Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo vylepší elektromobily v roku 2017? II. Časť

INZERCIA
V prvej časti článku venovanému tohoročným inováciám sme venovali všetku pozornosť batériám elektromobilov. Avšak technológie zamerané na zlepšenie komfortu jazdy nezaostávajú. Autonómna jazda, či mobilný wifi router – to všetko nás v tomto roku neminie.
3 13.03.2017 / inzercia

Inteligentná mobilita

Už minulý rok boli ohlásené veľké pokroky v rámci dosiahnutia plne autonómnej jazdy vozidla bez vodiča. Prvý odvážny krok spravila továreň v Japonsku, ktorá využíva upravené vozidlo Nissan LEAF na autonómne odtiahnutie prepravných vozíkov s hotovými vozidlami na určené miesta nakládky a prebierky v areáli továrne.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Na rozdiel od bežných automatizovaných vodiacich systémov, ktoré sa využívajú pri preprave dielov a často si vyžadujú inštaláciu koľajníc alebo rozsiahle využitie magnetickej pásky, nepotrebuje tento systém na prevádzku žiadnu dodatočnú infraštruktúru.

Ťažné vozidlo je vybavené zostavou kamier a laserových skenerov, ktoré detegujú značenie jazdných pruhov, obrubníky a potenciálne prekážky či riziká v okolí. Vyhodnotením týchto informácií a ich spojením s mapovými dátami vypočítava ťažné vozidlo svoju polohu a samostatne zvláda trasu do cieľového bodu. Vozidlo dodržiava maximálnu povolenú rýchlosť predpísanú pre areál závodu a ak pred sebou zaznamená prekážku alebo možné riziko, automaticky zastaví. Keď vyhodnotí, že je cesta voľná, pokračuje v ceste.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Aj v roku 2017 Nissan pokračuje v realizácii svojej vízie. Budú zahájené testy zamerané na vývoj vozidiel bez vodiča určených na komerčné využitie. Cieľom je zvýšiť odbornosť vo výrobe automobilov a rozšíri znalosti o autonómnych technológiách na úroveň potrebnú na zostrojenie a predstavenie prototypov ďalších elektromobilov.

Inovácia prebieha v troch fázach. V prvej ide o dosiahnutie autonómnej jazdy na diaľniciach v jednom pruhu. V druhej fáze sa pridáva schopnosť bezpečného presúvania vozidla medzi diaľničnými pruhmi. Finálna fáza má byť zrealizovaná do roku 2020 a predstavuje plne funkčný samostatný pohyb vozidla v meste.

IT technológie

S novou generáciou, ktorá práve nastupuje do produktívneho veku, nastupuje aj nové spotrebiteľské správanie. Rozhodovanie vo svete plnom silnej konkurencie je motivované práve modernými technológiami, ktoré výrobca ponúka v základnej výbave elektromobilu.

Ktoré digitálne služby, siete a dáta sú vo vozidle dostupné? Aké sú možnosti prepojenia moderných technologických vychytávok s vozidlom? Prémiová rada aplikácií a digitálnych funkcií je očakávaná ako základ každého nového vozidla a až potom príde na rad rozhodovanie na základe výkonu a hmotnosti.

zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Jednou z technológii, ktoré budú štandardizované je zadná kamera, za účelom predchádzania škodovým udalostiam, nehodám, zraneniam a dokonca aj úmrtiam v dôsledku nepozornosti pri cúvaní. Tam, kde ľudský faktor zlyháva, nastupuje na pomoc technológia a vo vzájomnej symbióze minimalizujú riziká. U väčšiny výrobcov je ich prítomnosť prioritou. Predpokladá sa, že v roku 2017 bude mať zabudovanú kameru až 80% všetkých vyrobených vozidiel.

Wi-Fi hotspoty vo vozidlách sú taktiež na ceste k tomu, aby sa stali štandardom. Viac ako 20% výrobcov automobilov plánuje poskytnúť hotspoty WLAN vo vozidlách už v roku 2017.

Budúcnosť sa deje práve teraz a my máme to šťastie ju zažiť ako prví. Stačí sa nebáť inovácie.

-- inzercia platená --


Video
Najnovšie články
Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom

Limitovaná verzia nabrúseného kompaktu dosiahla rovnaký čas ako Bugatti Veyron, konkrétne detaily o nej zatiaľ automobilka neprezradila.

Mégane R.S. má späť žezlo z Nürburgringu

Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich...

Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Núdzový brzdový asistent pri jazde vzad môže zabrániť neraz ťažkým kolíziám vozidla s chodcom či cyklistom. Nemecký autoklub ADAC preveril tieto systémy...

Brzdový asistent: Dá sa na neho ozaj spoľahnúť?

Ešte pred príchodom ďalšej generácie sme si vyskúšali terénne kombi, ktoré je na slovenskom trhu najpredávanejším autom japonskej firmy.

Test Subaru Outback: Dovidenia, bestseller

Konzorcium, ktoré stavia obchvat Bratislavy, nesúhlasí s výsledkami nedávneho ekoauditu. Podľa spoločnosti ide o zaujatú správu, ktorá nezodpovedá skutočnosti.

Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×