Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test BMW 118d: Verný Bavor aj napriek nafte

BMW 118d na prvý pohľad možno nepatrí k šoférsky atraktívnym vozidlám. Napriek tomu by takým vďaka svojmu rodokmeňu a tradíciam značky mohlo byť. Aká však je skutočnosť?
62 27 príspevkov 04.07.2017 / Filip Kadlečík

BMW radu 1 v našej redakcii rozhodne nie je nováčikom. Len nedávno sme prevetrali vrcholný model s označením M140i xDrive, ktorý nás svojou povahou uchvátil. Po horúcom a divokom týždni s nadupaným zážihovým variantom prišiel čas na studenú sprchu v podobe verzie 118d.

V porovnaní s predchádzajúcou verziou vyzerá aktuálna ako krásna labuť 62 fotografií v galérii V porovnaní s predchádzajúcou verziou vyzerá aktuálna ako krásna labuť Zdroj: Filip Kadlečík

Aspoň tak by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Už len samotný štvorvalcový naftový dvojliter akosi odporuje filozofii bavorskej prémiovky a zdalo by sa, že od tohto auta neradno očakávať zábavu za volantom či športom šmrncnuté jazdné vlastnosti. Presvedčili sme sa však, že opak je pravdou. Jazdu si šofér vychutná a to dokonca aj s príjemnou spotrebou.

Skrášľujúca kúra

Aktuálna generácia BMW radu 1 pôsobí v porovnaní s prechádzajúcou dojmom, že strávila prinajmenšom niekoľko týždňov na klinike estetickej chirurgie. Exteriér vyzerá neporovnateľne lepšie. Upravené svetlomety viac korešpondujú s ostatnými modelmi značky, vďaka ich užšiemu tvaru pôsobí auto športovejším dojmom.

Poriadne sa zmenila aj zadná časť - autíčko teraz pôsobí širšie a nižšie 62 fotografií v galérii Poriadne sa zmenila aj zadná časť - autíčko teraz pôsobí širšie a nižšie Zdroj: Filip Kadlečík

To isté platí aj o koncových svetlách. Tie sa po vzore radu 3 natiahli tak, že zasahujú až do veka batožinového priestoru, vďaka čomu “jednotka” vyzerá, ako keby sa rozšírila a znížila. V našom prípade ďalej vonkajší dizajn decentne dotváral paket M Sport. Jeho vplyv sa najvýraznejšie podpísal na interiéri.

M Sport určite áno, ale... 

Kabína testovaného BMW 118d bola vďaka nemu doslova vypiplaná do posledného detailu. Ak patríte medzi šoférov, ktorí majú radi luxus spojený so športovými prvkami výbavy, príplatok za tento balík určite neoľutujete. Hneď po vstupe do auta vás totiž privítajú pohodlné sedadlá, ktoré sú obšité kombináciou brúsenej kože a kvalitnej textílie.

Interiér okrášlený M Sport paketom ponúka výbornú kvalitu spracovania aj príjemné materiály, páčil sa nám 62 fotografií v galérii Interiér okrášlený M Sport paketom ponúka výbornú kvalitu spracovania aj príjemné materiály, páčil sa nám Zdroj: Filip Kadlečík

Naviac, majú veľmi dobré tvarovanie a v zákrutách stabilizujú telo. Mimochodom, to isté platí aj pre druhý rad sedadiel, ktorý vzhľadom na koncepciu pohonu ponúka relatívne obmedzený priestor v pozdĺžnom smere. Nevýhodou vykrojených sedákov zadnej lavice je len fakt, že prostredný pasažier sa príliš pohodlne neusadí. Testované BMW 118d je preto určite vhodné skôr pre štyroch pasažierov.

Ak však v aute väčšinou sedávate osamote, máte sa na čo tešiť. Šofér si ho užije najmä vďaka športovému kokpitu, ktorému kraľuje volant s nenápadným logom “M” umiestnenom na spodnej časti venca. Ten je z mužského pohľadu priam dokonalý, má široký a ergonomicky tvarovaný veniec, ale aj dobre rozmiestnené multifunknčné tlačidlá.

Sedadlá v tomto aute boli vyslovene lahodné 62 fotografií v galérii Sedadlá v tomto aute boli vyslovene lahodné Zdroj: Filip Kadlečík

Ženám však častokrát až tak dobre do ruky nepadne - útlejšie ruky hrubší veniec neobopnú s takou istotou. Preto by sme nežnejšiemu pohlaviu rozhodne odporúčali, aby si interiér v konfigurácii M Sport najskôr vyskúšali na vlastnej koži a presvedčili sa o tom, že sa im s hlavným pracovným nástrojom vodiča bude narábať pohodlne.

Okrem volantu za zmienku stojí aj infotainment s ovládačom typickým pre systém iDrive. Ten prakticky len podčiarkuje výborne zvládnuté ergonomické rozmiestnenie všetkých ovládacích prkov naprieč kabínou. Ak by sme testované BMW 118d mali oznámkovať len na základe interiéru, dostalo by najlepšiu možnú známku. Z tohto ohľadu je totiž skutočne podarené.

Dokáže aj zabaviť

Od bavorských automobilov sa očakáva, že okrem komfortu ponúknu aj istú porciu zábavy za volantom. Rad 1 s prepĺňaným naftovým dvojlitrom naladeným na 110 kW (150 k) a 320 Nm tento predpoklad napĺňa do bodky. Jazda s ním je vskutku príjemná, veľmi nám vyhovovalo priame riadenie i citlivosť plynového pedálu. Tá sa naviac ešte dá prispôsobiť pomocou trojice zvyčajných režimov.

Motor BMW 118d je dostatočne flexibilný, potešil nás aj úsporou paliva 62 fotografií v galérii Motor BMW 118d je dostatočne flexibilný, potešil nás aj úsporou paliva Zdroj: Filip Kadlečík

Agregát ako taký má dostatočný výkon, problém mu nerobí ani prudšie zrýchľovanie pri plnom obsadení vozidla. Krútiaci moment v kombinácii s osemstupňovou samočinnou prevodovkou sa okrem prudších rozjazdov prejaví aj na okreskách pri akcelerácii zo 70 na 90 km/h.

Vďaka výkonovej rezerve môže byť jazda s týmto naftovým motorom doslova zábavná. Auto pôsobí ľahkonohým dojmom a v prudších zákrutách sa s chuťou zahryzne do asfaltu aj s jemným náznakom pretáčavého šmyku. Naviac, napriek príjemným športovým vlastnostiam testované BMW 118d nestráca ani na komforte. Podvozok je v jeho prípade naladený znamenite.

Test BMW 750d: Zabudnite na biturbo

Bavorská vlajková loď dostala šesťvalec s kvartetom slimákov, ktorý jej dáva nadpriemernú dynamiku. Racionálny dôvod na jeho kúpu však neexistuje.

Má však aj svoje nedostatky. Prvým z nich je fakt, že motor sa nám v nižších otáčkach miestami zdal byť “nervózny” a do kabíny sa od neho prenášali jemné vibrácie. Druhá výčitka smeruje na odhlučnenie interiéru. Nedá sa síce povedať, že by sa do neho dostávalo nadpriemerné množstvo nepríjemných ruchov, no na pomery bavorských vozidiel bolo testované auto pomerne hlučné.

Volant M Sport je vynikajúci 62 fotografií v galérii Volant M Sport je vynikajúci Zdroj: Filip Kadlečík

Tieto dve nedokonalosti však vznetovému dvojlitru radi odpustíme. Máloktorý naftový kompakt v dnešnej dobe je natoľko šoférsky príjemný, ako práve BMW 118d. Určite za to môže aj pohon zadnej nápravy, ktorý mu dáva nezameniteľný charakter. Toto auto však skrýva ešte jeden bonus, ktorým nás definitívne presvedčilo o svojej atraktivite.

Umiernená spotreba, vyššia cena

Je ním umiernená spotreba, ktorá je vzhľadom na výkon pohonnej jednotky viac než adekvátna. BMW hovorí, že v meste by si štvorvalec na 100 kilometrov jazdy mal vypýtať 4,9 l nafty, v realite sa jeho apetít ustáli skôr niekde v okolí hodnoty 6,0 l/100 km. Mimo mesta by si zasa z nádrže podľa papierov mal cucnúť 3,8 l/100 km, potrebuje však približne 4,7 l/100 km.

Auto pôsobí dynamicky aj vďaka tomu, že má dlhú kapotu a kabínu posunutú až úplne dozadu 62 fotografií v galérii Auto pôsobí dynamicky aj vďaka tomu, že má dlhú kapotu a kabínu posunutú až úplne dozadu Zdroj: Filip Kadlečík

Na diaľnici je údaj zhodný s mestskou premávkou, tam na 100 kilometrov jazdy spotrebuje 6,0 l nafty. Koniec koncov teda v reálnej prevádzke môžete rátať s apetítom oscilujúcim okolo hodnoty 5,6 l/100 km. Na agregát s výkonom 110 kW (150 k) spojený s pohodlnou osemstupňovou samočinnou prevodovkou ide o veľmi slušný výkon.

Test BMW M140i: Perfektný jednorožec

Šesťvalcový hot-hatch láka na špičkovú dynamiku, návykový zvuk i výborný podvozok. Jeho súčasná podoba je však odsúdená na zánik.

O niečo menej atraktívna je cenovka. Rad 1 nie je lacný ani v úplnom základe, kedy na jeho kúpu potrebujete 24 400 eur. S motorom 118d ho zasa kúpite od 27 500 eur. Stačí však započítať príplatok za automatickú prevodovku, paket M Sport a mnohé ďalšie a razom sa dostanete na sumu 43 618 eur.

Verný bavorským tradíciam

Kompaktný hatchback vybavený agregátom 118d nás o svojich kvalitách presvedčil. Áno, BMW si za neho vypýta pekný balík, no ten zodpovedá prémiovej úrovni auta. V interiéri nájdete kvalitné a pekné materiály, pohodlné sedadlá i moderný infotainment. Nebyť zopár drobných zaváhaní, bolo by mu ťažko vôbec niečo vyčítať.

Najväčšou výhodou tohto auta nie je dizajn či image - práve naopak, presvedčilo nás skôr jazdnými vlastnosťami 62 fotografií v galérii Najväčšou výhodou tohto auta nie je dizajn či image - práve naopak, presvedčilo nás skôr jazdnými vlastnosťami Zdroj: Filip Kadlečík

To platí najmä preto, že tento automobil vás ako vodiča zaujme nielen vizážou, statusom či výberom materiálov a čalúnenia. On skutočne veľmi dobre jazdí, má športový charakter, no zachováva si aj kus komfortu. Takto vyvážené vozidlo sa nevidí každý deň. Aj preto bez výčitiek svedomia možno povedať, že malý Bavor je verný tradíciam a histórii značky aj napriek niekoľkým zdanlivým prekážkam.

TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR A POHONNÝ SYSTÉM
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1 995 cm3
Max. výkon
110 kW/150 k
pri otáčkach
4 000/min
Max. krútiaci moment
320 Nm
pri otáčkach
1 500- 3 000/min
Palivo
nafta
Pohon
zadné kolesá
Prevodovka
8-stupňová automatická
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka
4 329 mm
Šírka
1 765 mm
Výška
1 440 mm
Rázvor náprav
2 690 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 425 kg
Pohotovostná hmotnosť (EÚ)
1 500 kg
Užitočná hmotnosť
495 kg
Celková hmotnosť
1 920 kg
Objem batožinového priestoru
360/1 200 l
Objem palivovej nádrže
52 l
JAZDNÉ VÝKONY
Max. rýchlosť
212 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
8,3 s
SPOTREBA
Mesto - normovaná
4,9 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
3,8 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
4,2 l/100 km
Mesto - počas testu
6,0 l/100 km
Diaľnica - počas testu
4,7 l/100 km
Vidiek - počas testu
6,0 l/100 km
EMISIE
Emisie CO2 kombinované
110 g/km
Emisná norma
Euro 6
ŠTANDARDNÉ CENNÍKOVÉ CENY S DPH
Základná cena modelu
od 24 400 €
Základná cena verzie
od 27 500 €
Cena testovaného exemplára
43 618 €

 


Video
Najnovšie články
Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy

Populárne terénne kombi z krajiny vychádzajúceho slnka dostalo ďalšiu generáciu, od príbuzného sedanu prevzalo interiér i 2,4-litrový motor s turbom.

Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×