Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Za koľko natankujeme cez sviatky

Ropné trhy zažili turbulentný týždeň, no po prudkom vzostupe sa ropa vrátila na pôvodnú úroveň. Vývoj medzinárodných cien palív nenaznačujú žiadnu úľavu.
2 9 príspevkov 18.12.2017 / Soňa Zverková

Ropné trhy majú za sebou zaujímavý týždeň. Severomorská ropná zmes Brent v úvode týždňa prvýkrát od roka 2015 vystrelila nad 65 dolárov za barel, napokon sa však vrátila k 63 dolárom.

Brent ukončil minulotýždňové obchodovanie na úrovni 63,24 dolára za barel (53,57 eura), čo je len minimálna zmena oproti 63,40 dolára za barel (53,99 eura) v predchádzajúcom týždni.

Ilustračná snímka. 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, za prudkým rastom stála najmä správa, že jeden z hlavných ropovodov v Severnom mori bude pre údržbu až do odvolania uzatvorený. Dôvodom boli odberatelia, ktorí sa snažili zabezpečiť si dodávky ropy inde. Bolo však jasné, že táto odstávka nebude trvať večne, preto si Brent vysokú cenu neudržal. V stredu prišli správy, ktoré vývoj cien spečatili. V USA sa totiž ťažba zvýšila o ďalších 73 000 barelov denne, čo predstavuje najvyšší týždenný rast od augusta.

Benzín a naftu nebudeme teraz tankovať lacnejšie

Ceny ropy kolíšu v úzkom rozpätí a podobne sa minimálne menia aj ceny palív. I keď nám Ježiško neprinesie lacnejšie palivá, úľavu poskytne aspoň fakt, že by sme nemali zažiť žiadne dramatické...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 11. decembra sa vyvíjali nejednotne. Benzín zdražel o 0,5 centu, kým diesel zlacnel o 1,3 centu. V Rotterdame nastal vývoj, ktorý je však príliš malý, aby aspoň dočasne pomohol našim peňaženkám. Tona benzínu počas prvých štyroch dní zlacnela o päť eur a dieselu o štyri eurá. Vzhľadom na túto minimálnu zmenu Boros očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch budú ceny palív u nás stagnovať.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa zmenšil. V týždni do 11. decembra sa medziročný rozdiel v cenách benzínu v priebehu jedného týždňa zmenšil z 5,8 na 4,5 centu a v prípade dieselu zo 7,6 na 4,6 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


Ceny palív. 2 fotografie v galérii Ceny palív. Zdroj: EK


Najnovšie články
Milión e-áut na nemeckých cestách tak skoro nebude

Jeseň na cestách prináša po suchom a teplom lete viaceré nové riziká. Jedno z nich však nesúvisí priamo s počasím. Práve v tomto období totiž stúpa riziko...

Zrážka so zverou: Čo robiť a ako jej zabrániť?

Samotný názov Lexus LS je už značka, ktorá má cveng po celom svete. My sme dostali možnosť otestovať schopnosti verzie v špecifikácii 500h. Môže exotický...

Test Lexus LS 500h: Zatieni nemeckú trojku?

Najdostupnejší model je vybavený obdobnou technikou ako o stupeň vyšší exemplár, zrýchlenie na stovku je vecou 4,9 sekundy.

Mercedes-AMG: Pribudol základ GT 43

Na parížskom autosalóne pravdepodobne spoznáme štúdiu, ktorá bude evokovať ikonický typ 504. Prinesie retro štýl s modernými prvkami.

Peugeot chystá  reinkarnáciu kupé 504

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Volkswagen chce urýchliť prechod na elektrický pohon. Už o tri roky plánuje spustiť výrobu 27 elektrických modelov a do vývoja investuje desiatky miliárd eur.

VW pripravuje 27 elektrických modelov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×