Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako veľmi podliezajú údaje o spotrebe realitu?

Rozdiel medzi uvádzanou spotrebou vozidiel a skutočnosťou je taký veľký, ako nikdy v minulosti. Podľa zistení odborníkov je rozdiel takmer trojnásobne vyšší než pred 10 rokmi.
07.11.2017 / TASR
Spotreba paliva nových áut v Európe je o 42 percent vyššia, než uvádzajú výrobcovia. Pred 10 rokmi bol rozdiel len 15-percentný. Tvrdí sa to v štúdii International Council on Clean Transportation (ICCT) zverejnenej v pondelok. "Rozdiel medzi uvádzanou spotrebou vozidiel a skutočnosťou je taký veľký, ako nikdy v minulosti", povedal Peter Mock, konateľ ICCT pre Európu.

Vyššia spotreba vedie nielen k rastu nákladov majiteľov vozidiel na cestovanie, ale zaťažuje aj životné prostredie vyšším objemom vypúšťaného kysličníka uhličitého (CO2) do ovzdušia.

ICCT je nezávislou výskumnou organizáciou. Pred dvoma rokmi odhalila v Spojených štátoch podvod Volkswagenu s množstvom škodlivín v jeho autách s dieselovým motorom.
 
Rozdiel medzi uvádzanou spotrebou vozidiel a jej reálnou výškou súvisí s tým, že automobilky testujú autá v laboratórnych podmienkach a nie na cestách počas bežnej premávky.

Od septembra začali platiť pre nové autá prísnejšie predpisy. Onedlho sa budú vzťahovať aj na staršie, stále montované modely áut všetkých typov. Mock dodal, že sa konečne budú môcť zaviesť sankcie pre výrobcov, ktorí uvádzajú iné údaje o spotrebe, než ich autá reálne dosahujú. Ak by k tomu nedošlo, na súčasnej praxi automobiliek by sa nič nezmenilo.
 
(TASR)

Video
Najnovšie články
Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy

Populárne terénne kombi z krajiny vychádzajúceho slnka dostalo ďalšiu generáciu, od príbuzného sedanu prevzalo interiér i 2,4-litrový motor s turbom.

Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×