Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Saleen S1 poháňa nabrúsený štvorvalec

Športová novinka voľne nadväzuje na nemecký model Artega GT, no má prepracované detaily a prepĺňaný motor s objemom 2,5 litra.
7 3 príspevky 05.12.2017 / Marek Pokrývka

Meno americkej spoločnosti Saleen je známe najmä vďaka dlhoročným skúsenostiam s úpravou produktov značky Ford. Do histórie sa však zapísala aj výrobou originálneho superšportu S7, ktorý patril svojho času k najrýchlejším sériovým strojom. Na jeho odkaz sa tvorcovia snažili odvtedy nadviazať. Blízko k realizácii bol model S5S Raptor z roku 2008, no nakoniec bol koncept jeho konečnou fázou. S ďalším automobilom vyrukovala firma až teraz na výstavisku v Los Angeles.

Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde 7 fotografií v galérii Saleen S1 sa bude sériovo vyrábať na čínskej pôde Zdroj: Saleen

Kompaktné kupé označené číslom jeden absolvovalo prvotnú premiéru počas novembra v Číne. Vzniklo totiž v partnerstve s tamojšou spoločnosťou Jiangsu Secco Automobile Technology a v budúcnosti sa má na čínskej pôde dokonca montovať. Do hry pritom vstupujú aj Nemci. Vozidlo totiž voľne nadväzuje na model Artega GT, ktoré výrobca v roku 2012 skrachoval. Jeho nový vlastník následne časť majetku i práv predal. Kupcom bol Saleen, ktorý to teraz zužitkoval.

Športová novinka nesúca severoamerickú značku pripomína svojho európskeho predka základným tvarom karosérie. No prakticky všetky detaily sú prepracované: prítomné sú LED svetlomety, odlišný nárazník, odvetrávaná predná kapota či veľké disky kolies so zaujímavým dizajnom. Zadná časť je jasne predĺžená. Obsahuje výrazný spojler, jednoliaty diódový pás koncových svetiel a centrálne umiestnenú dvojicu výfukových koncoviek. Interiér na oficiálnych záberoch prakticky nevidieť.

Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama 7 fotografií v galérii Pohonnú jednotku si firma údajne postavila sama Zdroj: Saleen

Konštrukcia automobilu pozostáva vo veľkej miere z uhlíkových vlákien, vďaka čomu hmotnosť len tesne presahuje 1,2 tony. Prispel k nej aj kompaktný benzínový motor. Vzhľadom na pôvod automobilu by sme uprostred kupé očakávali poctivý agregát V8, no nič také sa nekoná. Saleen S1 poháňa nabrúsený prepĺňaný štvorvalec s objemom 2,5 litra. Firma si ho údajne postavila sama, pričom z neho dokázala vyžmýkať najvyšší výkon 331 kW (450 k) a krútiaci moment 474 Nm.

Pána si hľadá takmer nový Saleen S7

Americký superšport patrí k posledným vyrobeným exemplárom. Ide o verziu Twin Turbo, ktorá má maximálny výkon 552 kW (750 k).

Pohonná jednotka je spriahnutá so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a poháňa zadné kolesá. Americké kupé má šprint z 0 na 96 km/h (60 míľ za hodinu) zvládnuť za 3,5 sekundy a zrýchľovať prestane pri méte 289 km/h. No nebude to lacné. Základnú cenu modelu S1 stanovil Saleen na okrúhlych 100-tisíc dolárov (vyše 84-tisíc eur), pričom aktuálne prijíma rezervácie s tisícovou zálohou.


Najnovšie články
Časovaná bomba v aute: Rozvodový remeň

Toyota len nedávno zvolávala do servisov milióny hybridov a opäť musela vyhlásiť zvolávaciu akciu. Tentokrát sú na vine airbagy, i keď nie tie problematické...

Toyota opäť zvoláva autá do servisov

Na našich čerpacích staniciach sa prejavuje výrazný vzostup cien ropy z posledných týždňov. Otázka znie, čo nás čaká ďalej. Všetko závisí od situácie vo svete.

Ceny benzínu a nafty: Jeseň nás vyjde draho

Vystúpiť z davu medzi úpravcami na trhu nie je jednoduché. Firme Fostla sa to však podarilo. Ich najnovším produktom je balík pre ostré kupé od Mercedesu.

AMG GT S Fostla: Drsný bodykit i vyšší výkon

Debut piatej generácie japonskej ikony sa odohrá na januárovej výstave v Detroite, no britskí záujemcovia už za kupé môžu zložiť zálohu.

Toyota Supra sa už dá v Británii objednať

Sedemciferná predajná suma pri atuách nemusí automaticky znamenať exkluzívny superšport. Na predaj sa totiž objavil na pohľad celkom obyčajný Volkswagen Beetle...

Miliónový chrobák: Beetle s nájazdom 35 km

Mohutný japonský automobil zaujme nielen dizajnom, ale tiež celkovým komfortom a efektívne pracujúcim hybridným systémom.

Test Lexus RX 450h: Samurajova obývačka
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×