Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prečo elektromobil? 6 výhod zelenej jazdy

INZERCIA
Elektrické automobily, podobne ako automobily so spaľovacími motormi, prinášajú určité výhody ale aj nevýhody konečnému spotrebiteľovi.
3 06.02.2017 / inzercia

Keďže autá poháňané batériami používame už od roku 2006, vieme zhodnotiť výhody ich každodenného používania aj dlhodobého vplyvu na život a životné prostredie.

1. Nižšie prevádzkové náklady

Majitelia elektromobilov majú výhodu v podobe oveľa nižších prevádzkových nákladov. Elektrina potrebná na nabíjanie elektromobilu je približne o dve tretiny lacnejšia v prepočte na kilometer v porovnaní s cenou benzínu pre rovnaké vozidlo. Existuje množstvo užitočných online kalkulačiek, ktoré vám pomôžu s výpočtom úspory v prípade kúpy elektromobilu.

foto: Nissan 3 fotografie v galérii foto: Nissan Zdroj: Nissan

2. Lacnejšia údržba

Elektromobil má oveľa menej pohyblivých dielov než klasické auto so spaľovacím motorom. Existuje pomerne málo bežných servisných úkonov a žiadne drahé výfukové systémy, štartéry, vstrekovanie paliva, radiátory a mnoho ďalších dielov, ktoré nie sú v elektromobile potrebné.

Jediná pohyblivá časť v motore elektromobilu je rotor – preto je elektromobil veľmi jednoduchý a zároveň silný. Jedinou starosťou ostáva teda udržiavať brzdy, pneumatiky a odpruženie.

Jednou z najdiskutovanejších tém sú batérie. Pri dnešnom technologickom pokroku a z článkov, ktorých je batéria elektromobilu vytvorená sa batérie prezentujú dlhou životnosťou. Spoločnosť Nissan garantuje spoľahlivosť svojich produktov a preto sa ma batérie vzťahuje 8 ročná záruka.

Takýto typ batérií disponuje druhým životným cyklom, kedy sa využíva ako X-storage – zásobáreň elektrickej energie.

foto: Nissan 3 fotografie v galérii foto: Nissan Zdroj: Nissan

3. Ďalšie úspory

Vo svete i u nás je predaj elektromobilov podporovaný formou štátneho príspevku až do výšky 5000€ pri kúpe tohto ekologicky priateľského vozidla.

Ďalším úsporným opatrením v oblasti elektromobilov sú výhodnejšie registrácie prihlásenia vozidla, nakoľko vozidlo vykazuje nulové emisie. Rozumieme pod tým snahu o čistejšie životné prostredie formou motivácie ku kúpe elektromobilu.

4. Šetrnejšie k životnému prostrediu

Menej znečistenia: Voľbou elektromobilu prispievate k zníženiu znečistenia ovzdušia škodlivými emisiami z výfukových plynov. Elektromobily majú nulové hodnoty výfukových emisii.

Obnoviteľné zdroje energie: Podporiť životné prostredie je možné aj rozvinutím konceptu elektromobilov o ďalšie prvky. Je to napríklad čerpanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov ako je napríklad slnečná energia – pomocou solárnych fotovoltaických systémov. V tomto prípade solárne systémy slúžia na „zelené nabíjanie“ batérie do elektromobilu.

Ekologicky šetrné materiály: V súčasnosti je tiež trendom využívať recyklované a ekologicky menej škodlivé materiály pre elektrické vozidlá. Ako príklad môžeme uviesť interiér a karosériu elektromobilu Nissan Leaf, ktoré sú čiastočne vyrobené zo zelených materiálov, ako sú recyklované plastové fľaše, tašky, staré automobilové diely a dokonca aj domáce spotrebiče z druhej ruky.

foto: Nissan 3 fotografie v galérii foto: Nissan Zdroj: Nissan

5. Zdravotné výhody

Snaha o zníženie škodlivých emisií výfukových plynov je motivovaná predovšetkým našim zdravím. Lepšia kvalita ovzdušia povedie k menšiemu počtu zdravotných problémov a chorôb spôsobených znečistením ovzdušia. Elektromobily sú tiež tichšie ako benzínové/dieselové vozidlá, čo znamená menej hluku najmä v mestách.

6. Bezpečnostné vylepšenia

Nedávne výskumy ukázali, že niektoré vlastnosti elektromobilov zvyšujú bezpečnosť jazdy. Elektromobily mávajú nižšie ťažisko, čo znižuje pravdepodobnosť prevrátenia. Signifikantne znížené je aj nebezpečenstvo výbuchu a požiaru motora vzhľadom na jeho technické parametre.

 

Vytvorené v spolupráci so spoločnosťou Nissan

Focus Media

Video
Najnovšie články
Ziskovosť automobiliek klesá, trh čaká veľké upratovanie

Rozvoj elektromobility je nezastaviteľný, s čím súvisí aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc. Doba však ešte nie je tak ďaleko, aby sa dali nabíjačkou aj...

Hanba na sto rokov: Nabíjačkou fúkali kolesá

V pripravovanej novele zákona, ktorá v budúcnosti umožní obdobu "šrotovného" a dotáciu na nákup nízkoemisných vozidiel, došlo ku zmene. Tradičných hybridných...

Tradičné hybridné pohony štátnu dotáciu nedostanú

Nissan a Renault už dlhé roky spolupracujú v rámci spoločnej aliancie, no po zatknutí Carlosa Ghosna sa ich spory rozhoreli plnou silou. Automobilky sú teraz...

Nissan a Renault sú odhodlaní vyriešiť vzájomné spory

Stavebné práce na novej rýchlostnej ceste R7 napredujú dobrým tempom, na niektorých úsekoch sú výrazne popredu a začalo sa už s kladením prvej asfaltovej...

Na niektorých úsekoch R7 sú práce výrazne popredu

Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Nemecký tuner Triebwerk Motors plánuje postaviť jedenásť šialených Audi RS6 inšpirovaných závodmi DTM.

Extrémne Audi RS6: Šialená limitovaná edícia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×