Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

BMW X4 oficiálne predviedlo svoje krivky

VIDEO
Druhé vydanie dynamicky tvarovaného SUV príde do Ženevy. Má kompletne prepracovanú karosériu a dostane dovedna sedem motorov.
33 4 príspevky 15.02.2018 / Marek Pokrývka

V polovici minulého roka uviedlo BMW tretiu generáciu typu X3. Spustilo tým odpočítavanie do premiéry extravagantnejšieho súrodenca, ktoré s ním zdieľa množstvo komponentov. Čakanie bolo narušené únikom fotografií zachytávajúcim biely exemplár iks-štvorky úplne bez maskovania. Mníchov napriek tomu karty na stôl vyložil až teraz, vozidlo oficiálne predviedlo svoje krivky pár týždňov pred chystaným medzinárodným autosalónom.

BMW X4 opäť v mnohom vychádza z konvenčného súrodenca 33 fotografií v galérii BMW X4 opäť v mnohom vychádza z konvenčného súrodenca Zdroj: BMW

Druhé vydanie dynamicky tvarovaného SUV príde do Ženevy s opakovaným receptom. Teda s tvárou prakticky zhodnou so starším príbuzným a kompletne prepracovanou zadnou časťou karosérie, ktorej hlavným rysom je klesajúca strecha. Tú tentokrát zakončuje netradične tvarovaný spojler. Zaujímavo pôsobia aj koncové svetlá typu X4, ktoré sú štandardne diódové. Namiesto výrezu na evidenčné číslo sa medzi nimi nachádza čistý plech narušený iba logom BMW a označeniami.

BMW X4 dostane odvážnejší zadok

Predná časť novej iks-štvorky je na prvý pohľad zhodná s konvenčným súrodencom, zozadu SUV pripomína súpera s logom Mercedes-Benz.

Odlišné tvary dostal aj zadný nárazník, z ktorého v predstavenej forme ústia dve čierne výfukové koncovky. Bavori totiž na fotografiách ukázali model M40d disponujúci športovejším bodykitom. Vyznačuje sa aj použitím 20-palcových diskov kolies, štandardom by mali byť o prštek menšie ráfiky. Tvary klasických modelov asi spoznáme počas marcovej výstavy. Už teraz však vieme, že s koeficientom aerodynamického odporu 0,30 kladú prúdeniu vzduchu menej prekážok než originál.

Zadné partie druhej generácie sú o niečo odvážnejšie než boli 33 fotografií v galérii Zadné partie druhej generácie sú o niečo odvážnejšie než boli Zdroj: BMW

Od svojho predchodcu sa BMW X4 druhej generácie odlišuje nielen dizajnom, ale aj exteriérovými rozmermi. Najmenej sa zmenila strecha znížená o tri milimetre. Vozidlo narástlo v pozdĺžnom smere na 4 752 mm, ramená majú šírku 1 918 mm a rázvor náprav sa rovnako ako pri iks-trojke natiahol do dĺžky 2 864 mm. Napriek tomu došlo k hmotnostnej úspore do 50 kilogramov.

Vďaka štedrejším proporciám má byť SUV-kupé priestrannejšie než doposiaľ, čo v číslach dokumentuje zväčšenie batožinového priestoru na 525 litrov. Po sklopení sedadiel je k dispozícii 1 430 l. Viac miesta však majú mať aj pasažieri, na ktorých čaká známa architektúra interiéru. Palubná doska je opäť stopercentne zhodná s konvenčným súrodencom. Styčné body možno nájsť tiež v rámci vybavenia, nechýba digitálny prístrojový panel, veľký head-up displej ani množstvo bezpečnostných asistentov.

Interiér SUV-kupé prebral väčšinu komponentov od typu X3 33 fotografií v galérii Interiér SUV-kupé prebral väčšinu komponentov od typu X3 Zdroj: BMW

BMW X4 dostane dovedna sedem motorov, z čoho päť preberie od príbuzného. Paleta benzínov sa nemení. Základ vytvorí prepĺňaný štvorvalec xDrive20i ponúkajúci výkon 135 kW (184 k), model xDrive30i dostane jeho silnejšie naladenie dosahujúce 185 kW (252 k). Vrcholom zážihovej ponuky bude variant M40i so šesťvalcom produkujúcim najviac 265 kW (360 k).

Vznetová ponuka má vyzerať podobne, no bude obsažnejšia. Štartovací dvojliter príde opäť v dvoch odrodách dosahujúcich špičku 140 kW (190 k) v prípade verzie xDrive20d alebo 170 kW (231 k) pod kapotou vyhotovenia xDrive25d. O priečku vyššie sa postaví šesťvalcový agregát s maximom 195 kW (265 k). Najdrahším členom cenníka bude model M40d, ktorý produkuje 240 kW (326 k) a na stovku zrýchli za 4,9 sekundy. To je len o desatinu menej než to trvá benzínovej alternatíve. Ako naznačujú štítky, pohon všetkých kolies je štandardom. To isté platí pre osemstupňový automat.

Paletu motorov rozšíri silný naftový člen línie M Performance 33 fotografií v galérii Paletu motorov rozšíri silný naftový člen línie M Performance Zdroj: BMW

Minuloročná výmena stráží bola v prípade BMW X3 veľmi komplexná a príbuzné SUV-kupé je na tom rovnako. Zoznam vylepšení je naozaj dlhý. Mníchov si od toho sľubuje lepšiu predajnosť než pri predchodcovi, ktorého si zakúpilo vyše 200-tisíc ľudí. Do obchodov príde nová iks-štvorka v lete. Na nemeckom trhu bude dostupná od 49 700 eur, najlacnejší diesel má stáť 52 500 eur.


Video
Najnovšie články
Renault Arkana: SUV-kupé ide do predaja

S novým japonským SUV vybaveným zmiešaným pohonom je parkovanie hrou, výnimočná je tiež jeho urbanizovaná spotreba. Báť sa nemusí ani terénu. Naftu však celkom...

Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×