Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Poistné podvody: Lukratívne „podnikanie“?

Mnohí Slováci sa snažia zarobiť peniaze často nelegálnym spôsobom a poistenie nie je výnimkou. Snahám o zárobok sa nevyhýba ani poisteniu vozidiel. Môže to však doviesť podvodníka do väzenia.
2 36 príspevkov 16.02.2018 / Soňa Zverková

Poisťovňa Allianz vlani zaznamenala pokles počtu podvodov v havarijnom poistení o 11 percent. Stalo sa tak vďaka obhliadkam všetkých vozidiel starších ako jeden rok, nakoľko až 60 percent obhliadnutých vozidiel malo ešte pred uzatvorením poistenia menšie či väčšie poškodenia. Poisťovňa vlani odhalila celkovo 1 755 podvodov, čo je mierny pokles. Hodnota podvodov však vzrástla na 4,31 milióna eur.

2 fotografie v galérii Zdroj: Allianz-SP

Úplne opačný vývoj nastal v prípade povinného zmluvného poistenia, kde sa hodnota podvodov zvýšila až o 94 percent na rekordných 1,1 milióna eur. Dôvodom je snaha motoristov navýšiť nárok na poistné plnenie pomocou škody na zdraví. „Každý rok totiž narastá bodové ohodnotenie nárokov pri škodách na zdraví. Aktuálne je hodnota bodu 18,24 eura a pre rok 2018 sa ešte navýši, čo môže byť pre niektorých atraktívny zdroj obohatenia sa,“ konštatuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Jaroslava Zemanová.

Zaujímavé zistenia prinieslo aj porovnanie podozrivých prípadov podľa krajov. Doterajším rekordérom bol Žilinský kraj, ktorý niekoľko rokov po sebe viedol v počte poisťovacích podvodov, najmä vďaka podvodom v oblasti životného poistenia. Z prvej priečky ho vlani zosadil Bratislavský kraj, kde Allianz odhalila až 421 podvodov v hodnote 1,99 milióna eur. Zvýšený počet podvodov v tomto kraji bol spôsobený najmä nárastom pokusov o podvod už pri vstupe do poistenia. Na druhom mieste najrizikovejších krajov sú Trenčiansky a Banskobystrický, kde za minulý rok dosiahla suma podvodov takmer 1,11 milióna eur.

V boji s podvodníkmi pomáha aj register poistných udalostí, ktorý začal fungovať v januári 2017. Členské poisťovne Slovenskej asociácie poisťovni (SLASPO) si ho zriadili pre výmenu informácií o poistných udalostiach a overovaniu pravdivosti a úplnosti údajov. Register obsahuje údaje o škodách a poistných udalostiach, napríklad, meno poškodeného, adresu, dátum a číslo poistnej udalosti a tiež evidenčné a VIN čísla vozidiel. „Po novom môžu do registra pribúdať aj údaje o poisťovni, ktorá danú škodu riešila aj údaje o výške vyplateného poistného plnenia,“ hovorí Milan Daráš zo Slovenskej asociácie poisťovní.

2 fotografie v galérii Zdroj: Allianz-SP

Naviac poisťovne majú vlastné oddelenia odhaľovania poistných podvodov, kde neraz zamestnávajú bývalých kriminalistov a policajných vyšetrovateľov. Preverovanie podozrivých prípadov preto neraz pripomína policajné vyšetrovanie a hoci majú zamestnanci poisťovní menšie právomoci než policajti, vedia, kam sa majú pozrieť, na čo sa majú pýtať a koho. Je síce pravdepodobné, že niekomu poistný podvod prejde, no riziko je vzhľadom na trestnoprávne dôsledky vyššie než prípadný finančný zisk.

Poistný podvod je trestný čin

Allianz zaznamenala prípad vodičky, ktorá si chcela privyrobiť 10 000 eur. Poškodená počas dopravnej nehody utrpela ujmu na zdraví a prostredníctvom svojho zástupcu sa snažila dodatočne uplatniť nárok na náhradu škody za bolestné, trvalé následky a sťaženie spoločenského uplatnenia. Tento nárok si však chcela uplatniť až po tom, ako jej poisťovňa vyplatila plnenie na základe zdravotných záznamov liečenia jej zranení. Vodička predložila nové lekárske správy, ktoré predĺžili čas liečenia a zvýšili stupeň zdravotného postihnutia. Rozdiel medzi vyplatenou a nárokovanou sumou presahoval 10 000 eur.

Poisťovne vám nemusia hradiť škody: Viete kedy?

Poškodenie auta pri nehode či škodovej udalosti je samo o sebe nepríjemné. Ak však poisťovňa odmietne zaplatiť alebo zníži poistné plnenie, vodičovi zostanú zväčša len oči pre plač. Uvádzame prípady,...

Keďže išlo o závažné rozdiely, poisťovňa si vyžiadala posudok súdneho lekára, ktorý zistil jednoznačné rozdiely. Allianz momentálne posudzuje s políciou, čo znamená, že pre vodičku môže mať jej snaha trestnoprávne dôsledky. Podľa Trestného zákona sa sadzba odňatia slobody v závislosti od závažnosti podvodu pohybuje od jedného do 15 rokov.


Video
Najnovšie články
Tesla vylepšuje techniku modelov S a X

Česi vstupujú do kategórie športovo ladených SUV, ich prvotina v tomto smere však chce byť kompromisom vhodným naozaj na každý deň.

Test Škoda Kodiaq RS: Úspech na prvý pokus?

Niektoré automobily sa do histórie zapísali zlatými písmenami a predsa nedostali žiadneho priameho nástupcu. Ako by vyzeral napríklad taký Mercedes-Benz CLK...

Superšport Mercedesu: CLK GTR dnešných dní?

Populárna taxislužba u nás pred viac ako rokom skončila. Teraz hlási návrat, ktorý začína dnešným dňom. Bezproblémový chod majú teraz zaručiť nové pravidlá.

Uber je späť: Dnes na Slovensku zažíva reštart

Nástupca typu MKC prichádza s novým menom, dizajnom i interiérom, na americkom trhu bude nateraz dostupný iba s prepĺňanými štvorvalcami.

Lincoln Corsair: Kuga s luxusným kabátom

Do konca roka má britská spoločnosť predstaviť kupé s karbónovým monokokom, údajne dosiahne výkon vyše 1 000 koní.

Elektrický hyperšport chystá aj Lotus

Firmy by mali spolupracovať na vývoji nových elektrických áut Fordu na platforme Rivianu. Partnerstvo prinesie nový prístup k inteligentným a elektrickým autám...

Ford investuje 500 miliónov USD do startupu Rivian
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×