Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kultový Mustang Eleanor opäť v predaji

Málo známa spoločnosť Fusion Motor Company získala povolenie na stavbu nezameniteľného svalovca, no cena komplexnej repliky je mastná.
17 6 príspevkov 11.01.2018 / Marek Pokrývka

Na striebornom plátne sa preslávilo množstvo automobilov. Medzi kultové filmové modely možno jednoznačne zaradiť pôvodný Ford Mustang v úprave Shelby GT500, ktorý je vďaka filmu 60 sekúnd známy pod prezývkou Eleanor. Originál použitý pri nakrúcaní bol už neraz zreplikovaný oficiálnou i neoficiálnou cestou. Teraz sa vracia na scénu, nedávno sa slávny veterán objavil opäť v predaji za poriadne mastné sumy. Cenník štartuje na úrovni 189-tisíc dolárov (takmer 158-tisíc eur).

Ford Mustang upravený do podoby verzie Eleanor 17 fotografií v galérii Ford Mustang upravený do podoby verzie Eleanor Zdroj: Fusion Motor Company

Túto čiastku je potrebné zaplatiť málo známej spoločnosti Fusion Motor Company, ktorá získala povolenie na stavbu nezameniteľného kupé. Predchádzalo tomu stretnutie s vdovou po tvorcovi originálneho filmu. Dvojica spolu riešila okrem iného aj to, ako repliku vylepšiť oproti starším exemplárom od inej firmy. Reč pritom bola o známejšej verzii auta použitej v modernom titule z prelomu tisícročí. Tá sa líši od vozidla, ktoré bolo hviezdou v pôvodnom titule z roku 1974.

Stavba výnimočného stroja nie je jednoduchou záležitosťou, celý proces má Američanom zabrať približne šesť mesiacov. Eleanor totiž prejde množstvom zmien. V prvom rade je Mustang Fastback ročník 1967 alebo 1968 rozobratý do poslednej skrutky, následne je jeho karoséria vystužená a vybavená početnými karbónovými komponentmi s nezameniteľným vzhľadom. Súčasťou toho sú aj svetlá. Majú síce dobový výzor, no ich zapnutie prezradí použitie LED komponentov. Samozrejmosťou sú špeciálne disky kolies dotvárajúce auru svalovca.

Kokpit si vo veľkej miere zachoval svoj dobový štýl 17 fotografií v galérii Kokpit si vo veľkej miere zachoval svoj dobový štýl Zdroj: Fusion Motor Company

Pri úpravách interiéru bol dôraz kladený na zachovanie originálneho vzhľadu, nechýbajú kožené sedadlá, typické budíky či drevený volant. Ten je však výškovo nastaviteľný. Štandardom je aj audiosústava s rozhraním Bluetooth, klimatizácia či elektrické ovládanie zámkov. Na legendárny film odkazuje okrúhla hlavica riadiacej páky s tlačidlom lemovaným nápisom Go Baby Go, pomocou ktorého možno ovládať vstrekovanie nitra. Ide o jednu z opcií. Na palubu možno okrem toho naložiť navigačný systém s dotykovou obrazovkou, v ponuke sú aj škrupiny Recaro. Tieto prvky však už trochu narúšajú pôvodný štýl kokpitu.

Blurple GT500CR: Fialový svalovec

Replika ikonického kupé má netradičný lak, modernú techniku v interiéri a pod kapotou osemvalec s výkonom 770 konských síl.

Zákazníci si môžu vyberať aj pri pohonnej jednotke, ktorých je dovedna až päť. Ich finálne naladenie má na starosti známy špecialista Roush. Základom ponuky je moderný atmosférický päťlitrový osemvalec Coyote s najvyšším výkonom 316 kW (430 k). Alternatívne si možno vybrať verziu s kompresorom, ktorá produkuje 441 kW (600 k). Okrem toho sú na výber tri sedemlitrové agregáty. Neprepĺňané verzie majú 353 kW (480 k) a 412 kW (560 k), zapojenie vstrekovania paliva a mechanického dopingu znamená až 552 kW (750 k).

Silné osemvalec možno doplniť vstrekovaním nitra 17 fotografií v galérii Silné osemvalec možno doplniť vstrekovaním nitra Zdroj: Fusion Motor Company

Eleanor má štandardne päťstupňový manuál Tremec, na želanie ho možno vymeniť za šesťstupňovú prevodovku rovnakej značky. K dispozícii má byť aj automat s rovnakým počtom stupňov. Bez ohľadu na pohonný reťazec je kultový Mustang vybavený kompletne prepracovaným podvozkom, ktorý má vpredu hliníkové nezávislé zavesenie kolies Detroit Speed a špeciálnu zadnú nápravu Currie Enterprises so samosvorným diferenciálom. Okrem toho je vozidlo vybavené brzdami Wilwood so 6-piestikovými prednými strmeňmi. Prestavba veterána je teda skutočne komplexná, čomu zodpovedá aj spomínaná cena.


Najnovšie články
Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?

Najdostupnejší model je vybavený obdobnou technikou ako o stupeň vyšší exemplár, zrýchlenie na stovku je vecou 4,9 sekundy.

Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×