Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nepríjemná pravda o aute: Špinavšie než WC?

Mnohí motoristi podceňujú upratovanie a tepovanie vozidla, no nemali by. Najnovšie výsledky mikrobiologického rozboru vás možno budú šokovať.
5 19 príspevkov 29.05.2017 / Soňa Zverková

Rozdiel v prístupe ľudí k čistote a upratovaniu je veľmi zaujímavý. Nie je prekvapivé, že doma máme čisto, no v aute vládne neporiadok na pohľadanie. Pritom nejeden motorista trávi v aute veľa času, možno viac ako doma. Auto rozhodne nepatrí medzi najčistejšie miesta a najnovšia štúdia francúzskeho výrobcu autokozmetiky CosmétiCar naznačuje šokujúci výsledok: auto je špinavšie než záchod.

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford 5 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Ford Zdroj: Ford

Väčšina ľudí si myslí, že záchodovú misu a dosku stačí vyčistiť v priemere raz týždenne. V prípade auta sme oveľa menej dôslední. Spomeňte si: kedy ste naposledy nechali poriadne vyčistiť interiér, vrátane vysávania alebo tepovania? Dôsledok je jasný viac-menej každému.

Interiér je zamorený baktériami, ktoré majú navyše dostatok času na vývoj a množenie. CosmétiCar v priebehu piatich mesiacoch, počnúc septembrom 2016, preskúmal 1 200 vozidiel, ktoré v danom období navštívili sieť 60 zmluvných umývačiek. Vedci odobrali vzorky z miest, ktorých sa dotýkame najviac, predovšetkým z venca volantu, hlavice radiacej páky a ovládacích prvkov na palubnej doske, napríklad, z rádia či navigácie.

Najčastejšie chyby pri umývaní auta

I keď umývanie auta vyzerá na prvý pohľad ako banalita, motoristi sa opakovane dopúšťajú chýb, ktoré vedú k závažnému poškodeniu laku. Ponúkame prehľad tých najčastejších.

Výsledky šokovali aj nás. Kým na záchodovej doske bolo v priemere 80 baktérií na cm², na volante ich bolo 10-násobne viac, čiže až 800 na cm². Štúdia CosmétiCar rozhodne nie je prvý a ani posledný z podobných výskumov, ktoré prišli k takýmto výsledkom. Celý rad štúdií za posledných päť či šesť rokov odhalil rovnaké baktérie v priemernej koncentrácii od 283 do 700 na cm². Pre porovnanie: na verejných záchodoch sa našlo 500 baktérií na cm².

Zdroj: CosmétiCar 5 fotografií v galérii Zdroj: CosmétiCar Zdroj: CosmetiCar

Jedným z dôvodov, pre ktorý je auto semeniskom baktérií, je aj vystavenie teplu a vlhkosti. Medzi víťazmi tohto „chutného“ experimentu je známy stafylokok spôsobujúci otravu z jedla a kožnú infekciu. Našli tu Bacillus cereus, ktorý taktiež spôsobuje otravu z jedla, a v hojnom množstve sa v aute nachádzala aj baktéria E.Coli spôsobujúca nevoľnosť, hnačky a zvracanie. V aute si svoje kolónie úspešne vybudovali aj vírusy chrípky, plesne a huby.

Nie je prekvapujúce, že riziko šírenia baktérií sa výrazne zvyšuje vo vozidlách, v ktorých vodiči za volantom jedia. Oveľa zarážajúce je zistenie, že baktérie sa vo zvýšenej koncentrácii nachádzajú v autách žien, ktoré sa za volantom maľujú. Vo všeobecnosti platí, že zistené množstvo baktérií pre zdravého človeka nepredstavuje problém. Oveľa rizikovejšie sú pre osobu s narušenou imunitou alebo chatrnejším zdravím.

Po zime nezabudnite na údržbu klimatizácie

Po zime nestačí prezuť pneumatiky a umyť auto či vytepovať interiér. Motoristi často zabúdajú na dôležitú súčasť vozidla, a tou je klimatizácia. Zanedbanie jej údržby môže vyjsť draho a zápach...

Riešenie je pritom veľmi jednoduché: stačí si vypestovať zvyk a rovnako ako záchod pravidelne čistiť aj interiér vozidla, najmä volant a radiacu páku. Odporúčame nezabúdať ani na vysávanie koberčekov a poťahov sedadiel. Na trhu je nepreberné množstvo kozmetických prípravkov a pre tých lenivejších existujú aj ručné umývarky, kde kompletne vyčistia a vytepujú celý interiér.

Ceny za kompletnú očistu zvnútra aj zvonka, vrátane tepovania, nie je síce lacná, ale určite sa oplatí. V závislosti od firmy počítajte s balíkom 40 až 50 eur, pričom bez auta zostanete niekoľko hodín, nakoľko tepované poťahy musia vyschnúť. Nezabúdajte ani na klimatizáciu, ktorá je zdrojom plesní a húb. Podľa odborníkov je potrebné klimatizáciu nechať vydezinfikovať a doplniť náplne minimálne raz za rok. Nejde o nijak obrovskú investíciu, prevažne sa pohybuje okolo 20 eur.

 
Video
Najnovšie články
Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028

Partnerstvo s Volvom a Daimlerom sa čínskej automobilke Geely zjavne vypláca, aj vďaka nemu vlani zarobila oveľa viac.

Čínskemu Geely sa vlani darilo, zarobil viac

Čínsky elektrický sedan má výkon 163 koní a vyberať si pri ňom možno z dvoch akumulátorov. Ten väčší ponúkne dojazd 500 kilometrov.

Geely GE11: Pôjde o prelomový model?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×