Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kladivo na šoférov: Nová zbraň polície u susedov

VIDEO
Prekračovanie povolenej rýchlosti zjavne nie je národným športom len na Slovensku. Jedna malá obec pri Brne sa rozhodla s pretekármi zatočiť. Chystajú na nich poriadnu pascu
4 104 príspevkov 13.02.2018 / Soňa Zverková

Už niekoľko rokov sa vo Švédsku používa aktívny spomaľovací prah spojený s radarom. Na rozdiel od bežného prahu sa však tento zasúva zhruba šesť centimetrov do vozovky a vytvára umelý výtlk. Vďaka tomu pôsobí doslova ako kladivo na rýchlikov. Vodičovi, ktorý prekročí najvyššiu povolenú rýchlosť, údery od kolies okamžite naznačia spáchanie priestupku.

Kto dodrží rýchlosť, prejde cez Actibump bez povšimnutia 4 fotografií v galérii Kto dodrží rýchlosť, prejde cez Actibump bez povšimnutia Zdroj: Actibump

Prvou lastovičkou v našom regióne, ktorá sa rozhodla zainvestovať do tohto zariadenia, je malá česká obec Branišovice neďaleko Brna. Miestne zastupiteľstvo sa pre tento spôsob riešenia pretekárov rozhodla pre petíciu obyvateľov, ktorí sa sťažovali na príliš veľa vozidiel prekračujúcich rýchlosť.

Ako sa uvádza v dokumentoch obce, tvrdenia v petícii overili meraním rýchlosti. Z neho vyplynulo, že v smere na Pohořelice až 89 percent vozidiel prekročilo rýchlosť. Priemerná rýchlosť dosiahla 64 km/h a najrýchlejšiemu vozidlu namerali až 117 km/h. V smere na Moravský Krumlov prekročilo rýchlosť až 98 percent áut, priemerná rýchlosť bola 71 km/h a rekordérom sa stal údaj 124 km/h. Celkovo tak cez obec „preletí“ zhruba 910 000 vozidiel.

Vzhľadom na to sa obec rozhodla zakročiť a zakúpiť spomaľovací prah Actibump od švédskeho výrobcu Edeva. Podľa údajov českých médií bude inštalácia zariadenia stáť približne tri milióny korún, čo v prepočte zodpovedá sume vyše 118 000 eur. Toto zariadenie však nebolo prvou voľbou miestneho zastupiteľstva. Pôvodne chceli fotoradar alebo spomaľovací semafor, no vzhľadom na to, že pokuty smie vyberať iba polícia, napokon sa obec ako správca komunikácie rozhodla pre Actibump. „Obci navyše nejde o finančný zisk z pokút, ale o dodržovanie predpisov bez sankcií,“ konštatuje v jednom z dokumentov starostka obce Jitka Vaculíková.

Ako pracuje Actibump

Zariadenie je spojené s radarom, ktorý zmeria rýchlosť vozidla. Pokiaľ auto prekračuje povolenú rýchlosť, modul vytvorí umelú nerovnosť, ktorá však nepoškodí auto. Vodič, ktorý dodrží rýchlostné obmedzenia, zariadenie ani nezaznamená. Podľa skúseností zo Švédska zariadenie neohrozí motorkára ani cyklistu.

Navyše je každý takýto modul pripojený na internet, čo umožňuje monitorovanie jeho funkčnosti a naviac aj vytvárať štatistiky počtu, typu a rýchlosti vozidiel. Od budúceho roka chce výrobca vybaviť zariadenie funkciou dynamického váženia, ktorá polícii pomôže vytipovať preťažené vozidlá. Vďaka pripojeniu môže polícia nastaviť meranú rýchlosť, štandardne býva radar nastavený s toleranciou 3 km/h, čiže v obci na 53 km/h.

Retardéry vraj ochraňujú naše životy: Je to omyl!

Spomaľovacie prahy sú často považované za prostriedok pre bezpečné spomalenie vozidla. To je pravda, no platíme za to cenu, ktorá nie je príliš známa: vysoká spotreba, nemenej vysoké emisie...

Keďže zariadenie pracuje vo Švédsku v oveľa náročnejších poveternostných podmienkach, zimu v strednej Európe zvláda bez problémov. Neprekáža mu posyp ani topiaci sa sneh a pluhy môžu cez Actibump jazdiť so sklopenou radlicou. Navyše zariadenie rozpoznáva vozidlá záchranného systému, takže výtlk sa nevytvorí a sanitky, hasiči aj policajti môžu prejsť bez rizika.

Čo na to slovenská polícia?

Pochopiteľne nás zaujímalo, čo si o zariadení myslí naša polícia. Pre našich vodičov máme dobrú správu: tento vynález zatiaľ u nás nehrozí. „Polícia víta všetko, čo môže zvýšiť bezpečnosť v cestnej premávke, pripravujeme aj rôzne opatrenia a novinky, ktoré by mali zvýšiť bezpečnosť a primäť vodičov k zodpovednosti na cestách, avšak tieto sú prijímané po dôkladnej analýze a diskusii s odborníkmi,“ zdôraznila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Kto dodrží rýchlosť, prejde cez Actibump bez povšimnutia 4 fotografií v galérii Kto dodrží rýchlosť, prejde cez Actibump bez povšimnutia Zdroj: Actibump

Pripomenula, že koncom minulého roka polícia testovala prístroj s označením Alica, ktorý si u nás v redakcii vyslúžil prezývku korytnačka. S jeho pomocou zisťovala hustotu premávky a testovala okrem iného kvalitu záznamu, technické parametre, porušovanie dopravných predpisov, obchádzkové trasy a alternatívne riešenia pri zhustenej premávke a podobne.

Slovenská polícia testuje sci-fi radar z Nemecka

V Bratislave a jej okolí sa v poslednom období objavil nový typ radaru, ktorý sa presúva z miesta na miesto. Zistili sme, o je schopnostiach detailné informácie. Jeho účinnosť je ozaj vysoká.

Baloghová zdôrazňuje, že použitiu tohto „výchovného retardéra“ by musela predchádzať odborná diskusia, testovanie, nehovoriac o obstaraní. „Veľmi dôležitým parametrom je aj bezpečnosť vodičov a posádky vozidla, ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky, takže aktuálne o zavedení takejto novinky neuvažujeme,“ uzatvorila hovorkyňa.

Autobild.sk komentuje

Prekračovanie rýchlosti zjavne nie je národným športom len u nás na Slovensku. V prípade tohto retardéra však máme zmiešané pocity. Na jednej strane je pravda, že pokiaľ dodržiavate povolenú rýchlosť, žiadny výchovný kopanec od podvozku vám nehrozí. No trojkilometrová tolerancia v Branišoviciach sa nám zdá príliš nízka, takže úder zrejme dostanú aj tí, ktorí idú štandardných tachometrových 10 km/h nad povolenou rýchlosťou.

Schéma fungovania aktívneho retardéra 4 fotografií v galérii Schéma fungovania aktívneho retardéra Zdroj: Actibump

Našťastie naša polícia o tomto retardéri neuvažuje. Môžeme s týmto postojom len súhlasiť. Naše obavy by sa týkali najmä zimného obdobia a menej skúsených vodičov, ktorých by mohol nečakaný vznik prekážky na ceste vyplašiť. Ich reakcia by mohla byť, mierne povedané, nevypočítateľná. Pokiaľ by predsa malo niekedy v budúcnosti dôjsť k nákupu Actibumpu, existujú miesta, kde by sa naozaj hodil: nemocnice a školy.


Najnovšie články
Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?

Najdostupnejší model je vybavený obdobnou technikou ako o stupeň vyšší exemplár, zrýchlenie na stovku je vecou 4,9 sekundy.

Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×