Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes triedy X: Prvý prémiový pick-up

Stuttgart odhalil novinku, ktorá stojí na rovnakom základe ako Nissan Navara. Nemci však automobil kompletne prepracovali.
34 16 príspevkov 19.07.2017 / Marek Pokrývka

Trojcípa hviezda naostro vstupuje do segmentu automobilov s otvorenou ložnou plochou. Tento krok už Mercedes-Benz naznačil párom odvážnych konceptov, ktoré prezentoval koncom minulého roka. Dvojica sa od seba výrazne odlišovala zameraním. Premiéra sériovej verzie skopírovala farebnú kombináciu žltej s bielou, no pridala k nej aj čiernu. Verzie sú totiž nakoniec tri.

Mercedes-Benz triedy X navonok vôbec nepripomína typ Navara 34 fotografií v galérii Mercedes-Benz triedy X navonok vôbec nepripomína typ Navara Zdroj: Mercedes-Benz

Už vopred bolo jednoznačné, že technickým východiskom novinky označenej písmenom X bude aktuálny Nissan Navara. Jeho vnútornosti využíva tiež Renault Alaskan. No kým francúzska značka sa obmedzila prakticky len na odlišnú prednú časť, Nemci automobil kompletne prepracovali. Okrem dizajnu pripravili aj vlastnú verziu interiéru a bokom nezostali ani pohonné jednotky.

Zachovaný zostal takmer iba skelet

Na prvý pohľad pôsobí Mercedes triedy X ako kompletne nový automobil, zachovaný totiž zostal takmer iba skelet. Predná časť pôsobí umiernenejšie než na vlani prezentovaných štúdiách: dostala rozumne dimenzované LED svetlomety, masku chladiča s dvomi horizontálnymi rebrami a nárazník obsahujúci množstvo plastu. O niečo vyššie sa objavila kapota s viacerými pozdĺžnymi líniami.

V základom vyhotovení treba rátať s plechovými diskami kolies 34 fotografií v galérii V základom vyhotovení treba rátať s plechovými diskami kolies Zdroj: Mercedes-Benz

Tvárou vozidla sa však tentokrát úpravy neskončili. Stuttgart siahol po blatníkoch s menej výraznými oblúkmi a jemne upravených dverách, okrem toho dal vozidlu svoje spätné zrkadlá. Vzadu sa objavili tenšie svetlá. Samozrejmosťou je vlastný dizajn kolies, ktorý sa odvíja od verzie. Dovedna sú tri. Za označením Pure (čierna) sa skrýva robotník, vyhotovenie Progressive (žltá) spája úžitkovú hodnotu s každodennou použiteľnosťou a model Power (biela) kladie dôraz na komfort a životný štýl.

Mercedes napína svaly: Ukázal drsné koncepty

Segment pick-upov kontinuálne rastie a trend sa snaží zachytiť aj Mercedes-Benz. Predstavil hneď dva koncepty, ktoré by mali predznamenávať reálne vozidlo.

Ani v päťmiestnej kabíne nezostal kameň na kameni. Podľa fotiek sa zdá,  že zachovaná je akurát oblasť voliča automatickej prevodovky a ovládania pohonu 4x4. Všetko ostatné je nové. Mercedes-Benz pripravil palubnú dosku s charakteristickými výduchmi ventilácie, ktoré sú uprostred usporiadané do netradičných dvoch párov. S nimi susedí dobre známy voľne stojaci displej multimediálneho systému.

V interiéri vozidla nechal Stuttgart minimum pôvodných dielcov 34 fotografií v galérii V interiéri vozidla nechal Stuttgart minimum pôvodných dielcov Zdroj: Mercedes-Benz

K infotainmentu patrí aj typický ovládač na centrálnom tuneli, podpis prémiovej značky okrem toho nesie panel klimatizácie, volant, prístrojová doska či tlačidlá veliace svetlám a elektrickým oknám. Upravené sú tiež vnútorné panely dverí. Spolu s odlišnými dielcami prišli kvalitnejšie materiály, popri textile a hodnotných plastoch si možno zvoliť kožu, drevo či alcantaru. Rozšírený je tiež zoznam vybavenia obsahujúci nádielku prvkov zvyšujúcich bezpečnosť aj komfort posádky.

Špičku ponuky vytvorí šesťvalec

Pick-up s trojcípou hviezdou bude od začiatku montovaný výhradne s dvomi prevzatými štvorvalcami, ktoré už poznáme z príbuzných modelov. Ako základ poslúži verzia X220d skrývajúca pod kapotou 2,3-litrový turbodiesel s najvyšším výkonom 120 kW (163 k). Pilotnú ponuku má okrem nej tvoriť ešte vznetová dvestopäťdesiatka, ktorá vďaka dvojitému prepĺňaniu vyprodukuje 140 kW (190 k).

Pri uvedení si bude možné vyberať iba z prevzatých motorov 34 fotografií v galérii Pri uvedení si bude možné vyberať iba z prevzatých motorov Zdroj: Mercedes-Benz

Ponuku neskôr rozšíri agregát s nemeckým rodokmeňom. Na vrchol ponuky sa postaví variant X350d disponujúci trojlitrovým šesťvalcom, ktorý disponuje maximom 190 kW (258 k). Na vybraných trhoch dostane šancu aj benzín. Mercedes hovorí o dostupnosti bližšie nešpecifikovaného zážihového motora, spresnil akurát jeho výkon 122 kW (165 k).

V základe bude trieda X roztáčať zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňového manuálu, no vyššie modely môžu počítať so sedemstupňovým automatom i pripájateľným pohonom oboch náprav. Za príplatok má byť k dispozícii uzávierka zadného diferenciálu. Od polovice budúceho roka má technický arzenál obohatiť permanentný pohon 4x4, ktorý poskytne ešte viac trakcie.

Nemecký pick-up sa bude predávať aj so zvýšeným podvozkom 34 fotografií v galérii Nemecký pick-up sa bude predávať aj so zvýšeným podvozkom Zdroj: Mercedes-Benz

Mimo spevnených povrchov by sa Mercedes určite nemal stratiť. Napomáha mu v tom svetlá výška 202 mm, ktorú možno voľbou terénneho pruženia zvýšiť ešte o dva centimetre. Touto úpravou sa predný nájazdový uhol zväčšuje z 28,8 na 30,1 stupňa. Novinka spadá to kategórie „tonových“ áut, jej najvyššia nosnosť dosahuje presne 1 042 kilogramov. Samozrejmosťou je schopnosť ťahať príves. Ak je reč o špičkovom motore V6, hmotnostným limitom je 3,5-tonový náklad.

Na domácom trhu od 37 294 eur

Mercedes-Benz označuje svoju triedu X za prvý prémiový pick-up na svete. Tomuto statusu zodpovedá cena, štartovací variant bude na domácom trhu stáť od 37 294 eur. V porovnaní s originálom Nissan dosahuje príplatok zhruba desaťtisíc. V európskych končinách sa predaj auta začne počas novembra, neskôr odštartuje jeho export na viacero zaoceánskych trhov. Spojené štáty americké však medzi nimi nie sú.


Video
Najnovšie články
Audi ide opäť proti prúdu: Zmena aj v S5

Cyklisti a chodci sú najzraniteľnejší účastníci premávky. A to aj z hľadiska niečoho, čo je síce všeobecne známe, málokto však na tento faktor berie ohľad...

Tichý zabijak: Mŕtvy uhol už nemusí byť hrozbou

Angličania uviedli na šanghajskom autosalóne liftback, pod ktorého kapotou sa namiesto dvanásťvalca nachádza batéria s kapacitou 65 kWh.

Rapide E: Prvý elektromobil Aston Martin

Kórejský debutant narobil v segmente hot-hatchov slušný rozruch. Hyundai i30 N je čoraz obľúbenejší a prinajmenšom predajmi drví svoju konkurenciu. Teraz na to...

Extrémna špecialita: 400 koní pre Hyundai i30 N

PRVÁ JAZDA Druhá generácia modelu CLA prichádza vo veľkom štýle. Nadupaný kompakt ponúka to najlepšie, čo dnes do auta týchto rozmerov viete namontovať...

Jazda s novým CLA: Technologický koncert

Okrem tria sériových modelov prezentovala automobilka dva koncepty, s ktorými tiež ráta do budúcnosti. Finálne produkty sa asi objavia iba v Číne.

Volkswagen uviedol v Šanghaji až päť SUV

VW Slovakia v snahe o optimalizáciu výroby bude postupne rušiť pracovné miesta, čo sa dotkne niekoľkých tisícov zamestnancov. Fabrika zároveň spustila internú...

Bratislavský Volkswagen zruší tisíce pracovných miest
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×