Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tipy: Diaľničné poplatky v Európe na rok 2017

Na koľko vás vyjde dovolenková cesta do Chorvátska či Bulharska? Ponúkame vám prehľad diaľničných poplatkov vo vybraných európskych štátoch aj s pokutami, ktoré sa za jazdu na čierno po autostrádach dávajú. Aby ste na dovolenke nezažili šok, niektoré sankcie sú ozaj vysoké.
12 16 príspevkov 18.05.2017 / Soňa Zverková

Spoplatňovanie diaľnic a ciest I. triedy nie je v Európe nič nového. Každá krajina má vlastnú stratégiu, najčastejšie sa tak deje formou diaľničných známok, elektronického mýta alebo ich kombináciou v závislosti od kategórie vozidla.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime 12 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime Zdroj: Dreamstime

Známky a mýtne brány

Hoci sa téma zjednotenia spoplatnenia v rámci celej Európy sporadicky opakuje, zatiaľ k ničomu nedošlo. V súčasnosti existujú v Európe dva systémy: diaľničné nálepky a elektronické mýto prípadne ich kombinácia. Systém diaľničných známok pre osobné vozidlá v súčasnosti využíva sedem členských štátov: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Spravidla sú známky týždenné alebo desaťdňové, mesačné a ročné. Jedinou výnimkou je Švajčiarsko, ktoré ponúka iba ročnú známku.

Pozor na núdzový jazdný pruh v cudzine

Pri jazde do zahraničia počítajte v niektorých krajinách s povinnosťou vytvoriť núdzový jazdný pruh pre záchranné zložky. Táto povinnosť platí nezávisle od príčiny vzniku kolóny.

Druhým spôsobom spoplatnenia sú mýtne brány, pričom vodič platí na konci prejdeného úseku buď v hotovosti alebo kreditnou kartou. Pre tých, ktorí v danej krajine žijú alebo pravidelne využívajú diaľnice, je výhodnejší automatický systém s mesačnými faktúrami. Ak je v krajine platný duálny systém, elektronické mýto sa obyčajne týka nákladných vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony. Pri plánovaní cesty odporúčame overiť si služby na mýtnych bránach, keďže v niektorých krajinách nemusí ísť o nonstop službu. V takom prípade v neskorých nočných hodinách je možné zaplatiť iba kreditnou alebo bankovou kartou.

Pri jazde do zahraničia však odporúčame každému vodičovi zistiť si aktuálne ceny nielen v cieľovej krajine, ale aj v tranzitných štátoch, keďže k zmenám môže dôjsť kedykoľvek v priebehu roka. V žiadnom prípade sa nesnažte vyhnúť plateniu, nakoľko pokuty bývajú vysoké. Pokiaľ sa vám zdá diaľnica drahá, radšej si naplánujte alternatívnu trasu po bezplatných cestách, počítajte však s tým, že cesta potrvá dlhšie.

7 tipov: Ako sa správať v kolóne na diaľnici

Niekoľkokilometrové kolóny na diaľniciach sú nočnou morou každého motoristu. U nás zriedkavé, v zahraničí oveľa častejšie. Poradíme vám, ako sa správať a neriskovať zbytočnú pokutu.

Diaľničné poplatky vo vybraných krajinách

Ponúkame prehľad diaľničných poplatkov pre osobné vozidlá do 3,5 tony vo vybraných krajinách, ktoré sme zoradili abecedne. Na internetových adresách v jednotlivých krajinách nájdete aktuálne informácie o cenách, ako aj mapy spoplatnených úsekov. Ceny sú z miestnej meny na euro prepočítané podľa aktuálneho kurzového lístka Národnej banky Slovenska.

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

   

Forma spoplatenia:

diaľničné známky

Druhy známok:

Týždňová: 8 eur

 

Mesačná: 15 eur

 

Ročná: 50 eur

Pokuta:

Podľa typu vozidla 300 až 3 000 levov (153,39 až 1 533,90 eura), pre osobné vozidlá ide o sumu 300 levov (153,39 eura)

Ďalšie informácie:

Úrad cestnej infraštruktúry Bulharska

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

   

Forma spoplatnenia:

diaľničné známky

Druhy známok:

10-dňová: 310 Kč (11,73 eura)

 

Mesačná: 440 Kč (16,64 eura)

 

Ročná: 1 500 Kč (56,74 eura)

Pokuta:

blokové konanie: do 5 000 Kč (189,14 eura)

 

správne konanie: do 100 000 Kč (3 782,86 eura)

Ďalšie informácie:

UAMK

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

   

Forma spoplatnenia:

mýto

Možnosť platby:

elektronicky, hotovosť, kreditná karta

Ceny:

poplatky pre osobné vozidlá sa zmenili len minimálne a za jednotlivé trasy medzi dvomi bodmi sa pohybujú v rozpätí od 3,40 do 80,20 eura. Podrobné informácie nájdete v cenníku platnom od 1. februára 2017.

Ďalšie informácie:

Autoroutes.fr

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Chorvátsko prevádzkuje dva typy mýtneho systému, tzv. otvorený a uzavretý. Otvorený sa týka mostov, tunelov a kratších úsekov diaľnic, keď pri vstupe rovno zaplatíte za celý úsek. Uzatvorený systém funguje na dlhších úsekoch s viacerými výstupnými bodmi, keď na vstupnej mýtnej bráne dostanete diaľničný lístok, ktorý predložíte na výstupnej bráne a podľa prejdenej vzdialenosti zaplatíte príslušný poplatok. V prípade častého používania diaľnic je možné využívať elektronický systém.

   

Forma spoplatnenia:

mýto

Možnosť platby:

hotovosť, akceptovaná kreditná karta; možnosť platby v eurách podľa platného kurzového lístka v daný deň

Ceny:

pre osobné vozidlá bez prívesu (kategória I) podľa prejdenej vzdialenosti od 4 do 232 kún (od 54 centov do 31,22 eura). Podrobné informácie nájdete v cenníku spoplatnených úsekov (zoznam je v lište vľavo).

Pokuta:

dvojnásobok mýtneho za najdlhší diaľničný úsek pre príslušnú kategóriu vozidla

Ďalšie informácie:

Hrvatske autoceste

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Maďarsko má dvojitý systém diaľničných poplatkov. Pre vozidlá do 3,5 t, motocykle a autobusy platí diaľničná známka, vozidlá nad 3,5 t spadajú pod mýtny systém. Tradičnú nálepku nedostanete, namiesto toho zaplatíte v hotovosti na predajnom mieste, prostredníctvom SMS alebo internetu. Na predajnom mieste dostanete potvrdenie, ktoré diaľničnú známku nahrádza, pri elektronickej platbe zas potvrdzujúcu správu s autorizačným kódom.

Upozornenie: vždy si skontrolujte správnosť údajov, najmä evidenčné číslo a krajinu pôvodu. Polícia vaše vysvetlenie nemusí akceptovať a uloží vám pokutu.

Okrem celoštátnej známky platí v Maďarsku aj ročná župná, ktorá platí na spoplatnených rýchlostných cestách len po administratívne hranice územného celku. Diaľničná spoločnosť ponúka kompletné aktuálne informácie aj v slovenčine.

   

Forma spoplatnenia:

diaľničná známka, mýto

Druhy známok:

pre kategóriu vozidiel D1 (motocykle, osobné do 7 osôb a 3,5 tony, vrátane prívesu):

- celoštátna 10-dňová: 2 975 forintov (9,61 eura)

- celoštátna mesačná: 4 780 forintov (15,45 eura)

- celoštátna ročná: 42 980 forintov (138,91 eura)

- župná ročná: 5 000 forintov (16,16 eura)

pre kategóriu vozidiel D2 (osobné nad 7 osôb, nákladné do 3,5 tony, obytné vozidlá):

-celoštátna 10-dňová: 5 950 forintov (19,23 eura)

- celoštátna mesačná: 9 560 forintov (30,90 eura)

- celoštátna ročná: 42 980 forintov ( 138,91 eura)

- župná ročná: 10 000 forintov (32,32 eura)

Pokuta:

polícia vystaví potvrdenie, ktoré je potrebné uhradiť na pošte, bankovým prevodom alebo bankovou kartou na mieste; nikdy nie v hotovosti.

- platba do 30 dní: 14 875 forintov (48,07 eura)

-platba za viac ako 30 dní: 59 500 forintov (192,30 eura)

Ďalšie informácie:

Állami Autópálya Kezelö Zrt.

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Nemecko navzdory protestom z celej Európy mýto pre osobné vozidlá zavedie. Bránu otvorila Európska komisia, ktorá práve včera, 17. mája, odklepla projekt mýta s tým, že všetky diskriminačné prvky z projektu zmizli. Mýto môže začať platiť v Nemecku ešte tento rok po septembrových voľbách, presný termín zatiaľ stanovený nebol.

Na rozdiel od Nemcov budú cudzinci platiť iba za diaľnice a cena známky je odstupňovaná podľa zdvihového objemu a emisnej normy, pričom technické údaje zadáva samotný vodič. Ak však pri náhodnej kontrole nebudú údaje sedieť s realitou, príde pokuta. Známku bude možné kúpiť pomocou mobilnej aplikácie, cez internet aj na čerpacích staniciach v pohraničnej oblasti.

   

Forma spoplatnenia:

elektronické mýto

Druhy známok:

10-dňová: od 2,50 eura do 25 eur

 

2-mesačná: od 7 eur do 50 eur

 

Ročná: od 20 do 130 eur

Pokuta:

Vodič, ktorý jazdí bez platnej známky, alebo zadal nepravdivé technické údaje, bude musieť zaplatiť pokutu. Jej výška zatiaľ stanovená nebola. Pokuty sa však budú vymáhať aj v zahraničí.

Ďalšie informácie:

Autobild.de, Autobild.sk

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Spoplatnené sú len niektoré úseky diaľnic A1, A2 a A4, vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 sú povinné platiť elektronické mýto. Mýto sa platí zväčša v hotovosti v zlotých, amerických dolároch a eurách, v prípade platby cudzou menou je výdavok v zlotých. Na niektorých miestach prijímajú aj kreditné karty. Na stránkach diaľničných spoločností sa nachádzajú kalkulačky mýta.

   

Forma spoplatnenia:

mýto

Ceny

A1: sadzba je pre osobné vozidlá 0,16 zlotého na kilometer (4 centy), sadzby za spoplatnené úseky sa pohybujú od 1,40 do 29,90 zlotých (33 centov až 7,14 eura)

A2: 3 až 75 zlotých (72 centov až 17,91 eura), kompletný cenník vo formáte PDF nájdete vpravo

A4: 20 zlotých za celú trasu (4,78 eura)

Ďalšie informácie:

- diaľnica A1: AmberOne Autostrada A1

- diaľnica A2: Autostrada Wielkopolska

- diaľnica A4: Autostrada Malopolska

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Rakúsko má dvojitý systém spoplatnenia diaľnic. Osobné vozidlá, motocykle a ľahké obytné vozidlá platia diaľničnú známku, autobusy, nákladné autá a ťažké obytné vozidlá platia mýto. Okrem toho Rakúsko spoplatňuje špeciálnym mýtom všetky kategórie vozidiel v alpskej oblasti. Ceny tohtoročných známok mierne vzrástli, pre porovnanie uvádzame v zátvorkách ceny v roku 2016. Rakúsko okrem toho od roka 2018 plánuje zaviesť digitálnu známku, čiže niečo podobné našej e-známke.

   

Forma spoplatnenia:

diaľničné známky, mýto

Druhy známok:

10-dňová: 8,90 eura (8,80 eura)

 

2-mesačná: 25,90 eura (25,70 eura)

 

Ročná: 86,40 eura (85,70 eura)

Pokuta:

Na mieste ju nahrádza náhradná diaľničná známka v hodnote 120 eur (osobné vozidlá) resp. 65 eur (motocykle), neoprávnená manipulácia so známkou je pokutovaná sumou 240 eur (osobné vozidlá) resp. 130 eur (motocykle). Pokiaľ vodič sankciu nezaplatí, vec postupuje do správneho konania, kde hrozia pokuty od 300 do 3 000 eur.

Ďalšie informácie:

Asfinag

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Rumunsko spoplatňuje diaľnice a ďalšie komunikácie elektronickou diaľničnou známkou, ktorú je potrebné kúpiť už pri vstupe do krajiny. Známky sa označujú ako „rovinieta“ a dostupné sú na pobočkách diaľničnej spoločnosti Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania a na čerpacích staniciach Petrom, Rompetrol, MOL a OMV. Známku možno zakúpiť aj na internete. Systém platí podobne ako v Maďarsku: kupec získa jednoduché potvrdenie, keďže údaje o vozidle sa ukladajú do centrálnej databanky. Polícia kamerami kontroluje evidenčné čísla, ktoré sa okamžite porovnávajú s údajmi v systéme. Odporúčame uchovať potvrdenie aj po ukončení platnosti známky.

   

Forma spoplatnenia:

elektronické diaľničné známky

Druhy známok:

7-dňová: 3 eurá

 

30-dňová: 7 eur

 

Trojmesačná (90-dňová): 13 eur

 

Ročná (12-mesačná): 28 eur

Pokuta:

do 4 500 lei (987,19 eura)

Ďalšie informácie:

Roviniete

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Slovinsko má dvojitý systém spoplatnenia. Motocykle a osobné vozidlá do 3,5 t platia diaľničnú známku, vozidlá ťažšie ako 3,5 t spadajú pod mýto. V prípade mýta má Slovinsko rovnako ako Chorvátsko otvorený a zatvorený systém. Otvorený systém znamená, že na vstupnej bráne sa platí poplatok za celý úsek nezávisle od toho, akú vzdialenosť vodič skutočne prešiel. Zatvorený má bránu na začiatku aj na konci a poplatok sa vypočíta podľa skutočne prejdenej vzdialenosti.

   

Forma spoplatnenia:

diaľničná známka, mýto

Druhy známok:

Týždňová: 15 eur

 

Mesačná: 30 eur

 

Ročná: 110 eur

Pokuta:

300 až 800 eur

Ďalšie informácie:

DARS

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Švajčiarsko ponúka iba ročnú diaľničnú známku, ktorej cena sa tento rok navzdory pôvodným snahám nezmení. Keďže možností vyhnúť sa spoplatneným cestám je málo, môže sa jazda zbytočne predražiť. Pozor, známka musí byť nalepená, v opačnom prípade dostane vodič pri kontrole pokutu.

   

Forma spoplatnenia:

diaľničná známka

Druhy známok:

ročná 40 frankov (36,62 eura)

Pokuta:

200 frankov (183,10 eura) + hodnota známky)

Ďalšie informácie:

EZV


Najnovšie články
Veľká zmena u susedov: Konečne riešenie kolón?

Nová štúdia dizajnom vychádza z typu 504, jeho tvary však okorenila modernými prvkami a elektrickým pohonom s výkonom 462 koní.

Peugeot e-Legend: Retro kupé na elektrinu

BMW radu 1 už netrpezlivo čaká na ďalšiu generáciu a čoskoro sa jej aj dočká. Vo vrcholnom vyhotovení M145i sa však už budeme musieť zaobísť bez šesťvalca...

BMW M145i: Vieme, čo má nahradiť šesťvalec

Bratislave sa zrejme už čoskoro minú evidenčné čísla so skratkou BL. Polícia preto spúšťa hlasovanie o novej skratke.

Aj keď biznis VW v Iráne nie je rozsiahly, krok firmy znamená symbolické víťazstvo pre amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Volkswagen sa sťahuje z iránskeho trhu

Kórejskí grafici vytvorili vizualizáciu, ktorej základom sa stala fotografia maskovaného prototypu. Obrázok nie je ďaleko od reálnej verzie.

Ako bude vyzerať Chevrolet Corvette C8?

Hot-hatch disponuje vyladenou verziou štvorvalca, má zvýšenú tuhosť karosérie a prepracovaný podvozok. Stovku zhltne za 4,7 sekundy.

Mercedes-AMG A 35 poháňa 306 žrebcov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×