Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Schválené: Za rýchlosť v Rakúsku berú kľúč auta

Rakúsko sprísnilo postihy za rýchlosť v emisných zónach. Platná verzia zákona je oveľa tvrdšia, než sa pôvodne očakávalo. Poradíme vám, kde treba narábať s nohou na plyne veľmi opatrne.
2 34 príspevkov 11.05.2017 / Soňa Zverková

Začiatkom januára sme vás informovali o plánovanom sprísnení postihov pri prekročení povolenej rýchlosti v rakúskych emisných zónach. Zóny vznikli v Rakúsku v roku 2005 a obmedzili vjazd nákladných vozidiel do určitej emisnej normy. V týchto oblastiach je spravidla obmedzená rýchlosť a za jej prekročenie doteraz zaplatil vodič len pokutu.

Ilustračná snímka. Zdroj: ÖAMTC 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ÖAMTC Zdroj: ÖAMTC

Koncom apríla vstúpili do platnosti nové pravidlá, ktoré umožňujú polícii právo použiť donucovacie prostriedky. To neznamená, že vodiča vytiahnu z kabíny, hodia na zem a spútajú. V praxi sa za donucovacie prostriedky považujú aj opatrenia, ktoré zabránia ďalšej jazde, napríklad, odobratie kľúčov od vozidla, zadržanie vodičského preukazu (nie oprávnenia) alebo založenie „papuče“.

Kým doteraz bolo možné použiť donucovacie prostriedky len pri porušení zákazu vjazdu nákladného vozidla, po novom sa už týkajú aj prekročenia rýchlosti, a to aj u osobných áut. Podľa právnika rakúskeho klubu ÖAMTC Nikolausa Authrieda „donucovacie prostriedky možno použiť aj pri prekročení povolenej rýchlosti, čo sa dotkne najmä zahraničných vodičov“. Samotné zóny nie sú nijak špeciálne označené, ak však obmedzenie rýchlosti súvisí práve s emisnou zónou, pod dopravnou značkou je dodatková tabuľka s písmenami „IG-L“ alebo textom „Immissionsschutzgesetz – Luft“. Ak takúto značku uvidíte, vždy radšej zložte nohu z plynu.

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.

Polícia musí vozidlo odblokovať v momente, keď je ukončené správne konanie a vodič zaplatil pokutu alebo poskytol zálohu či inú formu záruky v hodnote pokuty. Zákon o správnom konaní ďalej uvádza, že pokiaľ vodič dobrovoľne neodovzdá záruku, „môže správny orgán ako záruku odobrať akýkoľvek speňažiteľný predmet, ktorý podľa všetkého patrí obvinenému a neprekračuje hodnotu pokuty“.

Pôvodne sa diskutovalo o možnosti, že tieto opatrenia sa budú týkať len prekročenia rýchlosti o určitú hodnotu. Táto možnosť sa neuskutočnila. To znamená, že čisto teoreticky by mohli policajti použiť donucovacie prostriedky už pri prekročení rýchlosti o 5 km/h. Podľa Authrieda až prax ukáže, ako policajti budú postupovať. Rakúska polícia obvykle nerieši prekročenie rýchlosti do 10 km/h. Ak však po zohľadnení tolerancie radaru vybehne číslo 11 km/h nad povolenou rýchlosťou, pokuta je na ceste.

Nemáte filter? Pokuta v Rakúsku až 5 000 eur!

Výmena filtra pevných častíc môže stáť niekoľko stoviek až tisícov eur. Mnohí motoristi preto volia iné riešenia, napríklad jeho demontáž. V takom prípade by sa, ale mali Rakúsku dôsledne vyhýbať.

Je potrebné si uvedomiť, že ak vodičovi namerali 11 km/h, reálne musel mal na tachometri aspoň 15 km/h nad limitom. Podľa hovorcu rakúskeho ministerstva vnútra Karl-Heinza Grundböcka tolerancia závisí od použitej technológie. U prístrojov s laserovou technológiou je do rýchlosti 100 km/h tolerancia 3 km/h, nad touto rýchlosťou sú to tri percentá nameranej hodnoty. V prípade radarovej technológie je do 100 km/h tolerancia 5 km/h, nad týmto limitom päť percent nameranej hodnoty.

Keďže zatiaľ nie je jasné, ako bude polícia postupovať, jazdite obozretne. Odporúčame, aby ste v Rakúsku jazdili nie viac ako tachometrových 10 km/h nad povolenou rýchlosťou. A ak uvidíte domácich brzdiť, spomaľte tiež. S najväčšou pravdepodobnosťou je nablízku stacionárny radar.

Emisné zóny v Rakúsku. Zdroj: Asfinag, ÖAMTC 2 fotografie v galérii Emisné zóny v Rakúsku. Zdroj: Asfinag, ÖAMTC Zdroj: Asfinag, ÖAMTC


Video
Najnovšie články
Kuriózny policajt v ČR: Nenechajte sa napáliť

Predsedníčku ŽSK Eriku Jurinovú poslanci splnomocnili podpísať Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci medzi Ministerstvom financií SR a ŽSK

Žilinský kraj chystá opravu ciest a mostov

Britská firma komplexne zreštaurovala kupé z roku 1953, len práce na jeho karosérii trvali vyše 1 200 hodín. Teraz si veterána možno kúpiť.

Na predaj je bezchybná Lancia Aurelia

Na záberoch zachytených v továrni môžeme vidieť viaceré detaily, okrem toho potvrdzujú prípravu drsnejšieho vyhotovenia Competition.

Silné BMW X5 M na prvých fotografiách

Model ŠKODA 1000 MB patrí k míľnikom v takmer 124-ročnej histórii mladoboleslavskej automobilky. Progresívne riešený automobil vznikal špičkovými technológiami...

Legendárny model škodovky oslavuje 55. výročie

Vo vyše trojročnom procese padlo rozhodnutie. Pekinský justičný orgán sa priklonil na stranu zahraničnej firmy, Landwind X7 má skončiť.

Prelomový verdikt súdu: Stop pre čínsky Evoque

Väčšinu stavebných prác v súvislosti s obchádzkovými trasami bude podľa NDS robiť koncesionár v rámci výstavby križovatky D4/D1. Obchádzkové trasy budú tvoriť...

Diaľnica medzi BA a TT má byť rozšírená v roku 2028
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×