Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo vylepší elektromobily v roku 2017? II. Časť

INZERCIA
V prvej časti článku venovanému tohoročným inováciám sme venovali všetku pozornosť batériám elektromobilov. Avšak technológie zamerané na zlepšenie komfortu jazdy nezaostávajú. Autonómna jazda, či mobilný wifi router – to všetko nás v tomto roku neminie.
3 13.03.2017 / inzercia

Inteligentná mobilita

Už minulý rok boli ohlásené veľké pokroky v rámci dosiahnutia plne autonómnej jazdy vozidla bez vodiča. Prvý odvážny krok spravila továreň v Japonsku, ktorá využíva upravené vozidlo Nissan LEAF na autonómne odtiahnutie prepravných vozíkov s hotovými vozidlami na určené miesta nakládky a prebierky v areáli továrne.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Na rozdiel od bežných automatizovaných vodiacich systémov, ktoré sa využívajú pri preprave dielov a často si vyžadujú inštaláciu koľajníc alebo rozsiahle využitie magnetickej pásky, nepotrebuje tento systém na prevádzku žiadnu dodatočnú infraštruktúru.

Ťažné vozidlo je vybavené zostavou kamier a laserových skenerov, ktoré detegujú značenie jazdných pruhov, obrubníky a potenciálne prekážky či riziká v okolí. Vyhodnotením týchto informácií a ich spojením s mapovými dátami vypočítava ťažné vozidlo svoju polohu a samostatne zvláda trasu do cieľového bodu. Vozidlo dodržiava maximálnu povolenú rýchlosť predpísanú pre areál závodu a ak pred sebou zaznamená prekážku alebo možné riziko, automaticky zastaví. Keď vyhodnotí, že je cesta voľná, pokračuje v ceste.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Aj v roku 2017 Nissan pokračuje v realizácii svojej vízie. Budú zahájené testy zamerané na vývoj vozidiel bez vodiča určených na komerčné využitie. Cieľom je zvýšiť odbornosť vo výrobe automobilov a rozšíri znalosti o autonómnych technológiách na úroveň potrebnú na zostrojenie a predstavenie prototypov ďalších elektromobilov.

Inovácia prebieha v troch fázach. V prvej ide o dosiahnutie autonómnej jazdy na diaľniciach v jednom pruhu. V druhej fáze sa pridáva schopnosť bezpečného presúvania vozidla medzi diaľničnými pruhmi. Finálna fáza má byť zrealizovaná do roku 2020 a predstavuje plne funkčný samostatný pohyb vozidla v meste.

IT technológie

S novou generáciou, ktorá práve nastupuje do produktívneho veku, nastupuje aj nové spotrebiteľské správanie. Rozhodovanie vo svete plnom silnej konkurencie je motivované práve modernými technológiami, ktoré výrobca ponúka v základnej výbave elektromobilu.

Ktoré digitálne služby, siete a dáta sú vo vozidle dostupné? Aké sú možnosti prepojenia moderných technologických vychytávok s vozidlom? Prémiová rada aplikácií a digitálnych funkcií je očakávaná ako základ každého nového vozidla a až potom príde na rad rozhodovanie na základe výkonu a hmotnosti.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Jednou z technológii, ktoré budú štandardizované je zadná kamera, za účelom predchádzania škodovým udalostiam, nehodám, zraneniam a dokonca aj úmrtiam v dôsledku nepozornosti pri cúvaní. Tam, kde ľudský faktor zlyháva, nastupuje na pomoc technológia a vo vzájomnej symbióze minimalizujú riziká. U väčšiny výrobcov je ich prítomnosť prioritou. Predpokladá sa, že v roku 2017 bude mať zabudovanú kameru až 80% všetkých vyrobených vozidiel.

Wi-Fi hotspoty vo vozidlách sú taktiež na ceste k tomu, aby sa stali štandardom. Viac ako 20% výrobcov automobilov plánuje poskytnúť hotspoty WLAN vo vozidlách už v roku 2017.

Budúcnosť sa deje práve teraz a my máme to šťastie ju zažiť ako prví. Stačí sa nebáť inovácie.

-- inzercia platená --

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×