízia. Už teraz sa hovorí o troch potenciálnych modeloch. Aktuálny koncept bude prvým z nich, jeho výroba sa má začať o tri roky.

Štúdia elektromobilu zaujala na prvý pohľad svojím futuristickým dizajnom. Disponuje klinovitou karosériou, ktorá má v prednej časti charakteristický tvar masky chladiča oživený LED modulmi. Koncové svetlá tvorí jednoliaty diódový pás vystupujúci z netradične skosenej zadnej časti. Plochám vozidla vládnu ostré tvary, tie vyznávajú aj mnoholúčové disky kolies.

Napriek autonómnym schopnostiam v interiéri nechýba volant 18 fotografií v galérii Napriek autonómnym schopnostiam v interiéri nechýba volant Zdroj: Aston Martin

Do presklenej kabíny sa pristupuje pomerne štandardnými prednými dverami a zadnými otváranými proti smeru jazdy, ktoré dopĺňa vyklápacia časť strecha. Toto riešenie má uľahčiť život vzadu sediacim pasažierom. K dispozícii majú honosné kreslá s vysúvateľnou opierkou na nohy, tie predné sú zasa otočné. Koncept totiž dokáže jazdiť autonómne. Nechýba v ňom však ani volant, ktorý obsahuje jeden z viacerých displejov prítomných v interiéri.

Na predaj je vzácne kombi Lagonda

Pod vznik jediného exemplára s karosériou Shooting Brake sa podpísala švajčiarska firma, jej dielo malo požehnanie automobilky.

O vnútornostiach štúdie neprezradil Aston Martin takmer žiadne detaily. Dozvedeli sme sa akurát, že disponuje variabilným elektrickým pohonom všetkých kolies a dostatkom šťavy na prejdenie takmer 650 kilometrov bez potreby nabíjania. Má ísť pritom o skutočne reálny údaj. Až začiatkom budúcej dekády sa dozvieme, nakoľko sa toto číslo i odvážny dizajn vozidla podarí pretaviť do reality.


Najnovšie články
Rakúsko chce zvýšiť rýchlosť na diaľniciach

K čisto benzínovej dvojici motorov sa pridáva vyhotovenie s označením e-Boxer. Počas budúceho roka bude údajne realitou aj v Európe.

Subaru XV dostalo hybridný variant

Obytné automobily či prívesy sú, prinajmenšom čo sa dizajnu a pôdorysu týka, už roky relatívne konzervatívne. Na trh prichádza firma Romotow, ktorá by...

Nahradí aj chatu: Prvý karavan svojho druhu

Elektrický poháňané SUV má kontroverzný dizajn, kabínu vytvárajúcu uvoľnenú atmosféru a schopnosť plne autonómneho fungovania.

BMW Vision iNext: Vo výrobe od roku 2021

O automobily vyrobené pred rokom 1989 by u nás pred nejakým časom ešte nikto nezakopol. Teraz však, zdá sa, začínajú byť opäť atraktívne a ako youngtimery majú...

Najdrahší Žiguli v SR: Stojí za tú sumu?

Populárne mestské auto oslavuje svoje 20. narodeniny a okrem jubilejnej verzie obohacuje modelový rad aj jemne športový hybrid.

Toyota Yaris: Pribudli verzie GR Sport a Y20

Popularita autokamier narastá a záujemcovia o kúpu môžu mať hlavybôľ pri výbere vhodného modelu. ADAC sa preto rozhodol dôkladne prevetrať deväť modelov.

Test autokamier: Všetky trpia na jednu slabinu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×