Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toyota e-Palette: Budúcnosť dopravy?

VIDEO
Japonská automobilka fantazíruje o prispôsobiteľných autonómnych strojoch, ktoré majú suplovať osobné autá, dodávky i kamióny.
5 1 príspevok 10.01.2018 / Marek Pokrývka

Svet štyroch kolies pravdepodobne čakajú zásadné zmeny. Zatiaľ ich nemožno presne predpovedať, no mnohé spoločnosti postupne predstavujú svoje vízie. Na výstave CES sa k nim pridala Toyota. Odhalila koncept mobility e-Palette, za ktorým stojí aliancia s firmami ako Mazda, Uber, Amazon či Pizza Hut. Nejde teda o žiadne jednoduché dizajnové cvičenie.

Srdcom konceptu mobility sú autonómne vozidlá troch veľkostí 5 fotografií v galérii Srdcom konceptu mobility sú autonómne vozidlá troch veľkostí Zdroj: Toyota

Základom celého projektu je kompletne autonómna doprava. Presun ľudí i všemožného tovaru zabezpečujú vozidlá troch rôznych veľkostí, ktoré majú suplovať osobné autá, dodávky i kamióny. Ich hlavnou vlastnosťou je praktickosť. Stroje majú jednoduchý podvozok s dvomi alebo štyrmi nápravami a takmer kompletne presklenú hranatú kabínu s maximálnym vnútorným priestorom.

PSA pracuje na mestskom aute budúcnosti

Vozidlo kategórie L5e má pôdorys 2,4 x 0,85 metra, hydropneumatický podvozok, dva elektromotory a jednovalcový spaľovací agregát.

Vzdušný interiér je prispôsobiteľný do rôznych podôb. Exemplár voziaci v rannej špičke pasažierov môže počas pracovnej doby slúžiť na rozvoz tovaru či ďalšie úlohy, čoho výsledkom je veľká flexibilita využitia. Japonská automobilka fantazíruje o mobilnej predajni topánok, kompaktnom laboratóriu či dokonca pečení pizze priamo na ceste.

Japonská automobilka kladie dôraz na flexibilitu využitia strojov 5 fotografií v galérii Japonská automobilka kladie dôraz na flexibilitu využitia strojov Zdroj: Toyota

Toyota chce v tomto smere figurovať ako predajca hardvéru. Softvér vozidiel si budú spoločnosti inštalovať samostatne, stopercentnú bezpečnosť autonómnej technológie má zabezpečiť integrovaná funkcia Guardian. Je toto naozaj budúcnosť dopravy? Odpoveď nám dá až čas, autori vízie hovoria o ostrých testoch v budúcej dekáde. Prototypy e-Palette by sme však mohli vidieť už skôr. Teoreticky sa hovorí o ich nasadení počas olympijských hier v Tokiu, ktoré sú naplánované na rok 2020.


Najnovšie články
Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov

Štýlové kórejské vozidlo patrí ku kvalitným členom triedy B-SUV. S litrovým srdcom je príjemne svižné, motor by však mohol byť lepšie odizolovaný.

Test Kia Stonic 1.0 T-GDi: Trojvalcová osa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×