Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo bude hnacím motorom inovácií elektromobilov?

INZERCIA
Ľudia sú fascinovaní elektrinou už sto rokov. Keď Benjamin Franklin pomocou šarkana, kľúča a odvážnej hypotézy dokázal, že blesk a elektrina sú jedno a to isté, stala sa táto prírodná sila hlavným kandidátom na experimentovanie.
2 08.03.2017 / inzercia

O viac ako 100 rokov neskôr, Thomas Edison zdokonalil žiarovku a tiež elektrickú energiu cenovo sprístupnil pre všetkých. To odštartovalo éru experimentovania, ktorá priniesla nespočetné množstvo vynálezov. Elektrina naďalej vládne svetu inovácii a to najmä v automobilovom priemysle, kde sa výrobcovia stretávajú s výzvou – ako nahradiť neobnoviteľné zdroje energie a zároveň chrániť prírodu. Na čo sa teda budú sústreďovať inovácie elektromobilov v tomto roku?

zdroj: Nissan 2 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Vylepšenia batérii

Pokrok v elektrifikácii a výskume lítiovo-iónových batérii je hlavným dôvodom nárastu výroby elektrických vozidiel (EV) aj hybridných elektrických vozidiel (HEV). Pre modelový rok 2017 bolo ohlásených už najmenej 13 nových modelov EVS a HEV. Súvisí to najmä s úspešným znižovaním výrobných nákladov a hmotnosti v priamej úmere s predĺžením dojazdu a sily batérie. Výsledkom sú cenovo dostupné elektromobily s lepším výkonom.

zdroj: Nissan 2 fotografie v galérii zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

V súčasnosti rapídne klesá spotrebiteľská „úzkosť z dĺžky dojazdu“ a vodiči sa neboja, že by ich elektromobil nestačil na všetky každodenné aktivity. Novodobé batérie totiž na jedno nabitie zvládnu prejsť viac ako 200 kilometrov. Je to možné vďaka inováciám materiálov a konštrukčným vylepšeniam batérii.

Možnosti mechanickej inovácie batérii:

  • Pokrok v chemickom zložení vodivých náterov vedie k zlepšeniu výkonu aj životnosti batérie. Vodivý a ochranný organický povlak pre batériu a kondenzátor zvyšuje elektrickú vodivosť, chemickú odolnosť a poskytuje ochranu proti korózii.
  • Vedecké výskumy v oblasti lepidiel prekonávajú aj výzvu plynúcu z kritického prehrievania a následného opotrebovávania vodičov v batériách a predlžujú tak životnosť článkov batérie.
  • Tesnenie taktiež hrá veľmi dôležitú úlohu v efektivite a úspore pri konštrukcii batérie. Aplikáciou nových rýchloschnúcich penových tesnení už pred montážou výrazne skracuje dĺžku celého procesu.

-- inzercia platená --


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×