Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nepríjemná pravda o aute: Špinavšie než WC?

Mnohí motoristi podceňujú upratovanie a tepovanie vozidla, no nemali by. Najnovšie výsledky mikrobiologického rozboru vás možno budú šokovať.
5 19 príspevkov 29.05.2017 / Soňa Zverková

Rozdiel v prístupe ľudí k čistote a upratovaniu je veľmi zaujímavý. Nie je prekvapivé, že doma máme čisto, no v aute vládne neporiadok na pohľadanie. Pritom nejeden motorista trávi v aute veľa času, možno viac ako doma. Auto rozhodne nepatrí medzi najčistejšie miesta a najnovšia štúdia francúzskeho výrobcu autokozmetiky CosmétiCar naznačuje šokujúci výsledok: auto je špinavšie než záchod.

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford 5 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Ford Zdroj: Ford

Väčšina ľudí si myslí, že záchodovú misu a dosku stačí vyčistiť v priemere raz týždenne. V prípade auta sme oveľa menej dôslední. Spomeňte si: kedy ste naposledy nechali poriadne vyčistiť interiér, vrátane vysávania alebo tepovania? Dôsledok je jasný viac-menej každému.

Interiér je zamorený baktériami, ktoré majú navyše dostatok času na vývoj a množenie. CosmétiCar v priebehu piatich mesiacoch, počnúc septembrom 2016, preskúmal 1 200 vozidiel, ktoré v danom období navštívili sieť 60 zmluvných umývačiek. Vedci odobrali vzorky z miest, ktorých sa dotýkame najviac, predovšetkým z venca volantu, hlavice radiacej páky a ovládacích prvkov na palubnej doske, napríklad, z rádia či navigácie.

Najčastejšie chyby pri umývaní auta

I keď umývanie auta vyzerá na prvý pohľad ako banalita, motoristi sa opakovane dopúšťajú chýb, ktoré vedú k závažnému poškodeniu laku. Ponúkame prehľad tých najčastejších.

Výsledky šokovali aj nás. Kým na záchodovej doske bolo v priemere 80 baktérií na cm², na volante ich bolo 10-násobne viac, čiže až 800 na cm². Štúdia CosmétiCar rozhodne nie je prvý a ani posledný z podobných výskumov, ktoré prišli k takýmto výsledkom. Celý rad štúdií za posledných päť či šesť rokov odhalil rovnaké baktérie v priemernej koncentrácii od 283 do 700 na cm². Pre porovnanie: na verejných záchodoch sa našlo 500 baktérií na cm².

Zdroj: CosmétiCar 5 fotografií v galérii Zdroj: CosmétiCar Zdroj: CosmetiCar

Jedným z dôvodov, pre ktorý je auto semeniskom baktérií, je aj vystavenie teplu a vlhkosti. Medzi víťazmi tohto „chutného“ experimentu je známy stafylokok spôsobujúci otravu z jedla a kožnú infekciu. Našli tu Bacillus cereus, ktorý taktiež spôsobuje otravu z jedla, a v hojnom množstve sa v aute nachádzala aj baktéria E.Coli spôsobujúca nevoľnosť, hnačky a zvracanie. V aute si svoje kolónie úspešne vybudovali aj vírusy chrípky, plesne a huby.

Nie je prekvapujúce, že riziko šírenia baktérií sa výrazne zvyšuje vo vozidlách, v ktorých vodiči za volantom jedia. Oveľa zarážajúce je zistenie, že baktérie sa vo zvýšenej koncentrácii nachádzajú v autách žien, ktoré sa za volantom maľujú. Vo všeobecnosti platí, že zistené množstvo baktérií pre zdravého človeka nepredstavuje problém. Oveľa rizikovejšie sú pre osobu s narušenou imunitou alebo chatrnejším zdravím.

Po zime nezabudnite na údržbu klimatizácie

Po zime nestačí prezuť pneumatiky a umyť auto či vytepovať interiér. Motoristi často zabúdajú na dôležitú súčasť vozidla, a tou je klimatizácia. Zanedbanie jej údržby môže vyjsť draho a zápach...

Riešenie je pritom veľmi jednoduché: stačí si vypestovať zvyk a rovnako ako záchod pravidelne čistiť aj interiér vozidla, najmä volant a radiacu páku. Odporúčame nezabúdať ani na vysávanie koberčekov a poťahov sedadiel. Na trhu je nepreberné množstvo kozmetických prípravkov a pre tých lenivejších existujú aj ručné umývarky, kde kompletne vyčistia a vytepujú celý interiér.

Ceny za kompletnú očistu zvnútra aj zvonka, vrátane tepovania, nie je síce lacná, ale určite sa oplatí. V závislosti od firmy počítajte s balíkom 40 až 50 eur, pričom bez auta zostanete niekoľko hodín, nakoľko tepované poťahy musia vyschnúť. Nezabúdajte ani na klimatizáciu, ktorá je zdrojom plesní a húb. Podľa odborníkov je potrebné klimatizáciu nechať vydezinfikovať a doplniť náplne minimálne raz za rok. Nejde o nijak obrovskú investíciu, prevažne sa pohybuje okolo 20 eur.

 
Video
Najnovšie články
Subaru Outback: Pribudol prepĺňaný boxer

Od výbehových modelov už väčšinou prekvapenia neočakávame. O to príjemnejšiu sú, ak sa dostavia. Mitsubishi L200 už síce čaká na príchod novej generácie, aj tá...

Test L200 Black Edition: Dostupné prekvapenie

PRVÁ JAZDA Najprv sme to brali len ako príchod najvýkonnejšej verzie, ale po prvých jazdách je jasné, že HR-V Sport je celkom iné auto.

Honda HR-V Sport: Nečakane odlišné SUV

Na júnovom autosalóne v Šen-čene bude mať premiéru štúdia, z ktorej sa časom stane sériové vozidlo. Detaily o ňom zatiaľ nepoznáme.

Škoda Vision GT: Česi chystajú ďalšie SUV

Odvážne štylizovaná štúdia má krídlové dvere a head-up displej pokrývajúci celú šírku čelného skla, pohon je čisto elektrický.

Kia HabaNiro: Predzvesť novej generácie?

Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Už 7. - 9. júna sa uskutoční motoristická akcia s tými najlepšími cieľmi - pomáhať tam, kde je to potrebné.

RALLY RADOSTI: 30 športiakov prejde SR, pomôžu dobrej veci

Do svojho kompaktného SUV prestali Japonci montovať diesel, nedávno dali zbohom aj dvojlitrovému benzínu. Aká je jediná v súčasnosti dostupná verzia?

Test Subaru XV 1.6: Pre pokojných vodičov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×