Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

30-ročná špeciálna Lada ohromuje cenou v USA

VIDEO
Vozidlo, ktoré vychádza z modelu Lada 2105 prekvapivo nevzniklo pod krídlami AvtoVAZ. Toto pretekárske auto zo sovietskej éry je v USA absolútnou raritou, majiteľ si za neho pýta desaťtisíce.
18 7 príspevkov 10.02.2017 / Filip Kadlečík

Lada 2105 schádzala z výrobných liniek AvtoVAZ celých tridsať rokov. S jej výrobou sa začalo v roku 1980, ukončená bola až v decembri 2010. Za ten čas si našla množstvo fanúšikov i odporcov. Sedan sa veľkej obľube tešil napríklad v Litve, kde dokonca istý čas vznikala aj unikátna verzia VFTS.

Automobil vznikal v Maďarsku, teraz sa predáva na Floride 18 fotografií v galérii Automobil vznikal v Maďarsku, teraz sa predáva na Floride Zdroj: Craigslist.org

Jeden z najúspešnejších litovských pretekárov, Stasys Brundza, založil v sedemdesiatych rokoch minulého storočia spoločnosť, ktorá sa špecializovala na úpravu legendárnych sovietskych vozidiel. Pod krídlami tejto firmy vznikla Lada VFTS. Špeciál v roku 1982 dokonca získal homologizáciu organizácie FIA.

Práve takéto vyhotovenie sa teraz predáva v USA. Ponuka na rely špeciál sa pred ôsmimi dňami objavila na portáli Craigslist.org, majiteľ si ju cení približne na 37 500 eur. Na prvý pohľad sa môže zdať, že za automobil vyrobený v roku 1987 si pýta príliš veľa. Zoznam úprav vás však presvedčí o opaku, ide totiž o kompletne zreštaurované monštrum.

Lada VFTS po expertnej renovácii 18 fotografií v galérii Lada VFTS po expertnej renovácii Zdroj: Craigslist.org

Vozidlo je vybavené odľahčenou karosériou, agregátom so zdvihovým objemom zvýšeným na 2,0 litra a karburátormi Weber či nerezovým pretekárskym výfukovým potrubím. Okrem toho disponuje novou prevodovkou, špeciálnymi tlmičmi, ochrannou klietkou v kabíne, dokonca aj oknami z plexiskla. Čerešničkou na torte sú ľahučké magnéziové disky kolies, WRC sedadlá či pretekárske brzdy.

Ruská legenda: Lada Niva dostane nástupcu

Na novú generáciu Lady Niva sa čaká už niekoľko rokov. Zdá sa, že aj vďaka investíciam Renaultu sa sen fanúšikov ruského off-roadu čoskoro naplní.

Pod rozsiahle zásahy sa podľa nápisov na aute podpísala maďarská firma Bodnár Motor, ktorá sa na úpravu starých modelov Lada špecializuje. Aktuálny majiteľ o aute tvrdí, že je jediným exemplárom špecifikácie VFTS v USA. Ak vás o adekvátnosti jeho cenovky nespresvedčí ani tento fakt, odporúčame vám pozrieť si video, kde “staručká” Lada predvádza svoj ostrý zvuk.


Video
Najnovšie články
Elektrický hyperšport chystá aj Lotus

Firmy by mali spolupracovať na vývoji nových elektrických áut Fordu na platforme Rivianu. Partnerstvo prinesie nový prístup k inteligentným a elektrickým autám...

Ford investuje 500 miliónov USD do startupu Rivian

Nájsť v mestách vhodné parkovacie miesto je čoraz ťažšie a vtesnať sa doň dupľom. Parkovacie kamery sú určite užitočným pomocníkom a dodatočná montáž nie je...

Nejde vám parkovanie? Takto ho zvládne každý

Atraktívny kórejský liftback dostal oranžový lak, karbónové doplnky, čalúnenie Alcantarou a najmä upravený pohon všetkých kolies.

Stinger GTS: Pripravený na jazdu šmykom

Facelift prináša decentné úpravy zahŕňajúce zadné svetlá s motívom britskej vlajky a tiež rozšírené možnosti individualizácie navonok i zvnútra.

MINI Clubman má za sebou malú plastiku

Na vojenskej prehliadke vozila dôstojníkov nemaskovaná ruská novinka, ktorá vznikla na základe sedanu a disponuje rovnakou technikou.

Luxusný kabriolet Aurus: Debut pri Kremli

Modely s 2,3-litrovým motorom majú vo verzii High Performance výkon 335 koní a viacero komponentov zdedených od osemvalcových kúskov.

Ford Mustang: Viac elánu pre štvorvalec
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×