Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Už aj u nás: Elektrické BMW v službách polície

FOTO
Elektromobilita postupne preniká nielen do osobnej sféry prepravy, ale aj medzi úžitkové či iné špeciálne vozidlá. Inak tomu nie je ani u nás. Dôkazom sú dve elektrické BMW v službách bratislavskej mestskej polície.
7 14 príspevkov 15.08.2017 / Filip Kadlečík

Turisti i obyvatelia nášho hlavného mesta sa môžu tešiť na novú atrakciu. V Bratislave budú príslušníci mestskej polície po novom patrolovať aj na supermoderných elektromobiloch. Reč je o dvoch kusoch BMW i3, ktoré príslušníkom zákona na niekoľko mesiacov zadarmo zapožičala samotná automobilka.

Elektromobil s dojazdom okolo 200 kilometrov bude slúžiť v uliciach nášho hlavného mesta (Zdroj: TASR) 7 fotografií v galérii Elektromobil s dojazdom okolo 200 kilometrov bude slúžiť v uliciach nášho hlavného mesta (Zdroj: TASR) Zdroj: TASR

Samozrejme, toto nie sú prvé elektromobily v rukách slovenských policajtov, aj tak však ide o výrazný krok dopredu. Len nedávno sa pre rovnakú spoluprácu rozhodlo BMW v Českej Republike. Okrem čisto elektrických modelov i3 tam však Bavori polícii zapožičali aj futuristický superšport s označením i8.

Dúfajme, že slovenským uniformovaným mužom nové autíčka prinesú viac šťastia, než tomu bolo u našich susedov. Spomínané BMW i8 u nich totiž v nasadení dlho nevydržalo. Šoférovanie modelu i3, ktorý nedávno prešiel našim testovaním, však vôbec nie je komplikované a rozhodne si nevyžaduje toľko skúseností.

Test BMW i3: Predbehlo svoju dobu?

Na test BMW i3 s väčším dojazdom sme sa tešili. Ide predsa o elektromobil, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z budúcnosti. Darí sa mu však naplniť to, čo naznačuje netradičným exteriérom?

Dosahuje síce výkon na úrovni 125 kW (170 k) a krútiaci moment 250 Nm, vo všeobecnosti však ide skôr o auto vhodné na defenzívnu a ekonomickú jazdu. V podmienkach bratislavského centra, kde bude slúžiť jedno z dvojice vozidiel, bude schopné na jedno nabitie prejsť niečo vyše 200 kilometrov.

Druhá i3 sa dostane aj do okrajových štvrtí Bratislavy. Tam by vďaka nižšej spotrebe akčný rádius mohol stúpnuť na 220 - 230 kilometrov. Podľa oficiálnych údajov sa cena takéhoto auta odvíja od sumy 36 350 eur. Stále však treba mať na pamäti, že ide o produkt prémiovej automobilky. S mnohými príplatkami sa konečný súčet môže vyšplhať aj na 56 438 eur, ako tomu bolo v prípade nami testovaného vozidla.

BMW i3 má v praxi ohromné zrýchlenie, ktorým zahanbí aj nejedno športové auto s bežným spaľovacím motorom (Zdroj: TASR) 7 fotografií v galérii BMW i3 má v praxi ohromné zrýchlenie, ktorým zahanbí aj nejedno športové auto s bežným spaľovacím motorom (Zdroj: TASR) Zdroj: TASR

Slávnostného odovzdávania sa okrem náčelníka Mestskej polície hlavného mesta, Ivana Lechnera, zúčastnil aj primátor Ivo Nesrovnal či generálny riaditeľ BMW Group Slovakia Michael Kordys. Rovnaké í-trojky by ste v službe našli aj v metropolách, akými sú Mníchov, Londýn a Los Angeles. Elektrifikácia neobišla ani Vatikán. Pápežský štát ich využíva na administratívne účely a prepravu hostí.


Video
Najnovšie články
Test Honda CR-V Hybrid: V meste exceluje

Súdne ťahanice medzi košickým magistrátom a súkromnou firmou, ktorá donedávna prevádzkovala tamojšie parkovacie automaty, pretrvávajú. Mesto nesúhlasí...

Košice sa odvolajú proti rozhodnutiu súdu o parkovaní

Nemecký policajt konfrontoval pri smrteľnej havárii na diaľnici šoférov z Česka a Maďarska, ktorých pokarhal a naparil im pokutu.

Fotenie nehody: Polícia si zgustla na zvedavcoch

Kórejská novinka by mala byť lacnejšia než typ Stonic, po náčrtoch jej karosérie vydala automobilka aj obrázky interiéru.

Kia poodhalila kabínu chystaného SUV

Štúdia vychádzajúca z triedy GLE disponuje extra diódami, exteriérovými displejmi či volantom schopným zasunúť sa do palubnej dosky.

ESF 2019: Mercedes je opäť priekopníkom

Limitovaný model vznikol pri príležitosti 50. výročia filmu On Her Majesty’s Secret Service a vyhotovením evokuje vozidlo použité v ňom.

Aston Martin DBS: Špeciál s logami 007

Po modernizácii vozidlo spredu evokuje väčšieho brata, má takmer úplne nový interiér a viacero motorov s mikrohybridnou technikou.

Komplexný facelift pre Discovery Sport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×