Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cummins Aeos: Tesla Semi má konkurenta

Veľkému vozidlu má batéria stačiť na akčný rádius asi 160 kilometrov, môže však disponovať aj spaľovacím motorom na predĺženie dojazdu.
4 4 príspevky 05.09.2017 / Marek Pokrývka

Počas tohto roka sa začalo pomerne nahlas hovoriť o ďalších plánoch Tesla Motors. Kalifornská značka plánuje expandovať do ďalších kategórii, pričom okrem iného chystá aj prvý úžitkový automobil. Ťahač s jednoduchým názvom Semi plánuje odhaliť v najbližších týždňoch. Už vopred má pritom konkurenta, obdobný elektrický produkt totiž predstavila spoločnosť Cummins.

Cummins Aeos má mať akumulátor s kapacitou 140 kWh 4 fotografií v galérii Cummins Aeos má mať akumulátor s kapacitou 140 kWh Zdroj: Cummins

Pod menom známym najmä vďaka výrobe naftových motorov debutoval pred pár dňami kamión Aeos. Navonok okamžite zaujme svojim aerodynamickým dizajnom, ktorý vychádza z absencie klasických chladičov. Vysunutý nos je spoločne s kapotou a nárazníkom kompletne hladký. Snahu ovplyvniť prúdenie vzduchu cítiť z viacerých detailov, napríklad aj chýbajúcich spätných zrkadiel.

Tesla naznačuje pripravovaný kamión

Elektrický ťahač bude mať futuristický dizajn s aerodynamickou kabínou a krútiacim momentom má prekonať všetkých naftových súperov.

O technickej stránke elektrického ťahača sme sa veľa nedozvedeli, no má mať batériu s kapacitou 140 kWh. Veľkému vozidlu by to malo stačiť na akčný rádius asi 160 kilometrov. Nie je to veľa, kompletné nabitie akumulátora však údajne trvá len hodinu. To je odvážne tvrdenie. Aeos môže disponovať aj jedným z dvoch spaľovacích motorov Cummins, ktorý sa postará o predĺženie dojazdu. Aj pri jeho použití má kamión spotrebovať asi o polovicu menej paliva než dnešné vznetové hybridy. Na presné čísla si počkáme, výroba úžitkového elektromobilu sa má začať v roku 2019.


Video
Najnovšie články
Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení

O Škode Kamiq od svetovej premiéry príliš nepočuť, jej príchod na trh sa však blíži. Dnes sme spoznali prvé detaily z cenníka českého crossoveru.

Najlacnejšie SUV Škody: Prvé detaily o cenách

Česká Škoda je u nás stále obľúbená, čo dokazujú aj májové predajné čísla. Nanešťastie tento úspech nedokázal vykompenzovať prepad predaja v Ázii.

Škode sa v máji darilo horšie, problém nastal v Číne
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×