Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je Slovensko pripravené na pohon budúcnosti?

INZERCIA
Pomaly, ale isto sa aj na Slovensku predierajú elektromobily na scénu a do povedomia koncových spotrebiteľov. Preto je dôležité vedieť, či sú aj cesty a čerpacie stanice pripravené na budúcnosť v podobe elektrického EKO pohonu.
3 13.02.2017 / inzercia

Podľa zástupcov Zväzu automobilového priemyslu sa minulý rok na Slovensku registrovalo 100-tisíc nových vozidiel, z čoho 169 má elektrický pohon. Oznámili to na tlačovej konferencii v januári tohto roku. Hoci je to malé číslo, nemôže byť zanedbateľné a zároveň sa očakáva prudký nárast záujmu o tento druh ekologického jazdenia, aj vďaka dotačnej schéme spustenej v novembri minulého roku.

Zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii Zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Od začiatku roka 2017 zaznamenal zväz až 74 žiadostí o dotáciu, pričom 25 z nich sa týka úžitkových vozidiel. Trend teda naznačuje, že bude potrebné vybudovať kvalitnú a hustú sieť nabíjacích staníc po celom Slovensku. Momentálne sa tu nachádza viac ako 50 staníc, ktoré sú strategicky rozmiestnené po celom našom území. To znamená, že nie je problém sa na elektromobile pohodlne dostať z Bratislavy až do Košíc. Väčšina staníc je však lokalizovaná na západnom Slovensku.

Zdroj: Kdenabijat.sk 3 fotografie v galérii Zdroj: Kdenabijat.sk Zdroj: Kdenabijat.sk

Na rozvoji infraštruktúry nabíjacích staníc i na motivácii na používanie elektromobilov spolupracujú s miestnymi vládami, podnikmi a ďalšími subjektmi aj automobilové závody, v záujme propagácie ekologickej jazdy a ochrany životného prostredia. Napríklad v spolupráci so spoločnosťou Nissan bolo dosiaľ po celom svete rozmiestnených viac než 13-tisíc rýchlo-nabíjačiek CHAdeMO. V domovskom Japonsku dokonca spoločnosť umožnila prepojenie batérie v modeli Nissan LEAF s obvodom domácnosti v oboch smeroch. Z toho vyplýva, že ho doma možno nielen nabíjať, ale aj používať ako zdroj elektrickej energie pre chod domácnosti v prípade núdze.

Model LEAF bude ťažiť z pozície špičky, ktorú automobilka v odbore elektromobilov reprezentuje. Dodnes bolo na ňom najazdených dokopy 3 miliardy kilometrov, čo je vzdialenosť na Saturn a späť. V reálnej premávke model LEAF zabránil produkcii emisií CO2 v celkovom objeme 497 227 ton. Je to ekvivalent emisií skleníkových plynov vyprodukovaných 52 000 domácnosťami za rok.

Zdroj: Nissan 3 fotografie v galérii Zdroj: Nissan Zdroj: Nissan

Slovensko je síce vybavené dostatočným množstvom nabíjacích staníc a počet elektromobilov stále rastie aj vďaka štátnym dotáciám, ale trendy pokračujú ďalej, inovácie na seba nenechajú čakať. Stále sa bude situácia optimalizovať a súkromný aj verejný sektor bude sledovať a prispôsobovať rozvoj trendom zo zahraničia. Môžeme očakávať len pozitívne správy z oblasti ekologickej jazdy a životného prostredia.

-- inzercia platená --


Video
Najnovšie články
Nové BMW 3 Touring: Rast v každom smere

Je známy fakt, že zákony vždy zaostávajú za technologickým rozvojom. Rovnaké pravidlo platí aj u elektrických kolobežiek, preto novela zákona o premávke túto...

Pozor na pokuty: Už sa týkajú aj kolobežiek

O Škode je známe, že sponzoruje športové podujatia. Cez zimu hrajú prím Majstrovstvá v ľadovom hokeji, cez letné obdobie zasa Tour de France. Teraz sa...

Karoq Velo: Originálna Škoda pre cyklistov

Renault v posledných dňoch zaznamenal poriadnu expanziu čerstvých modelov a to dokonca nechtiac. Na verejnosť sa dostali informácie a fotky tajných...

Renault: Tajné novinky odhalila séria únikov

V sobotu sa bude konať inaugurácia Zuzany Čaputovej do funkcie prezidentky SR bude časť centra Bratislavy uzatvorená, a to aj pre rezidentov.

Pre inauguráciu prezidentky uzatvoria centrum Bratislavy

Napätie medzi Renaultom a Nissanom sa naplno prejavilo po zatknutí Carlosa Ghosna a neúspešné rokovania o fúzii s Fiat Chrysler ho ešte vystupňovali.

V aliancii Renault-Nissan to vrie, napätie sa stupňuje

Polícia v Británii uvádza do testovacej prevádzky novú technológiu. Z pohľadu bežného vodiča ide o radary, tie však prekvapivo nebudú merať rýchlosť. Na čo sa...

Rýchlosť merať nebudú: Nové radary v nasadení
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×