Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Konečne: Niro v Ženeve aj ako plug-in hybrid

ZO ŽENEVY
Niro až doposiaľ stálo v tieni svojho brata známeho pod menom Ioniq. Ten sa už v dnešných dňoch pýši elektrickou, ale aj hybridnou verziou. Crossover značky Kia mu čoskoro nezostane nič dlžný, v Ženeve sa predstavil vo verzii plug-in hybrid.
24 1 príspevok 09.03.2017 / Filip Kadlečík

Kórejský crossover bol donedávna dostupný len v klasickej hybridnej verzii. Vozidlo vybavené týmto pohonným ústrojenstvom sme podrobili redakčnému testu. Treba povedať, že Niro obstálo. Kladie dôraz na ekológiu a nízku spotrebu, no zároveň si zachováva pomerne vysokú mieru praktickosti.

Pri jazde v mestských podmienkach zvládne aj hybridná verzia prejsť istú vzdialenosť len na elektrickú energiu. Ticho v kabíne je v tom prípade opojné. Pri Nire nám už na začiatku napadlo, že hybridná verzia je síce fajn, no chcelo by to niečo viac. Zdá sa, že Kia naše priania vypočula.

Na prvý pohľad kórejskú novinku od aktuálneho Nira hybrid odlíšite len ťažko 24 fotografií v galérii Na prvý pohľad kórejskú novinku od aktuálneho Nira hybrid odlíšite len ťažko Zdroj: Filip Kadlečík

Už pred niekoľkými dňami sa totiž v kuloároch začalo hovoriť o rozšírení ponuky moderného vozidla. Ženevský autosalón priniesol definitívu - Niro začne z výrobných liniek schádzať aj ako plug-in hybrid. To znamená, že v čisto elektrickom režime by vozidlo malo byť schopné prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov. Ak sa vám náhodou minie “šťava”, naskočí spaľovací agregát a vo svojej ceste môžete pokračovať ďalej.

Automobilka hovorí o elektrickom akčnom rádiuse presahujúcom vzdialenosť 55 kilometrov. Zatiaľ je otázne, nakoľko je toto tvrdenie reálne. V každom prípade je isté, že niekoľko desiatok kilometrov Niro v elektrickom režime zvládne. Na dochádzanie do práce by teda mohlo byť ideálnou voľbou.

Prítomnosť väčšieho akumulátora navonok prezrádza konektor pre nabíjanie 24 fotografií v galérii Prítomnosť väčšieho akumulátora navonok prezrádza konektor pre nabíjanie Zdroj: Filip Kadlečík

Ak sa aj akumulátor s kapacitou 8,9 kWh vybije, funkciu elektromotora prevezme atmosférický zážihový štvorvalec 1.6 GDI. Ten sám o sebe produkuje 77 kW (105 k) a 147 Nm. Elektromotor má z hľadiska výkonu deficit, ponúka len 44,5 kW (61 k), všetko však nahrádza krútiacim momentom vrcholiacim na úrovni 170 Nm. Vďaka kombinácii dvoch pohonných jednotiek teda Niro v konečnom dôsledku na cestu posiela 104 kW (141 k) a 265 Nm.

Test Kia Niro: Funguje na jednotku

Hybridný crossover sa kórejským konštruktérom podaril. Jeho pohon výrazne neobmedzil praktickú stránku, no vďaka nemu dokáže jazdiť naozaj úsporne.

Vyšší výkon a pokročilejšia sústava agregátov v porovnaní s bežným hybridom ženevskej novinke pomáhajú vo viacerých ohľadoch. Nejde pritom len o elektrický dojazd, ale aj dynamiku. Na 100 km/h by Niro PHEV malo zrýchliť o 0,7 s rýchlejšie, teda za 10,8 s. Plug-in hybridná verzia bude motorizáciu kombinovať so šesťstupňovou dvojspojkovou samočinnou 6DCT prevodovkou.

Kvôli tomuto sa zmenšil kufor - extra akumulátor jednoducho treba niekam umiestniť 24 fotografií v galérii Kvôli tomuto sa zmenšil kufor - extra akumulátor jednoducho treba niekam umiestniť Zdroj: Filip Kadlečík

Z hľadiska posádky či dizajnu sú zmeny len minimálne. V podstate ide len o nutné zásahy súvisiace so zmenou pohonnej sústavy. Podstatne citeľnejší je úbytok objemu batožinového priestoru. Ten klesol z 427 na 324 litrov. Väčší akumulátor si v tomto ohľade vybral svoju daň. Na novinku z dielne kórejskej automobilky sa môžeme tešiť od tretieho kvartálu roku 2017.


Video
Najnovšie články
Niki Lauda:  Jeho kariéra udivuje do dnešných dní

Znovuzrodenie firmy, ktorá sa do histórie zapísala najmä modelom Pantera, má prebehnúť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

De Tomaso: Talianska značka opäť ožije

Oprava a rekonštrukcia mosta pred Malackami si vyžiadali uzatvorenie úseku. Vodiči, ktorí do mesta prichádzajú od diaľnice D2, musia počítať s obchádzkami.

Pri ceste do Malaciek po D2 počítajte s obchádzkou

Po tom, čo nemecké úrady začali vyšetrovať podozrenie z existencie nelegálneho softvéru v modelovom rade Mercedes GLK, vznikli pochybnosti o ďalších modeloch...

Dieselgate: Podozrenia voči Daimleru sa množia

V novom spote upozorňujúcom na premiéru omladeného vozidla automobilka prezradila, že modelovú paletu rozšíri variant Scout.

Škoda Superb: Po facelifte aj do terénu?

Japonská automobilka prichádza s novou dodávkou. Ide o minimálne upravený Renault Kangoo, ktorý má pritom čoskoro dostať nástupcu.

Nissan uvádza kompaktný van NV250

Frekventovaná cesta v srbskom regióne Grdelica patrila medzi nočné mory, nakoľko bola známa ako chronický "lievik". Srbsko dokončilo a otvorilo posledný úsek...

Srbsko otvorilo posledný úsek tranzitného ťahu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×